Dopingaffaire Aderlass komt hard aan in wielerwereld 27 Kelderman voert ploeg aan Rus zegt af voor Fed Cup De wielerwereld reageert verslagen na bekentenissen in het nieuwste dopingschandaal Aderlass. Volgens topsprinter Marcel Kittel bewijst deze zaak dat inmenging van politie en justitie helpt bij het opsporen van doping. woensdag 6 maart 2019 Sénéchal wint GP Le Samyn Woede en schaamte gaan hand in hand in de wielerwereld na de be kentenis van de twee Oostenrijkse wielrenners Stefan Denifl en - met name - Georg Preidler in het nieuwste bloeddopingschandaal. Beide renners zijn door de UCI voorlopig geschorst. Inmiddels is er ook een achtste bekentenis - de derde langlaufer uit Estland - in de Operatie Aderlass rond de Duitse arts Mark Schmidt. Na de bekentenis van Preidler (ex-Giant, daarna FDJ) laten onder anderen zijn oud-ploeggenoot Marcel Kittel en de Fransman Thi- baut Pinot, de kopman voor wie hij het afgelopen jaar reed, van zich ho ren. „Hoogverraad", noemt Pinot tegenover de Franse sportkrant L'Équipe de bekentenis over bloed- doping van zijn ploegmaat. Pinot zegt dat hij in zijn carrière niet eer der een dopingzaak van zo dichtbij meemaakte. Hij spreekt over Preid ler als het verlies van een vriend. ,,Ik was stomverbaasd en had het zeker niet verwacht van een gozer zoals hij. Ik probeer het te begrijpen, maar zit met zoveel vragen.'' Preidlers huidige ploeggenoot Ramon Sinkeldam - de twee stap ten begin vorig jaar gezamenlijk van Sunweb over naar FDJ - liet eer der al weten dat hij uit het veld is geslagen. ,,Ik keur doping en de keuzes die mijn voormalig ploegge noot heeft gemaakt ten strengste af. Ik wil duidelijk maken dat ik en mijn team op geen enkele manier met deze affaire zijn verbonden.'' De meest uitgebreide verklaring komt van Kittel, op zijn eigen web site. De Duitse topsprinter was niet alleen drie jaar ploegmaat van Preidler, maar de gearresteerde arts Schmidt komt net als Kittel uit de stad Erfurt. Hij zegt de dopingdok- ter niet te kennen. ,,Met ongeloof heb ik gevolgd hoe meer en meer details aan het licht kwamen over het netwerk rond Mark Schmidt. En hoe Erfurt en Thüringen opeens neergezet worden als het centrum van sportfraude. Het is een klap in het gezicht van schone atleten zoals ik en van de sportfans.'' Kittel, die zich al jaren uitspreekt tegen doping, prijst de samenwer king tussen de Duitse politie en justitie en de antidopingautoritei- ten als gevolg van de strenge do- pingwet die sinds enkele jaren van kracht is. ,,Ik ben trots dat deze zaak tegen Schmidt voortkomt uit de antidopingwetgeving die ik altijd heb gesteund. De strenge wet geving en opsporingsmethoden Ik ben trots dat de zaak tegen Schmidt voortkomt uit de antidopingwetgeving die ik heb gesteund van de politie zijn nodig.'' Ook in de ogen van Herman Ram, directeur van de Nederlandse dopingautoriteit, is deze zaak een gevolg van de inmenging van poli tie en justitie. ,,In de landen waar men een strafrechterlijke aanpak van doping goed vindt, werkt het opvallend goed. Als de politie maar wel samenwerkt met de dopingau- toriteiten. Zoals bijvoorbeeld in Ita lië en Oostenrijk, Nederland hoort daar niet bij.'' Pijnlijk Kittel noemt het nieuwste doping- schandaal 'pijnlijk', maar is ook blij dat de zaak geklapt is. Hij verwacht dat de komende dagen meer namen zullen opduiken. Ook de onder zoeksleider van de Oostenrijkse po litie is ervan overtuigd dat op korte termijn meer sporters zullen toege ven dat ze bloeddoping hebben ge bruikt. ,,Met een bekentenis uit ei gen beweging voorkomen sporters namelijk dat ze in de gevangenis worden gezet.'' Het Duitse antidopingagent- schap heeft gisteren sporters opge roepen zich binnen 48 uur te mel den en zo eventueel voor mildere straffen in aanmerking te komen. Inmiddels hebben acht sporters - zes langlaufers en twee wielrenners - bekend, maar de opsporingsin stanties beschikken over tientallen anonieme bloedzakken waar on derzoek naar wordt gedaan. WIELRENNEN Wilco Kel derman begint zondag als kopman van Team Sunweb aan Parijs-Nice. De 27-ja- rige Amersfoorter mag in de Franse etappekoers van acht ritten voor eigen kans gaan. De Australiër Michael Matthews moet Sunweb aan dagsucces helpen in de vlakke etappes en de ritten met een lastige aan komst. Richie Porte start niet in Parijs-Nice. De 34- jarige Australiër is nog niet hersteld van bronchitis. Koen de Kort is de enige Nederlander in de ploeg van Trek. TENNIS Arantxa Rus (foto) doet in april niet mee met het Nederlandse tennis- team in de Fed Cup tegen Japan. De huidige nummer 132 van de wereld geeft de voorkeur aan haar individu ele loopbaan. Om diezelfde reden ontbreekt kopvrouw Kiki Bertens, de mondiale nummer 7, al een tijd. Met Rus als kopvrouw verloor Nederland vorige maand van Canada. Daardoor speelt Nederland nu op 20 en 21 april tegen Japan met als inzet handhaving in wereldgroep 2. Nederland is de nummer veertien van de wereld. WIELRENNEN Florian Sé néchal heeft gisteren de Waalse eendagskoers GP Le Samyn op zijn naam ge schreven. De 25-jarige Franse wielrenner van de succesvolle formatie De- ceuninck-Quick-Step was de sterkste in de sprint van een kopgroepje, waarin vier Nederlanders zaten. Niki Terpstra kwam als derde over de streep, Lars Boom werd vierde. Boom ging de sprint van ver aan, in een poging zijn eerste zege voor de formatie van Roompot-Charles te pak ken. De 33-jarige Braban der hield het echter niet vol. Boom uitte zijn teleur stelling door al voor de fi nish een ferme klap op zijn stuur te geven. De Oostenrijkse wielrenner Georg Preidler heeft bekend in een omvangrijk bloeddopingschandaal. foto afp Woede en ongeloof na nieuw schandaal Daan Hakkenberg Rotterdam - Marcel Kittel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 27