Marjan Berk NIEUWS 17 Kunstenaar vereerd met unieke kans Een vrolijke schoonzoon over wie niets te klagen valt 4 woensdag 6 maart 2019 Hij spreekt Frans! Niet dat veelal el lendige Engels waarmee een groot aantal landgenoten zich op het internationale toneel manifesteert. En daarnaast heeft Wopke ook nog eens 'the looks'! Mijn grootmoeder zaliger zou hebben geroepen: ,,Oui! C'est un monsieur!" En ze zou er zeker aan hebben toegevoegd: ,,Il est un beaugarcon!" Zeg maar gerust een mooie man, met een strakke kaaklijn en ogen waarin slechts af en toe af en toe een glimp van guitigheid en ironie opflikkert. eerste gezicht de gedroomde schoonzoon, die af en toe ook wel eens een bosje tulpen voor zijn ouwe schoonmoeder mee neemt. Maar mijn enige dochter heeft al een heel leuke man, een vrolijke schoonzoon over wie niets te klagen valt. Verder heb ik niets in de aanbieding. Boven dien is Wopke een echte pére de familie, alleen om naar te kijken! Omdat ik overdag een voor stelling had, zat ik 's nachts ge kleefd aan mijn laptop om te kij ken naar de herhaling van het zondagse, door mij zelden over geslagen programma Buitenhof, waarin minister Wopke (CDA) nog eens zijn verhaal uit de doe ken deed over het in het diepste geheim veroveren van de aande len van Air France-KLM. Het binnensluipen via achterdeu renEen verhaal een spannend jongensboek waardig, met afge sloten telefoonkanalen en lap tops met brisante informatie al- lemaal ten faveure van de vader landse belangen! En dan een persconferentie zonder tolken, gewoon in het Frans! De hege monie van Frans Timmermans als talenwonder ligt onder vuur. Het kon niet op in Buitenhof. Want na de verrukkelijke Wopke kwam Hugo de Jonge, de minis ter met de vrolijke schoenen. Ook erg vertrouwenwekkend in zijn verhaal hoe de zorg met die groeiende bulk ouderen, die as tronomische zorgkosten met zich meebrengen, de steven moet wenden om het allemaal betaal baar te houden. Daar was nu weer geen woord Frans bij! Maar ook Heer Hugo laat zich niet kisten. ,,Bedenk een list, Tom Poes!'' Hij reist het land af om zich op de hoogte te stellen van de stand van zaken. Hoe gaan we in de toekomst de zorg betaal baar houden... Er komen woor den als 'preventie' bovendrijven. En aangemoedigd door zijn po sitieve, oplossingsgerichte instel ling en blik op de toekomst krijg ik weer inspiratie om twee keer per dag mee te doen aan Neder land in Beweging. Kost niks. En door deze fantastische les, die je hele ouwe lijf in beweging houdt, zie ik mijn komende tijd vol optimisme tegemoet. Ik doe het al jaren en ik sla, al is het nog zo lekker warm in bed, toch da gelijks dapper mijn benen over de rand om de rek- en strek instructies van Olga en Duco te volgen, om te hippen en te hop pen. Daardoor ben ik nog steeds in staat te bukken en mijn eigen veters vast te maken. Stratenmakers zijn nog bezig de laatste tegels te leggen rond Ge kanteld hoofd, maar de eerste voor bijgangers houden al nieuwsgierig halt bij het beeld. Ze maken foto's, een dame in bontjas stapt op de maker af. „Bedankt dat u dit doet'', zegt ze tegen Mark Manders, die eerder vandaag zijn eigen werk voor het eerst in volle glorie op zijn bestemming heeft gezien. Per schip is het van het Belgi sche Ronse, waar zijn studio staat, naar New York gebracht. ,,Mooi dat mensen stilstaan in de stad, dat komt niet vaak voor'', vindt Man- ders, geboren in Volkel. ,,En het is ook nog eens superkoud.'' Het vriest overdag, dus voor de officiële opening van de open luchtentoonstelling van zijn werk zijn liters warme chocolademelk ingeslagen. U kent Manders wel licht van het Rokin in Amsterdam: hij maakte de fontein die bestaat uit twee hoofden. Ze hebben wel wat weg van zijn nieuwe New Yorkse sculptuur. Het is gekozen door het Public Art Fund van New York, een organisatie die de stad als galerie gebruikt en kunst van grote namen op straat tentoon stelt. Op het plekje van Manders stond vorig jaar nog een werk van de Chinese grootheid Ai Wei Wei. ,,Heel eervol'', vindt Manders. ,,Ik heb een reizende tentoonstelling voor vier Amerikaanse musea ge maakt, en eens iets voor het Lou vre gedaan. Dat waren ook heel belangrijke momenten. Maar om iets te doen op zo'n plekNew York is magisch, vindt hij. ,,En kijk wie hier allemaal iets hebben ge daan - ik sta in een mooi rijtje, dat kun je wel zeggen.'' Mooi dat mensen hiervoor stilstaan in de stad, dat komt niet vaak voor Zijn reusachtige hoofd met geslo ten ogen straalt rust uit, op één van de drukste punten in een van de dichtstbevolkte stukjes stad ter wereld. Achter het werk van Man- ders ligt de zuidoost-ingang van Central Park, die naar schatting wordt gebruikt door 3,2 miljoen mensen per jaar. Zij kunnen Gekanteld hoofd bekijken tot 1 sep tember. De miljoenen voorbijgan gers worden door Manders even op het verkeerde been gezet. Het hoofd lijkt van klei, maar is in wer kelijkheid van beschilderd brons. De stoeltjes en koffer aan de voet roepen vragen op, de scheuren, planken en touwen doen vermoe den dat het nog niet af is, maar hier in het hart van New York krijgt het de grandeur van een monument. Trump Tower Het was niet makkelijk om een passend werk te maken voor deze plek, zegt Manders. Want hoe vang je de aandacht van de altijd gehaaste New Yorker of de toerist, als je moet concurreren met Cen tral Park, Fifth Avenue, een be roemde glazen kubus waarin de Apple Store huist en niet veel ver derop de Trump Tower? ,,Ik had al twee werken af, maar ik heb toch besloten iets anders te maken. Het bestond uit een paar onderdelen en dat leek me niet goed hier. Het is een lastige plek, heel chaotisch. Alles is hier zo groot, dat wat je maakt sowieso klein is. Toen dacht ik, ik moet iets horizontaals doen. Maar er is niet genoeg plek. En als je iets verticaals maakt, gaat het al tijd verliezen, want het blijft hoe dan ook laag vergeleken bij de stad. Dus dan maar iets er tussenin: schuin.'' GO Wopke Hoekstra is zo op het Beeld uit Brabant siert Central Park Als een beeldhouwer ergens graag een werk wil neerzetten, dan is het wel bij de ingang van Central Park in New York. Bra bander Mark Manders kreeg het voor elkaar. Karlijn van Houwelingen New York -Mark Manders, kunstenaar Mark Manders: „Verticaal en horizontaal ging niet, dus werd het schuin.'' foto richard koek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17