S Jetten (D66) pleit voor miljonairstaks 4 RENOVATIEREL BINNENHOF RECONSTRUCTIE Achter de schermen voltrekt zich een veldslag over de renovatie van het Binnenhof. De architecten willen een grootse en meeslepende verbouwing, maar zij stuiten op een muur van verzet. ,,Nu is het afgelopen!'' Algemene Zaken Grafelijke Zalen Tweede Kamer Het is de droom vaniedere archi tect: je persoon lijke stempel zet ten op historische grond. Toparchi tecten Ellen van Loon en Liesbeth van der Pol lik ken hun vingers af bij de renovatie van het Binnenhof, een prestige project waarvoor het kabinet in 2015 een half miljard euro heeft uitgetrokken. Maar de architecten én de op drachtgever - het Rijksvastgoed bedrijf (RVB) van staatssecretaris Raymond Knops van Binnen landse Zaken - likken inmiddels geen vingers meer, maar wonden. Zowel vanuit de Eerste als de Tweede Kamer wordt met scherp geschoten op de voorstellen van de plannenmakers. Alle ontwerpen worden eind 2016 geheim verklaard. Details over de beveiliging en de inrich- ting van het Binnenhof mogen niet bekend worden, om een aanslag te voorkomen. ,,Die ge heimhouding is de dekmantel voor het RVB om als God in Frankrijk te kunnen opereren'', zegt een ingewijde tegen deze krant. De overval De bouwbegeleidingscommissie van de Tweede Kamer en het pre sidium, met daarin Kamervoorzit ter Khadija Arib en andere parle mentariërs, worden in het voor jaar van 2018 geïnformeerd over de plannen. De politici hebben het gevoel te worden 'platgewalst'. Ze krijgen een presentatie waarin zo'n twintig foto's en tekeningen worden getoond. ,,Zijn jullie ak koord?", vraagt een afgevaardigde van het Rijksvastgoedbedrijf aan de Kamerleden, die het inmiddels duizelt. Er ontstaat grote irritatie over de 'overvaltactiek' van het RVB. ,,Ze zien ons als een soort ambtena ren'', zegt een Kamerlid. ,,Ze zijn niet duidelijk en hullen zich in Eerste Kamer een soort ruis.'' Een prominent Kamerlid zegt: ,,Ze laten duidelijk merken dat wij de ballen verstand hebben van dit soort projecten.'' In toenemende mate bekruipt Kamervoorzitter Arib een gevoel van ongemak. De politiek wordt op afstand gehouden, er is de 'schijn van inspraak'. Arib vreest kostenoverschrijdingen en op lange termijn zelfs een parlemen- Bovenboog Volgens Jetten is er in de samenle ving 'een muur tussen de zekeren en de onzekeren ontstaan'. Om die muur te slechten 'moeten we het ook hebben over vermogens', zei hij gistermiddag in zijn Kerdijklezing in de Haagse Sociëteit De Witte. ,,Onze belasting op vermogen, ver mogenswinst en vermogensover dracht is de afgelopen decennia steeds verder verlaagd'', stelt J etten. Tegelijkertijd krijgen mensen 'die met veel pijn en moeite iets opzijzetten' nauwelijks rente, terwijl mensen met een groter vermo gen meer risico kun nen nemen en zo meer rendement behalen. „Met alle maatschappe lijke gevolgen van dien aldus de fractieleider. Jetten zet zich af tegen de mo gelijkheid om kinderen tot 40 jaar 100.000 euro belastingvrij te schen ken voor de aankoop van een huis. Kinderen van gefortuneerde ou ders krijgen daarmee een 'nieuwe voorsprong' in het leven, terwijl zij toch al in een bevoorrechte positie zitten, zegt Jetten: „Begrijp me niet verkeerd. Het is die ouders en hun blije kinderen van harte ge gund. Maar met het belo nen van prestaties heeft het weinig te maken." D66 was altijd al voor een progressieve vermogensbelasting, waarbij het te betalen tarief oploopt naar gelang er meer vermogen is. Toch hield de partij bij de doorreke ning van het laatste verkiezingspro gramma nog vast aan het huidige stelsel, waarin de tarieven al licht oplopen. Saillant detail is dat D66 in het vorige kabinet als constructieve oppositiepartij er mede voor zorgde dat de schenkingsvrijstelling tot 100.000 euro voor de aankoop van een huis werd verlengd. In zijn lezing stelt Jetten dat ze kerheid 'erfbaar' is geworden. Hoogopgeleiden plukken volgens hem de vruchten van de globalise ring, terwijl middelbaar en prak tisch opgeleiden die globalisering juist als bedreiging zien. Voor die laatste groep is vast werk een zeld- De ene groep blijft achter, de andere vermeerdert de welvaart zaamheid, is een koopwoning bui ten bereik en een huurwoning te duur en stijgen de lonen nauwe lijks. ,,De ene groep blijft achter, de andere vermeerdert de welvaart en geeft deze door", aldus Jetten. Het is volgens hem zaak om de tweedeling tegen te gaan. Behalve hogere belasting op grote vermo gens bepleit hij de oprichting van de 'nieuwe Nederlandse school' waar een acceptatieplicht geldt en waar alle kinderen toegang hebben tot sportvelden, theaters, muziek- hallen en studieruimtes. Door 'pri vileges' als pianoles, huiswerkbege leiding en een museumkaart toe gankelijk te maken voor iedereen, moet worden voorkomen dat kin deren achterop raken. dinsdag 5 maart 2019 GO amervoorzitters zetten voet dwars Jan Hoedeman Peter Winterman Den Haag Een van de plannen voor de Eerste Kamer was om de grif fie te verhuizen naar de bo venboog over het Binnenhof. De Eerste Kamervoorzitter weet dat tegen te houden met de slechte klimaatregeling als argument. D66-fractieleider Rob Jetten wil dat Nederlanders die meer dan een miljoen euro bezitten meer vermogensbelasting gaan beta len. Voor kleine spaarders zou het tarief juist lager moeten zijn. Laurens Kok Den Haag -Rob Jetten, D66-fractieleider

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4