je leeftijd Nee, natuurlijk hebben ze nog geen kinderen 21 Waarvan akte Ik meen aarzeling te bespeuren, maar ik zal me wel vergissen SEND... SEND... SEND... SEND... SEND SEND... SEND... KEVIN HEEFT HET IDEALE BIJBAANTJE GEVONDEN: HET BEZORGEN VAN DE DIGITALE VERSIE VAN DE KRANT. taald. De belastingdienst houdt dus belasting op je loon in, maar deze belasting is gebaseerd op een voltijd baan. Daarom kun je als parttime werker elk jaar een deel terugvragen via de loonheffingskorting of met de studenten- of scholierenregeling, door aangifte inkomstenbelasting te doen. Dit kan tussen 1 maart en 1 mei, met een aangifte-app of online. Hoeveel mag je werken? Op je 13de en 14de mag je maximaal 7 uur, en op je 15de maximaal 8 uur op een dag werken. Op een schooldag werk je maximaal 2 uur. Ook mag je alleen werken tussen 7 uur 's och tends en 7 uur 's avonds. Voor 13- en 14-jarigen is werken op zondag ver boden. Jongeren van 16 en 17 jaar mo gen net zo veel uren werken als een volwassene, maar wel maximaal ge middeld 40 uur per week. De uren die je op school zit, tellen mee als ar beidstijd. Een dienst mag maximaal 9 uur duren, en tot 11 uur 's avonds. FNV Jong waarschuwt tieners voor overwerk. Tot 2018 gold een kwartier langer werken nog niet als overwerk. Inmiddels is dit officieel wel zo. De precieze regels omtrent overwerk zijn vastgelegd in cao's, maar voor uren die je langer werkt, moet je altijd betaald krijgen. Werkkleding Bedrijfskleding is op veel plekken verplicht, zoals in de supermarkt of in sommige winkels. Een werkgever is niet verplicht om deze kleding, of bijvoorbeeld werkschoenen, te beta len. Is het kleding met een logo erop, dan komt dit wel voor rekening van de werkgever. Baan opzeggen Let op als je ontslag neemt: er geldt een wettelijke opzegtermijn van een maand. Tenzij er een andere afspraak staat in je contract of de cao. »Waar kunnen ouders bij helpen? ,,Het is lastig om als jongere je baas aan te spreken op bijvoorbeeld over werk", zegt Karin Radstaak van budgetvoorlichter Nibud. ,,Je staat sterker als je weet wat er in je con tract en cao staat. Dan kun je daar naar verwijzen en bijvoorbeeld zeg gen: 'Ik ben 15, ik mag niet meer dan twee uur na schooltijd werken'. Ik raad ouders aan deze documenten samen met hun kinderen door te nemen." FNV J ong verwij st ook naar het arbeidscontract. Binnen een maand na je eerste werkdag is je werkgever verplicht je een arbeidscontract te 'Maak afspraken wat je zoon of dochter met het geld mag doen' geven. Zorg dus dat je die altijd krijgt. ,,Wij adviseren jongeren dit contract voor ze beginnen met werken door te nemen met een volwassene'', zegt Frederique Zebeda, bestuurder van FNV Jong. ,,Dus vraag of je het con tract eerst mee naar huis kan nemen om met je ouders door te nemen, zodat je goed begrijpt wat je rechten, maar ook je plichten zijn." Bij 13-, 14- en 15-jarigen moeten ouders de arbeidsovereenkomst altijd mede ondertekenen. Zij kun nen in de arbeidsovereenkomst ook laten vastleggen welke werkzaamhe den hun kinderen zullen verrichten. Ook plannen en jezelf inroosteren voor werk kunnen een uitdaging voor tieners vormen. Hier is weer een rol weggelegd voor ouders. Zeker aan het begin, als de werktijden en werk zaamheden nog nieuw zijn. Samen een agenda bijhouden is een handig hulpmiddel. En wat doet een jongere met het verdiende geld? ,,Het hebben van een baantje leert een kind andere dingen dan hij of zij op school leert, dus dat is positief", zegt Radstaak. ,,Wel adviseren wij ouders om afspraken over geld te maken met hun kinderen. Wat mag een zoon of dochter met het geld doen? Hoeveel zet hij of zij opzij? Ineens tachtig euro in de maand verdienen lijkt voor een tiener vaak heel veel, maar het kan snel op gaan. Maak samen een spaardoel." Reuzeverliefd zijn ze op elkaar, het stel tegenover mij. Twee nog jonge mensen, die geloven in een toekomst samen. Het blijft mooi om te zien, dat jeugdige optimisme over de liefde. Al heb ik in mijn loopbaan helaas vaak genoeg ervaren dat wat zo mooi begint, heel lelijk kan eindigen. Ze hebben elkaar ongeveer anderhalf jaar geleden ontmoet en nu zijn ze toe aan een vol gende stap: samenwonen. Daarom willen ze een samenlevingscontract opstellen. Heel in gewikkeld zijn de afspraken die ze willen vast leggen niet. Iets over de verdeling van de lasten van hun huis en over wat er moet gebeuren als ze onverhoopt uit elkaar gaan. Wat hen, weten ze zeker, natuurlijk nooit zal overkomen. Maar vooral zij vindt: better safe than sorry. Verstan dig. ,,Heeft een van jullie kinderen?'' vraag ik. Die vraag moet ik stellen, want een kind is automa tisch erfgenaam van zijn of haar ouder. Als een van de twee samenwoners overlijdt zonder testament, erft diens kind het wettelijk erfdeel van zijn over leden ouder en heeft de overle vende partner het nakijken. ,,Nee, natuurlijk niet'', ant woordt zij lacherig. En ook hij antwoordt ontkennend. Al meen ik bij hem wel enige aarzeling te bespeuren. Maar waarschijnlijk vergis ik mij, want we gaan gewoon verder met de bespreking. Als we klaar zijn, maken we een afspraak voor de ondertekening van het samenlevingscontract. belt hij me. ,,Ik heb iets niet verteld'', zegt hij aarzelend. Hij blijkt een zoontje van ongeveer anderhalf te hebben uit een eerdere relatie. Het jongetje is geboren rond de tijd dat hij zijn nieuwe vlam ontmoette en woont bij zijn moe der, bij wie hij al eerder weg was. Hij heeft het kind wel erkend en er is een goede omgangs regeling met de moeder. Dat hij al vader is, heeft hij al die tijd voor zijn nieuwe vriendin verbor gen gehouden, omdat hij bang is dat ze hun relatie zou verbreken. ,,Ze zal laaiend zijn'', verwacht hij. ,,Wat moet ik doen?" Ik kan hem alleen maar adviseren dat hij zijn vaderschap als de wiedeweerga alsnog opbiecht. En dan maar duimen dat ze hem vergeeft dat hij al die tijd gezwegen heeft over zoiets belangrijks. Maar dan blijkt weer hoe onvoorspelbaar de mens is: zij neemt hem niets kwalijk, maar vindt het juist 'fantastisch' dat hij een kind heeft. Ze heeft het jongetje ook al ontmoet en is helemaal weg van die kleine. ,,Zo'n schatje, hij is altijd welkom.'' Wel maken ze, op mijn advies, beiden alsnog een testament op. woensdag 6 maart 2019 GO e -KARIN RADSTAAK, NIBUD Waargebeurde verhalen uit de notarispraktijk, opgetekend door Johan Nebbeling. Een paar dagen later m Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21