II 9 Zuiderburen ZWIN NATUUR PARK VOGELS SPOTTEN f h k heb hier nog nooit zwa m nen gezien", zegt de 12- I jarige bezoeker Vic Ver- I haeghe. Hij is fervent vo- I gelliefhebber en tuurt bedachtzaam door zijn verrekijker vanuit de kijkhut in het Zwin Na tuur Park. „Dat komt omdat zwa nen meestal in iets diepere plassen zitten", vertelt Hendrik Borgle vens, al 43 jaar gids in het park. „In het binnenland broeden ze wel, maar hier aan de kust zie je voor namelijk steltlopers en zeevogels, zoals meeuwen." Het heeft iets rustgevends, op een zondagochtend in een natuur gebied lopen en je enkel focus sen op de vogels die er leven. Maar laten we eerlijk zijn: de termen 'nat' en 'winderig' pas- Vanuit de panoramatoren in het Zwin Natuur Park in Knokke-Heist zie je de ruim twintig ooievaars die al zijn teruggekeerd van hun winterverblijf. De provincie West- Vlaanderen houdt tot en met zondag een Lenteparcours om deze, en andere vogels in de kijker te zetten. van aan te trekken. ,,Dit is echt bij zonder", vertelt gids Marie-Paule Selen enthousiast. „Normaal zie je deze vogel nooit van zo dichtbij. Hij zit hier al meer dan een half uur en jaagt alle andere vogels weg." Een sperwer is namelijk een van de weinige roofvogels die kleine vogels eten, in plaats van muizen. ,,Deze vogel is echt een specialist. Als er ook maar iemand durft langs te komen, heeft hij hem zo te pakken." De bezoekers zien vandaag dan ook weinig andere bewoners van het park. ,,Er zitten hier roodborst jes, vinken, meesjes, bonte spech ten... De grote bonte specht is zó mooi om te zien. Maar helaas, hij zal niet op bezoek komen nu." De zakjes met spelt, mais, gerst en tarwe die Selen heeft meegeno- Als er iemand durft langs te komen, heeft de sperwer hem zo te pakken men, blijven onaangeroerd liggen. De gids geeft nog een tip mee voor de bezoekers die graag ook wat meer leven in hun tuin zouden hebben: „Meesjes houden van zaadjes. Rijg wat pindanoten aan een koord en ze zullen er met ple zier van eten." Naast de kijkhut en voederhut zijn er nog verschil lende hutten op het parkoers. Zo leren bezoekers in de ringhut over de verschillende soorten nestkas ten en kunnen ze in de labohut zelf sporen en zaden onderzoeken. Toch blijft de panoramatoren, waar de wandeling begint, het meest spectaculair. Je moet even de wind en regen trotseren, maar wordt beloond met een prachtig zicht over het park en het geluid van klepperende ooievaars op de achtergrond. sen nu niet echt bij een Lentepar cours. De sperwer die vanuit de voederhut van heel dichtbij te zien is, lijkt zich daar in elk geval niets dinsdag 5 maart 2019 Panoramatoren blijft spectaculair In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Lopen door een natuurgebied met de focus op vogels heeft iets rustgevends. Het Zwin Na tuur Park in Knokke-Heist. FOTO'S CAMILE SCHEL- STRAETE Een jonge sperwer. De ooievaars zijn altijd een attractie. Gids Hendrik Borglevens (links) geeft uitleg aan Vic Verhaeghe (bij de kijker in het midden). -Marie-Paule Selen, gids Meer info: zwin.be Gertie De Boey Knokke-Heist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 41