Waarom koopkracht stijgt en je daar toch niets van merkt Agent lekt honderden keren en verdient tonnen MISDAADMETER 10 NIEUWS Analyse De hoeveelheid onderschepte cocaïne via de Rotterdamse haven is vorig jaar verdrievoudigd. Wat betekent dat voor de invoer en de omzetten? Deze krant sprak met wetenschappers, politie en criminelen over het witte goud. woensdag 6 maart 2019 De nieuwe cijfers die het instituut gisteren naar buiten bracht, beves tigen de koopkrachtplaatjes van vorig jaar: de doorsnee Nederlan der houdt volgens het CPB 1,6 pro cent meer over in zijn portemon nee. Dat is zelfs nog ietsje beter (0,1 procentpunt meer) dan op Prinsjesdag werd verwacht. Oor zaak: de zorgpremies zijn minder hard gestegen dan werd ingecalcu leerd. De zonnige cijfers van het CPB staan in schril contrast met morrende Nederlanders die in opiniepeilingen of brieven aan de krant zeggen geen vooruitgang te merken. Wat zij wel zien, zijn de stijgende energieprijzen, de ho gere btw en het loonstrookje dat stiekem een beetje tegenvalt. Het lijkt op een klassieke tegen stelling tussen de Haagse politieke werkelijkheid en de leefwereld zo als mensen die ervaren. Deels heeft die te maken met psycholo gie. Tegenvallers in de portemon nee worden veel meer gevoeld dan meevallers. Dat weten de econo men bij het CPB ook. Het chagrijn over de hogere energienota, die door het CPB overigens was voor zien, is vaak groter dan de vreugde over een gedaalde benzineprijs. Maar die gevoelswaarde zie je niet terug in de ramingen van het CPB. Die verwijst naar modellen, para meters en andere getallen. Uit sta tistische gegevens blijkt dat de stijging van de prijzen, van bood schappen tot een nieuwe koelkast, in januari 2,2 bedroeg. En dat is, alle ophef over die energienota ten spijt, zelfs iets minder hoog dan verwacht. Een meevaller dus. Van daar dat het CPB vasthoudt aan de geraamde koopkrachtstijging van 1,6 procent. Ook uitgesplitst naar specifieke groepen, zoals werken den, uitkeringsgerechtigden en gepensioneerden, blijven de cijfers nagenoeg hetzelfde. Dat is mis schien vreemd omdat tegelijker tijd de ramingen voor de economi sche groei naar beneden zijn bijge steld, naar 1,5 procent in 2019 en 2020. Maar dat heeft niet direct ef fect op de portemonnee. Dat zit zo: koopkracht is grosso modo afhankelijk van drie zaken, die niet onmiddellijk afhankelijk zijn van het groeicijfer. Behalve prijsstijgingen gaat het om effec ten van kabinetsbeleid en de ont wikkeling van de lonen. Doordat Rutte III de belastingen heeft ver laagd en toeslagen stijgen, houden mensen meer van hun inkomen over om te besteden. Doordat lo nen stijgen, wordt de portemon nee eveneens iets voller. Trek daar de inflatie van af en je weet wat de koopkrachtstijging is. Deze berekeningen hebben echter een keerzijde. Want wie in een sector werkt die nog altijd op de nullijn zit, merkt op microniveau niks van dat hogere looncijfer. Wie net 4 procent cao-loonsverhoging heeft gekregen is juist in de prak tijk beter af dan uit de cijfers blijkt. Indexatie Wie al jaren geen indexatie van zijn pensioen heeft gehad, wordt geacht toch een klein beetje erbij te krijgen omdat er ook een groep is die wél indexatie krijgt. En het maakt voor de hoogte van de ener giekosten nogal wat uit of je in een slecht geïsoleerd huis woont of in een nieuwbouwflat. Het CPB maakt echter geen uitsplitsing naar leefmilieu. Het gaat uit van gemiddelden. En omdat geen mens gemiddeld is, blijft het lastig om jezelf terug te vinden in de koopkrachtcijfers. Het CPB is de eerste om daarvoor te waarschu wen. Maar die nuance raakt snel verloren als politici de CPB-cijfers gebruiken om elkaar om de oren te slaan. De volgende keer dat er met koopkrachtplaatjes wordt ge schermd, is het dus goed om te be seffen dat die waarschijnlijk niet over u gaan. TIEL Tegen een 22-jarige politie man uit Tiel is gisteren een gevan genisstraf van drie jaar en negen maanden geëist voor het honder den keren lekken van informatie naar criminelen. Hij zou er meer dan zeven ton mee hebben verdiend. ,,Alsof hij spreek uur hield in zijn auto'', aldus de of ficier van justitie. De verdachte gaf zelf toe aan zeker vijftig personen informatie te hebben gegeven. Hij raadpleegde op verzoek politiesys temen, in ruil voor honderden eu ro's. Diverse politieonderzoeken liepen hierdoor spaak. De agent was nog zo kort in dienst dat zelfs het vermoeden rees dat hij bij de politie is gegaan als mol. Hij ontkent dat en spreekt van een uit de hand gelopen 'stoerdoenerij'. Ook had de agent gokproblemen. Quads komen niet terug ,,Ik ken jongens die elke maand 5000 kilo hier invoeren en naar Engeland uitvoeren. Sommige maanden ver dienen ze 100 miljoen euro", zegt een goed ingevoerde bron uit het crimi nele milieu. „Vroeger keken we op van 500 kilo. Nu onderscheppen we partijen van 5000", zegt een politie-expert. ,,Dat betekent dat zulke monsterpartijen ook het land binnenkomen." Na wiet is cocaïne de meest popu laire drug onder het uitgaanspubliek. Jaarlijks snuift Nederland zo'n 3600 kilo pure cocaïne op. Versneden komt dat neer op zo'n 5 miljoen envelopjes wit poeder a 50 euro. Totale straat- omzet: 250 miljoen euro. Maar voor alleen de Nederlandse markt komen criminelen nauwelijks hun bed uit. Nederland distributie land bedient neuzen in heel Europa. ,,Veel coke die hier binnenkomt, gaat meteen naar Engeland. Dat zijn de kampioensnuivers. De rest gaat Eu ropa in'', zegt een goed ingevoerde crimineel. Ook de politie ziet dat Nederland hét doorvoerland is geworden voor het Europese continent. ,,Nederland is de Marktplaats van de Europese co caïnehandel", zegt een politiedes kundige die vanwege zijn functie niet met naam in de krant wil. ,,Een groot deel van alle transporten loopt via Nederland.'' Waar via Nederlandse havens als Rotterdam, maar ook Vlissingen vo rig jaar in totaal 23.000 kilo cocaïne werd onderschept, zijn de hoeveelhe den in België nog indrukwekkender. De haven van Antwerpen pakte vorig jaar 50.000 kilo cocaïne. ,,De Ant werpse haven is meer open. Dat maakt het makkelijker om containers leeg te halen'', zegt een politiebron. ,,Maar vergis je niet: zo'n 80 tot 90 procent van wat in Antwerpen bin nenkomt, wordt via Nederland ver kocht.'' Volgens de politieman maken Ne derlandse criminelen zelfs bewust gebruik van België. ,,Over de grens rechercheren is lastiger, met rechts hulpverzoeken die je moet indienen. Daar maken criminelen misbruik van. Ze pakken ons op onze zwak tes.'' Cocaïne wordt vrijwel exclusief ge produceerd in Zuid-Amerika. Ver scholen in de jungles van Colombia, Peru en Bolivia staan cocaplantages, waar boeren vier keer per jaar oog sten. Kinderen staan met hun blote voeten in de chemicaliën om het sap Veel coke die hier binnenkomt, gaat meteen naar Engeland. Dat zijn de kampioen snuivers Laurens Kok Den Haag De economie koelt af en toch blijft het Centraal Planbureau (CPB) volhouden dat 96 procent van de Nederlanders er dit jaar op vooruit gaat. Want, zo zegt 's lands rekenmeester, stijgende energiekosten en btw zijn slechts een onderdeel van het gemiddelde huishoudboekje, terwijl belastingen zijn verlaagd en de lonen - ja echt - stijgen. GO Vorig jaar werden 210 quads en trikes gestolen. Slechts 28 daarvan werden teruggevonden, oftewel 13 procent. Ter vergelijking: bij gesto len personenauto's wordt 41 procent van de voertuigen teruggevonden. 'Nederland is Marktplaats Europese cokehandel' Hessel de Ree Koen Voskuil Vondst bij huiszoeking: coke en een wapen. foto theo peeters -Crimineel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10