t L EUWS 11 Hoeveelheden Lijntjes woensdag 6 maart 2019 Diefstal uit auto, wat verdwijnt er? 2018 een auto-inbraak. Niet al tijd werd iets buitgemaakt, maar als er iets verdween, ging het om de volgende spullen of on derdelen: 1. ingebouwd naviga- 1.400.000 kilo tiesysteem, 2. radio, 3. inhoud auto (dashboardkastje of spul len zichtbaar vanaf de buiten kant), 4. overige auto-onderde len zoals airbags, velgen en koplampen. 241.000.0 Autodiefstal V En weg is je auto! Het blijven schattingen uit de bladeren te stampen. De meeste cocapasta die dan overblijft wordt via chemische labs in het oer woud veranderd in het witte poeder waar feestgangers, zakenlieden en celebrities zo dol op zijn. Drugskartels in Zuid-Amerika vangen zo'n 3000 dollar per kilo voor het 'feestpoeder'. Als ze het spul ook nog op een containerschip richting Rotterdam zetten, krijgen ze maxi maal 5000 dollar per kilo. Dat is nog niets vergeleken met de groothan delsprijs hier. Wanneer cocaïne met succes uit de Rotterdamse haven is geladen, is een kilo ruim 25.000 euro waard. Om nog maar niet te spreken van de straatwaarde. Een kilo pure coke brengt in sommige landen mak kelijk 100.000 tot wel 200.000 euro op. Dat hang af van de mate van ver menging met versnijdingsmiddel en de hoogte van de straatprijzen. De échte winstmarges worden dus hier gemaakt, in de handel. Dat was jarenlang een doorn in het oog van Zuid-Amerikaanse drugskartels. Daarom eisen ze tegenwoordig dat er met elk drugstransport extra kilo's gratis meereizen, die ze zelf in Eu ropa afzetten. Zo schroeven zij ook hun winst op. Kartels hebben daarom hun eigen organisatie in Ne derland, inclusief boekhouders voor het bijhouden van de omzet en men sen die toezien op het 'uithalen' van de drugs. ,,Wie coke wil importeren moet meedoen aan dit systeem", zegt Rienk de Groot, recherchechef Zee land-West-Brabant. „Anders betalen smokkelaars een veel hogere kiloprijs of tippen de kartels de lading weg aan de politie.'' Nu de cocaïneproductie in Zuid- Amerika op recordhoogte is (zie ka der), ziet de politie steeds meer co caïne de Nederlandse havens bin nenkomen. „Vroeger keken we op Vergis je niet. Zo'n 80 tot 90 procentvan wat in Antwerpen binnenkomt, wordt via Nederland verkocht van partijen van 500 kilo. Tegen woordig zie je partijen van 5000 tot wel 11.000 kilo'', zegt een politiedes kundige. De vangsten zijn dus groter geworden, maar ook de partijen die er doorheen glippen. Maar hoevéél glipt er per jaar door heen? Niemand weet het helemaal zeker. Een goed ingevoerde crimineel schat dat slechts één op de vier ladin gen wordt onderschept. Daar is de politie het niet mee eens. ,,We pak ken meer'', meent De Groot. Wetenschappelijk onderzoek geeft de politieman gelijk. Het geschatte cocaïneverbruik in Europa, gebaseerd op onder meer rioolwateronderzoek, ligt rond de 120.000 kilo per jaar. In Nederland en België werd vorig jaar 73.000 kilo coke onderschept. In lan den als Spanje, Duitsland en Italië nog eens 45.000 kilo. Dat totaal komt dichtbij de 120 ton cocaïne die op jaarbasis wordt geconsumeerd. Het lijkt erop dat voor elke onderschepte kilo cocaïne er één op de markt komt. En dat via Nederland en België ver moedelijk meer dan 60 procent van alle cocaïne in Europa binnenkomt. Kleine groep Dat er steeds meer cocaïne wordt ge produceerd en gesmokkeld, leidt vreemd genoeg niet tot prijsdalingen. Een gram cocaïne kost in Nederland nog steeds 50 euro bij de dealer. Ook de groothandelsprijs duikt niet ver der omlaag. ,,Dat kan erop duiden dat een kleine groep de markt stevig in handen heeft'', zegt de politiespecia- list. ,,Wie de grote spelers zijn? Denk aan Marokkaanse jongens en de Al banezen. En dan heb je nog de oude Nederlandse penose, die zich steeds meer in Zuid-Spanje vestigt. Ze ko men alleen nog naar Nederland om zaken te doen." Er komt steeds meer cocaïne Eu ropa binnen via Marokko en Spanje. Oude hasjroutes worden nu gebruikt voor het witte goud. ,,Maar de smok kel gebeurt niet meer alleen met vis sers- en zeilbootjes", zegt een poli tiebron. „Cocaïne komt zelfs per drone naar het Europese vasteland. En er doet zich een opmerkelijk ver schijnsel voor: zelfs cocaïne die via Spanje wordt binnengehaald, gaat re gelmatig op transport naar Neder land. Zó belangrijk zijn we geworden als distributieland." GO Ruim 53.000 keer was er in WERELDWIJDE PRODUCTIE IN BESLAG GENOMEN COCAÏNE: 1.129.000 kilo (waarvan 90 procent in Zuid- en Noord-Amerika) TOTAAL 271.000 KILO EUROPESE CONSUMPTIE 120.000 kilo REST VAN DE WERELD 151.000 kilo (waarvan het grootste gedeelte in de VS) De cocaïneproductie is op re cordhoogte. Dat heeft twee be langrijke oorzaken. Vredesbe sprekingen met de FARC heb ben rust gebracht in gebieden waar nu alle energie wordt ge richt op de teelt van cocaplan- ten. Daarnaast is Colombia sinds 2015 gestopt met het per vliegtuig besproeien van gif (glyfosaat) over de cocaplanta ges, omdat die stof mogelijk kankerverwekkend is. De co- caïneproductie steeg in 2016 wereldwijd met 25 procent. O M Z E T Omzet Nederlandse markt Ervan uitgaande dat in Nederland minstens 73.000 kilo coke binnenkomt, levert dat het volgende op: OMZET GROOTHANDEL: 1.825.000.000 (Berekende groothandelsprijs: 25.000 per kilo) GESCHATTE KOSTEN: 438.000.000 (Berekende kosten: 6000,- per kilo) 438.000.000 (in beslag genomen drugs) WINST DRUGSBAZEN: 949.000.000 STRAATHANDEL NEDERLAND: OMZET 250.000.000 (3600 kilo versneden 5000 kilo x 1000 x 50 euro) KOSTEN: 9.000.000 (3600 kilo x 25.000 euro) WINST: per 10.000 inw 32 Van de tien gemeenten waar de kans op autodiefstal het grootst is, liggen er zeven in Limburg. Per 10.000 inwoners werden in Val kenburg de meeste motorvoertuigen gesto len: 32. Vaals staat op plek 2 met 28 gestolen auto's per 10.000 inwoners. Gigantische drugsvondst van 2900 kilo coke in de Rotterdamse haven. fotos anp Elke berekening over cocaïne moet je met een flinke korrel zout nemen. Nergens wordt bijgehouden hoeveel er precies wordt geproduceerd, hoeveel er door de controle van douane en justitie glipt en hoeveel de consu ment precies opsnuift of rookt. Berekenin gen van bijvoorbeeld de UNODC, het drugs bureau van de VN, zijn niet meer dan schat tingen. Gebruikershoeveelhe- den worden berekend aan de hand van riool- watergegevens, waar de resten cocaïne in te meten zijn. ,,Maar die methode houdt geen rekening met de rokers van cocaïne'', zegt drugsexpert Ton Nabben van de Uni versiteit van Amster dam. Vooral bij de wereld wijde inbeslagnames plaatst Nabben vraag tekens. Zo'n 90 pro cent van de geprodu ceerde cocaïne wordt onderschept. ,,Maar in die berekening gooien ze alles op een berg. Grondstoffen, pasta, halffabrikaat, eindpro- duct. Bovendien maak je mij niet wijs dat in Zuid-Amerikaanse landen in beslag ge nomen cocaïne nooit wordt doorverkocht en zo alsnog op de markt komt.'' Volgens Nabben moet er in werkelijkheid wereld wijd meer cocaïne in omloop zijn dan de geschatte 271.000 kilo. -Politiebron Europa snuift naar schatting zo'n 120.000 kilo cocaïne per jaar weg. Versneden (1,5 keer) zijn dat een duizelingwekkende 180 miljoen grammen coke, ver pakt in een wit envelopje. Als vuistregel geldt dat een gebrui ker vijftien lijntjes uit een gram haalt. Als we als gemiddelde lengte van een lijntje 4 centime ter aanhouden, betekent het dat er jaarlijks een lijn van 108.000 kilometer cocaïne wordt opge snoven. Dat is 2,5 keer de we reld rond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11