Mobieltje houdt kinderen wakker Ajax schrijft historie Lex Uiting 83 procent pubers urenlang online vlak voor de nachtrust Walcheren JOL een rondje Zeeland met de bus. Hij kwam in alle uithoeken van de provincie, maar moest soms wel lang wachten, en zelfs zes kilometer te voet afleggen.zeeland2 PvdA-statenlid Ralph van Hertum vertrok gisteren in alle vroegte voor Sensationele zege bij Real Madrid: 1-4 'RTL Late Night is veel te vroeg de nek omgedraaid' Van de kinderen tussen de 8 en 13 jaar gebruikt 22 procent dagelijks een lichtgevend scherm in de avond. Onder pubers (13 tot 18 jaar) is dit zelfs 83 procent. Vaak neemt het gebruik in de avond ook aan zienlijke tijd in beslag; meer dan twee uur. Bekend was al dat het 'sterke' blauwe licht bij nieuwere scher men onze biologische klok beïn vloedt en dus de slaap kan versto ren. Maar ook de hersenen bezighou den door appen vlak vóór de nacht rust kan een rol spelen bij slape loosheid. Daarnaast gaan mensen door schermgebruik later slapen, maar gaat de wekker 's ochtends nog steeds op dezelfde tijd. Dus krijgen ze minder uren rust. Het gevolg: jongeren die dagelijks een scherm gebruiken in het uur voor het slapen, hebben meer slaapklachten, zoals later in slaap Slaapklachten kunnen zorgen voor een slechtere concentratie overdag vallen, korter slapen en 's nachts wakker worden. Bij hen komen symptomen van slaaptekort overdag, zoals moeite om wakker te blijven, ook meer voor. ,,We hebben nu echt in de thuissituatie onderzocht wat er ge beurt als jongeren een week lang afzien van schermgebruik dan wel een oranje bril in de avond dragen die de slaap verbetert", vertelt Linda van Kerkhof van het Cen trum Gezondheidsbescherming (RIVM). ,,En dan zie je wel degelijk verschillen ten opzichte van nor maal gebruik.'' De uitkomst is dat beide gedrags veranderingen leiden tot ongeveer twintig minuten eerder in slaap vallen en wakker worden, en tot minder klachten over slaaptekort. Van Kerkhof: ,,Dat is belangrijk, want we weten dat slaapklachten kunnen zorgen voor een slechtere concentratie overdag, mindere prestaties en op lange termijn zelfs voor gezondheidsproblemen.'' Televisiekijken Overigens ligt het schermgebruik van jongeren in de avond nog hoger als televisiekijken wordt meegeteld. Maar volgens het RIVM gaat het hier om een ander soort blootstel ling, waarvan de effecten op de slaap niet zichtbaar zijn. P6 Nieuwsmedia 5 5 5 530" En maar wachten op de bus P22 P28 Nederlandse jongeren zitten zo vaak 's avonds op hun smart- phone of tablet dat ze er slaap problemen door krijgen. Dat blijkt vandaag uit het eerste on derzoek van het RIVM naar het schermgebruik van kinderen en jongeren vlak voor de nachtrust. Edwin van der Aa Bilthoven -Linda van Kerkhof, RIVM woensdag 6 maart 2019 Vooral vanmiddag veel regen pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1