7j Start enquête nog een punt van discussie NIEUWS 13 UITTOCHT SYRIË GRONINGEN GASWINNING Twee weken voor de Provinciale Statenverkiezingen steekt de Tweede Kamer de Groningers een hart onder de riem. Wat schieten ze ermee op? Er was de afgelopen maanden al een potentiële meerderheid voor een parlementaire enquête, maar er is lang gesteggeld over de ti ming van dit zware politieke mid del. De SP, Partij voor de Dieren, GroenLinks en 50Plus kwamen al lemaal eerder met voorstellen om betrokkenen onder ede te horen. Dat de motie van GroenLinks nu wél steun krijgt van de hele coali tie, kan te maken hebben met de komende Eerste Kamerverkiezin gen. De coalitie van VVD, CDA, D66 en ChristenUnie verliest dan waarschijnlijk haar meerderheid in de senaat. GroenLinks kan een belangrijke gedoogpartner wor den, die nu alvast wordt gepaaid. De belangrijkste kop van Jut is zonder twijfel Henk Kamp, voormalig VVD-minister van Eco nomische Zaken. Onder zijn ver- antwoordelijkheid was de veilig heid tot 2013 ondergeschikt aan de opbrengst van het Groningse gas, terwijl al sinds 1993 duidelijk was dat gaswinning aardbevingen ver oorzaakt. Kamp weigerde lang de gaskraan enigszins dicht te draaien, ondanks meerdere aard bevingen in het winningsgebied. Maar ook de toenmalige minister van Financiën, Jeroen Dijssel- bloem, krijgt ongetwijfeld pittige vragen voor zijn kiezen. Daarnaast moeten hoge vertegenwoordigers van de toezichthouder (SodM) en de NAM opdraven. En natuurlijk de huidige VVD-minister van Economische Zaken en Klimaat, Eric Wiebes. Het doel van een parlemen taire enquête is om te leren van gebeurtenissen uit het verleden, zodat dezelfde fouten in de toe komst worden voorkomen. Maar in de praktijk is het vooral een in strument om de hele waarheid boven water te krijgen in een casus, omdat direct betrokkenen onder ede worden verhoord. Toch beriepen ondervraagden zich tij- dens de enquêtes de afgelopen de cennia maar al te vaak op een slecht geheugen. Ten slotte is het een methode om genoegdoening te geven aan slachtoffers. Door fi nanciële compensatie, betere re gels en toezicht of het opstappen van bewindspersonen. Zo kostte de laatste enquête in 2015 - over het debacle met de Fyra-trein - toenmalig staatssecretaris Wilma Mansveld de kop. ,,We hebben een ereschuld aan de Groningers", zei Christen Unie-fractievoorzitter Gert-Jan Segers gisteren. Die erkenning zoeken inwoners van de noorde lijke provincie al jaren. Zij hebben zich altijd gebruikt gevoeld als ko lonie of wingewest. En toen de be vingen begonnen en grote schade aanrichtten, bekommerde in eer ste instantie niemand in dat verre Den Haag zich om de getroffe nen. Ze werden door de NAM zelfs afgescheept met een fooi of niets, terwijl hun levens letter lijk in puin lagen. Die tijd lijkt nu voorbij: de gas kraan gaat hele maal dicht, de huizen wor den her steld, de rol van de NAM is geminimaliseerd en Den Haag heeft al 'sorry' gezegd. Een enquête kan het sluitstuk van een mea culpa worden. De kans is niet groot dat het huidige kabinet verantwoording moet afleggen over het eindrap port van de enquête naar de gas winning in Groningen. De Tweede Kamer moet nog beslui ten wanneer de parlementaire en quêtecommissie van start kan. Die commissie is eerst minstens een half jaar zoet met vergaderen over de onderzoeksvraag en de opzet van de vertrouwelijke én publieke verhoren. Dat ge beurt op zijn vroegst pas volgend jaar. In het verle den waren de meeste com missies mini- fr maal een jaar bezig, en soms wel drie jaar. De enquête is het zwaarste onder zoeksmiddel dat de Tweede Kamer heeft: getuigen worden onder ede verhoord en zijn strafbaar als ze niet meewerken of liegen. Het is nog niet duidelijk wanneer de enquête kan beginnen. Afge sproken is dat de enquête start als de versterking van de meest risico volle woningen in Groningen 'structureel op gang is gekomen'. Dat proces is inmiddels flink ver traagd en kan nog enkele jaren op zich laten wachten. Regeringspartij VVD wilde geen startdatum vastleggen. ,,Het gaat erom dat de Groningers nu goed worden geholpen", zegt VVD-Ka- merlid Dilan Yesilgöz. ,,Daar wordt hard aan gewerkt. Pas daarna is het tijd om terug te kijken.'' Opvallend is dat de VVD de en quête steunt. De regeringspartij le verde vóór dit kabinet ook de mi nister die over de gaswinning ging: Henk Kamp. Die hield vol dat af bouwen niet kon zonder dat in Ne derland een tekort aan gas zou ont staan. Ook VVD-minister Eric Wiebes van Economische Zaken en Klimaat ligt onder vuur in het Gro- ningen-dossier. ,,Wij willen niet dat in de en quête alleen wordt teruggeblikt op een periode van tien tot vijftien jaar", zegt Yesilgöz nu al. ,,Dat zou nergens op slaan. De gaswinning is begonnen in de jaren zestig. Vanaf dat moment moeten we kijken hoe de overheid heeft gehandeld, wat fout is gegaan en welke lessen we kunnen trekken." woensdag 6 maart 2019 GO Zo'n drieduizend mensen hebben maan dag het laatste IS-bol- werk in het oosten van Syrië verlaten. Onder hen waren tweehon derd IS-strijders die zich hebben overgege ven, zeggen de door de VS gesteunde Syrische Democratische Strijd krachten (SDF). Te voet, met vrachtwa- gens en auto's trokken honderden mannen, vrouwen en kinderen - van wie een deel bui tenlands leek - de heu vels in. In Baghouz, de laatste verzetshaard vlakbij de Iraakse grens, verblijven vol gens de Koerdische SDF nog zo'n duizend jihadisten. Kamer unaniem voor gas-enquête Edwin van der Aa Peter Winterman Den Haag Waarom is de héle Tweede Kamer nu ineens voor een enquête? 2 Wie moet vrezen voor een verhoor? 3 Wat levert een enquête doorgaans op? 4 Wat schieten de Gronin gers ermee op? Eric Wiebes. FOTO ANP 5 Kan de start nog heel lang op zich laten wachten? Eindelijk krijgen de Groningers waar ze al jaren om vragen: een parlementaire enquête naar de gaswinning. Alle partijen in de Tweede Kamer steunen zo'n zwaar politiek onderzoek, maar over de startdatum zijn ze het nog niet eens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13