Kroon: 'Ik vierde gewoon carnaval' NIEUWS 3 VERDENKING MARCO KROON De kopstoot die oorlogsheld Marco Kroon zou hebben uitgedeeld aan een agent, kan hem duur komen te staan. Maar zijn Willems-Orde hoeft hij niet zomaar in te leveren. Mishande ling van iemand in uniform wordt extra zwaar aan gerekend Volgens zijn advocaat Geert-Jan Knoops was het niet de intentie van Kroon de agent te verwonden. ,,Er is geen sprake van opzettelijke handelin gen", laat de raadsman weten. Hoe het dan kan dat er een politieagent is mis handeld, kan Knoops niet zeggen. Te gen Radio 1 zegt de advocaat dat Kroon 'geen herinnering heeft aan het toe brengen van fysiek letsel aan de agent'. Of de oorlogsheld onder invloed was, zegt hij niet te weten. ,,Dat moet on derzocht worden." De drager van de Militaire Willems Orde is gistermiddag na verhoor vrij gelaten. Tegenover Hart van Nederland laat hij telefonisch weten er 'enorm van te balen'. ,,Het was een samenloop van omstandigheden en die wordt nu opgeblazen in de media. Het is anders dan hoe het wordt weggezet. Ik was gewoon carnaval aan het vieren, net als alle andere Brabanders." Kroon zou de kopstoot hebben uit gedeeld nadat een agent hem had aan gesproken op wildplassen. Het is on bekend hoe de agent eraan toe is. Kroon werd in 2009 als eerste mili tair sinds 1955 onderscheiden met de Militaire Willems-Orde, de hoogste militaire onderscheiding van Neder land. Sindsdien zijn er tal van kwesties rondom hem geweest. Hij was zo blij dat hij er vanaf was in 2011. Dat gevecht tegen de beschuldi ging van cocaïnebezit vond Marco Kroon loodzwaar. Een mechanische teddybeer. Zo voelde hij zich na al die politieverhoren, rechtszaken en pu blicaties in de media. ,,Het had niet veel verder moeten gaan of de veer was gesprongen'', zei hij er later over. Groot was dan ook de opluchting toen Kroons strafzaak in 2011 met een sisser afliep. Hij werd vrijgesproken van cocaïnebezit. Wel kreeg hij een geldboete en een voorwaardelijke taakstraf voor het bezit van vier stroomstootwapens, maar daarmee mocht hij gewoon aan het werk blij ven als militair. Maar acht jaar later zit Kroon op nieuw op een politiebureau en staan alle schijnwerpers weer op hem ge richt. Deze keer omdat hij tijdens het carnaval in Den Bosch een agent zou hebben mishandeld die hem be trapte tijdens het wildplassen. Nadat hij daarop was aangesproken, zou hij de agent een kopstoot hebben gege ven en moest hij mee naar het poli tiebureau. Mishandeling Of de toekomst er na dit incident net zo rooskleurig uitziet als in 2011, valt nog te bezien. Volgens advocaten ge specialiseerd in militair recht heeft elke militair die een agent mishan delt 'een heel groot probleem'. ,,Een mishandeling van iemand in uni form wordt extra zwaar aangerekend. Dat zijn militairen namelijk zelf ook'', zegt advocaat Bart Damen. Niet duidelijk is hoe de agent eraan toe is, maar als de kopstoot wordt be wezen dan is het gebruikelijk dat mi litairen worden vervolgd wegens mishandeling, zegt Damen. Als de agent zwaargewond raakte, kan er sprake zijn van poging tot zware mis handeling. Damen: ,,Dan heb je het al snel over enkele weken celstraf.'' Mi litairen die voor het eerst in de fout gaan, krijgen vaak een taakstraf of een boete. Wat de straf ook wordt; in alle gevallen heeft Kroon iets uit te leggen bij zijn werkgever, weet advocaat Bas Mar tens. Defensie kan interne sancties opleggen - zoals schorsingen, officiële waarschu wingen of zelfs oneervol ontslag - en doet dat normaal gesproken ook. „Ik merk dat defensie de afgelopen jaren minder ver gevingsgezind geworden is tegen militairen die over de schreef gaan, vooral ook omdat de hoogste rechter dat goed vindt. Alleen als het gaat om een ongeluk kige samenloop of verdrietige per soonlijke omstandigheden wil er nog weleens een uitzondering worden gemaakt.'' Voorbeeld Volgens Martens wordt er zwaar ge tild aan de voorbeeldfunctie van mi litairen. En dat speelt bij Kroon nog meer dan bij welke militair ook sinds hij in 2009 de hoogste militaire on derscheiding kreeg opgespeld voor zijn dappere daden in Afghanistan. Kroon is nu stafofficier bij de In specteur-generaal der Krijgsmacht. De MIVD moet voor die functie een verklaring van geen bezwaar (vgb) afgeven. Die komt bij een eventuele veroordeling in ge vaar. Militairen krij gen zo'n vgb niet als hun straf hoger is dan een geldboete van 1000 euro of een taakstraf van 40 uur. Doorgaans volgt dan ont slag. Als Kroon defensie zou moeten verlaten, betekent dat nog niet per se dat hij ook zijn Militaire Willems-Orde moet inleve ren. Tijdens zijn vorige straf zaak zei hij dat hij dat vrijwil lig zou doen als hij zou worden veroordeeld voor cocaïnebezit, maar verplicht is het niet. Een mili taire held hoeft geen heilige te zijn, vinden ze bij het instituut dat alle lintjes uitdeelt. De dappere daad tijdens het ge vecht is wat telt. Misstappen voor en na de missie worden door de vingers gezien. Zo kan het dat Kroon een ver oordeling heeft voor het bezit van stroomstootwapens, maar nog steeds een militaire held is. Hij kreeg een boete van 750 euro en een voorwaar delijke taakstraf, wat binnen de grens van het toelaatbare valt. Een veroor deling tot een jaar cel of meer wordt niet getolereerd. Wie daaroverheen gaat of oneervol wordt ontslagen, kan de hoogste militaire onderscheiding alsnog inleveren. dinsdag 5 maart 2019 GO Majoor Marco Kroon (48) ontkent dat hij zondag in Den Bosch een kopstoot heeft uitgedeeld aan een politieagent. Sebastiaan Quekel Den Bosch Toenmalig koningin Beatrix speldt Marco Kroon in 2009 de Militaire Willems-Orde op. FOTO EVERT-JAN DANIËLS En weer is de held in opspraak Raymond Boere Den Haag —Bart Damen, advocaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3