45% Inbrekers, ze kunnen soms zo in een slapstickfilm MISDAADMETER 10! 9: 8! 71 8 Voor het eerst sinds jaren is het aantal overvallen gestegen - met 4 procent. Maaltijdbezorgers zijn steeds vaker het doelwit. De politie wil dat de branche contant geld in de ban doet. Fraude via betaalverzoeken Woensdag Miljardenbusiness van de cokehandel: als je alle lijntjes achter elkaar legt, kun je 2,5 keer de wereld rond. Pas als een jongen een mes in zijn zij drukt, beseft Martien Peters dat hij wordt overvallen. De 17-jarige koerier van New York Pizza wordt in januari 2018 door twee jongens klemgezet op de trap van een appartementencomplex in Nijmegen Heseveld. ,,Ze zeiden dat TOP 10 ik mijn zakken moest leegmaken. Ze gingen er vandoor met mijn werk- portemonnee, mijn eigen portemon nee, mijn mobiel en twee pizza's.'' Die week slaapt de 17-jarige Martien slecht. Toch stapt hij de volgende dag weer op de scooter om pizza's te bezorgen. ,,Ik dacht niet dat het me nog een keer zou overkomen.'' Maar Martien blijkt de pechvogel onder de pizzakoeriers. Een maand later be stelt weer iemand in Heseveld een pizza, vlakbij de plek waar hij is beroofd. ,,Ik keek nog om me heen, maar ik zag niemand. Toen ik de pizza uit de bak pakte, kwam iemand op me afrennen. Hij pakte me bij mijn rechterschouder en drukte een mes tegen mijn keel. Ik deed mijn handen omhoog en liet mijn tas met de pizza vallen.'' De jongen geeft weer zijn porte monnee en de pizza af. ,,Ik ben vloe kend en scheldend weggereden. Ik was zó boos op die overvaller. Het is belachelijk: de eerste keer hadden de overvaller 60 euro buitgemaakt. De tweede keer 40 euro." Ondanks de lage opbrengst van een paar tientjes en een pizza hebben overvallers het steeds vaker gemunt op maaltijdbezorgers. In 2018 waren ze ruim 87 keer slachtoffer. Volgens de politie zijn er signalen dat het aantal overvallen in werkelijkheid hoger is, omdat niet elke overval 19 dringen in december een huis in Vlaardingen bin nen, maar vergeten daarna hun zaklampen uit te doen. Een getuige buiten ziet ze shinen en belt de politie. dinsdag 5 maart 2019 Per maand kwamen in 2018 zo'n honderd aangif tes binnen van betaalverzoekfraude. Een 'koper' zoekt via WhatsApp contact met een verkoper op Markt plaats en laat deze 1 cent overmaken als teken van goede wil. Die betaallink leidt naar een nepsite waar mee de koper toegang krijgt tot bankgegevens. GO Bij straatroven stelen daders in 45 procent van de gevallen een mobiele telefoon. Ze slaan vaak toe bij stations, winkels en uitgaansgelegenheden. Twee keer overvallen, maar Martien bezorgt nog steeds pizza's Koen Voskuil Nijmegen Martien Peters is nu meer op zijn hoede. ,,Als iemand onver wachts opduikt, schrik ik nog wel.'' FOTO GERARD VERSCHOOTEN De klassieke misdadiger is de inbreker, de ordi naire dief. En in dat genre kóm je toch ezels tegen. Zie deze top 10 van 2018. Victor Schildkamp Da's gelukt, denken twee inbrekers half november in Breda, nadat ze 's nachts een kledingwin kel hebben beroofd. Maar als een van de twee met kassala onder zijn arm langs agenten fietst, is de inbraak alweer opgelost. Een dief die begin oktober over het hek van een huis in Aalst klimt, plettert aan de andere kant het zwembad in. Bewoners bellen de politie, dief ge pakt. In dat slapstick-genre half november nog een: in Oud-Beijerland klettert een inbreker een vijver in, met zijn zakken vol sieraden. De politie vist hem zo op. Een inbreker die wil toeslaan in een café in Rotterdam, zakt op 4 mei door het plafond en komt klem te zitten tussen een muur en de koeling. De brandweer krijgt hem vrij, maar de politie zet hem vast. Een winkeldief in Kaatsheuvel pikt begin januari een zonnebril bij een opticien, zet hem op zijn neus, maar met de stickers er nog op. Als agenten dat zien, is hij erbij. Zijn auto ligt vol met gestolen spullen. 6 Nóg opvallender: een 39-jarige man wordt half februari in Gouda aan gehouden, omdat hij rond fietst met een mountainbike om zijn nek. Dat hij die weg gooit als hij agenten ziet, is uiteraard te laat. 5 Twee gastjes van 17 en 4 De Utrechtse politie krijgt in februari een melding van een inbraak bij een huis aan de Cornelis Roobolstraat. Sporen in de sneeuw leiden naar een ander huis vlakbij, waar twee mannen (36 en 39) worden gepakt. 3 Breek niet in als je uit geput bent. In een wo ning in Baarn treft een be woner thuis in de gang een slapende man aan. Met bivakmuts nog op zijn hoofd. De bewoner sloop op zijn tenen naar buiten en seinde de politie in. 2 Vól met zijn smoel in beeld steelt een tiener half juni een beveiligings camera van het dak van een bouwkeet in Oldenzaal. Een snorrende camera, welte verstaan. De politie achter haalt z'n identiteit snel. a Een vent in Leidsche I Rijn steelt half oktober een telefoon. En belt de eigenaar thuis op of die zijn telefoon voor 100 euro wil terugkopen. Ze spreken af op station Terwijde. Uiter aard is de politie daarbij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8