GELD Gladde sapjes van groente en fruit Wat je mag doen hangt sterk af van 20 Test Blenders Uitgaan, kleding, mobieltje: om je leven als tiener te financieren ben je al gauw aangewezen op een bijbaan. Zo doe je meteen je eerste sollicitatie-ervaring op. Waar moet je op letten? woensdag 6 maart 2019 Voor de smoothie-fetisjisten Kan zo de vaatwasser in Knop wel ingedrukt houden Vanaf welke leeftijd mag je werken? Je mag beginnen met werken als je 13 jaar bent. Wel zijn er regels ver bonden aan de aard van het werk. Als je 13 of 14 bent, mag je klusjes in en om het huis en licht werk uitvoeren. Onder licht werk valt bijvoorbeeld vakkenvullen, of werk op een cam ping. Ook zijn er werkzaamheden die je mag uitvoeren met een volwassene erbij, zoals het rondbrengen van reclamefolders. Een krantenwijk, achter de kassa zitten, of werken in de horeca mag nog niet. Vanaf je 15de mag dat wel. In een café of restaurant mag je dan nog geen alcohol schenken, dat is pas toegestaan op je 16de, onder toezicht van een deskundige volwassene. Totdat je volwassen bent (18 jaar) mag je nooit zelfstandig risicovol werk doen, zoals werk achter een lopende band of een machine, of met giftige stoffen. Een werkgever mag jongeren nooit verhinderen naar school te gaan en een bijbaan mag natuurlijk ook niet slecht zijn voor de gezondheid. Werkgever én ouders zijn daar verantwoordelijk voor. m Wat verdien je als tiener? Voor werknemers tot 22 jaar geldt het minimumjeugdloon. Dat is een percentage van het wettelijk mini mumloon. De hoogte hangt af van de collectieve arbeidsovereenkomst (cao) van de sector waarin je werkt. Voor iemand van 15 jaar ligt het mini mumloon tussen de €2,76 en €3,07 per uur. Voor jongeren van 13 en 14 jaar is geen minimumloon afgespro ken. FNV Jong adviseert 13- en 14- jarigen hun werkgever minimaal om het loon van een 15-jarige te vragen. Naast loon heb je recht op vakan tiegeld, 8 procent van je jaarlijkse brutoloon. Een werkgever mag vakantiegeld alleen in je maande lijkse loon doorberekenen als je hier expliciet toestemming voor geeft. Vakantiedagen mag je werkgever alleen uitbetalen als de cao dat toe staat en je wel de gelegenheid krijgt om (onbetaald) vakantie te nemen. »Wat draag je af aan belasting? Als je een bijbaan hebt in loon dienst, krijg je een nettoloon uitbe- 'Vraag of je het contract eerst thuis met je ouders door mag nemen' MEDEWERKER SUPERMARKT GO Stephen Poplawski vond hon derd jaar geleden de blender uit om er poedermelkdrank- jes mee te maken. Nu mixen we er vooral smoothies en soepen mee. Voor een goedkope blender betaal je slechts twee tien tjes, een professioneel appa raat kan dik 3.000 euro kos ten. Bedenk vooral of je de blender wilt gebruiken voor hete vloeistoffen en/of het versnipperen van ijsklontjes, want die functies hebben niet alle blenders. Het testpanel van Beste- Product.nl zag meer dan zeventig merken en types voorbijkomen. Voor elk doel en budget lichten we er een voor je uit. Philips Vacuum Blender HR3756 Prijs: €210 Deze blender onder scheidt zich met een vacuümfunctie die alle lucht uit de mengkan (1,8 liter) haalt. Dat is een pluspunt; de 'vacuüm- smoothies' zijn kleurrijker, heb ben minder bubbels en sma ken voller. De blender heeft 1400 watt vermogen, een goede bouwkwaliteit en beschikt over een ijs- crushfunctie. Met een gewicht van 5 kilo en een breedte van 24 centime ter is het wel een bak beest. Deze blender is niet geschikt voor warme vloeistoffen. Jammer. Dik 200 euro is veel geld, maar als je vaak smoothies maakt, is dit exemplaar de aanschaf waard. Kenwood BLM610SI Prijs: €110 Met een ronde voorkant en grijszwarte aluminium afwerking wijkt het design af van andere blenders. Het apparaat is 40 centimeter hoog, weegt 3 kilo en heeft een prima bouwkwaliteit. De BLM610SI heeft een ijscrushfunctie, pulsestand, vaatwasserbestendige onder- delen en een hittebe stendige kan. De deksel sluit naar onze mening iets té goed aan; je hebt kracht nodig om 'm los te krijgen. Het apparaat heeft slechts drie programma's, maar daar mee krijg je wel alle ingrediënten glad. In de kan (1,6 liter) maakten we goede smoothies zonder stuk jes, verschillende soepen en salsa klaar. WMF Kult X Mix Go Prijs: €31 In de goedkopere categorie is de Kult X Mix Go een interes sante keuze. Qua design en bouwkwaliteit vinden we deze blender niet bijzonder, maar met een breedte van 10,5 centimeter is hij wel compact. Hij maakt prima smoothies en kan ijs verpul- veren. Deze blender biedt wat minder gebruiksgemak en mogelijkheden. Zo bevat hij slechts één knop die je ingedrukt moet houden om het apparaat te laten draaien. De mengbeker is met 0,6 liter ook kleiner. Handig voor een eenpersoons- smoothie, maar ongeschikt als je het hele gezin van sap wil voorzien. Zin in een bijbaan? Dit zijn de regels JULIA CORNELISSEN ILLUSTRATIE EVERT KWOK -FREDERIQUE ZEBEDA, FNV Marco Jager (17) uit Surhuisterveen begon op zijn 15de met werken. ,,Dat wilde ik zo snel doen, omdat ik graag kleding koop en wil spa ren voor later, voor een auto of een huis. Mijn ouders hielpen mij bij het vinden van een fol- derwijk. Met mooi weer kon het gezellig zijn om door de buurt te lopen, maar in de winter was het veel sjouwen door de kou. Mijn ouders hebben me toen ook wel eens geholpen met het rondbrengen. Ik kreeg betaald per aan tal folders dat ik weg bracht. Dat baantje was de enige manier om geld te verdienen op die leeftijd. Inmiddels werk ik een jaar bij de Jumbo. Ook bij deze sollicitatie hielpen mijn ouders me. Ik verdien beter en ik werk op vaste dagen en tijden, dus dat kan ik goed plannen naast school. Alleen als school plotseling mijn rooster verandert, kom ik in de problemen. Dan probeer ik snel met een collega te ruilen. Ik werk 7 uur per week en in schoolvakanties elke dag. Toen ik 17 werd, kreeg ik salaris verhoging. Ik zet de helft van mijn salaris weg. Sinds ik werk, kan ik veel beter met geld omgaan. Als ik nu een dure jas op het oog heb, weet ik hoeveel ik uur ik daarvoor zou moeten werken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20