Zeven cent per roe...! 5 WAARSCHUWING ARCHITECTEN Oprukkende terreinen vol bedrijven aan de rand van steden en langs wegen gaan ten koste van de open ruimte. Willen we dat wel? Streektaal Het open Zeeland is aan het verdwijnen, aldus de architecten Taco Tuinhof en Mi chaël Strenk. De twee zien dat de bedrijventerreinen langs de A58 oprukken. Maar ze wijzen ook naar plaatsen als Hulst en Sint Jansteen waar ze in hoog tempo worden volgebouwd. ,,Door bedrijven die vanuit Ant werpen uitwijken naar het ooste lijke deel van Zeeuws-Vlaande- ren, omdat daar nog ruimte is." Ze vragen zich af of dat wel een gewenste ontwikkeling is. Tuin- hof: ,,Het lijkt of er geen enkele regie meer is als het gaat om pro vinciaal ruimtelijk beleid." Zijn collega Strenk van WTS ar chitecten in Vlissingen ziet ook overal de 'dozen langs de (snel)wegen verrijzen'. Sint An- naland is daar ook een goed voor beeld van, aldus de twee. Tuinhof: ,,Ik was daar pas na een periode van een paar jaar. Dan weet je echt niet wat je ziet, zo snel gaat het daar met de bouw van bedrij ven. Alles wordt er maar neer ge flikkerd." Hij snapt dat bedrijven daar willen zitten. ,,Maar willen wij met z'n allen dat de open ruimte daar zo volgebouwd wordt?" Strenk: ,,Als je iets bouwt, is de ruimte voorgoed weg. Die krijg je niet meer terug." Beide architecten vinden dat er meer discussie moet komen over wat er mag en kan op het gebied van bouwen. Zelf gaven ze daar toe een aanzet door de oprichting van het Zeeuws Architectenplat form. Tot zo'n tien jaar geleden zwengelden Zeeuwse architecten vaak nog discussies aan op het ge bied van landschapsbeheer en ruimtelijke ordening. Toen de bouwcrisis uitbrak, verstomde hun stem en hadden ze alle ener gie nodig om het eigen bedrijf le vensvatbaar te houden. Nu het weer beter gaat, is het moment aangebroken weer wat meer naar buiten te treden. Trekdijk Zo zegt Tuinhof dat hij zich in houdelijk graag zou willen be moeien met de Trekdijk bij Nieuw- en Sint Joosland. ,,Nu gaat het vooral over financiën. De gemeente Middelburg heeft die polder bij Nieuwland gekocht en wil puur om financiële redenen daar een bedrijventerrein." Tuinhof, van Rothuizen Archi tecten Stedenbouwkundigen, denkt dat eerst de discussie ge voerd moet worden over of 'de poort van Middelburg zo aange kleed moet worden'. Als daar een bedrijventerrein komt, waar schuwt hij, verdwijnt Middelburg achter een stel grote dozen. ,,Net als veel Franse steden. Willen we dat? Willen we dat industrie en bedrijfsloodsen het aangezicht van een mooie historische stad bepalen?" Hij vindt dat op z'n minst ook Het lijkt of er geen enkele regie meer is als het gaat om provinciaal ruimtelijk beleid dat, onderwerp van discussie moet zijn. Beide architecten benadrukken dat leegte heel veel geld waard is. Dat is iets waar mensen voor ko men, wat het omrijden waard is. Strenk: ,,Daar moeten we zuinig op zijn." ,,En dus niet voor een appel en een ei verkopen", vult Tuinhof aan. Met het Architectenplatform willen ze vooral bereiken dat het debat terugkeert over 'hoe we omgaan met de Zeeuwse ruimte'. ,,Maar het is er natuurlijk ook om de onderlinge banden aan te ha len en voor het geven van cursus sen." Zonne-energie Volgens de twee architecten zijn er nog meer onderwerpen die om een maatschappelijke discussie vragen. ,,Wat moet er gebeuren met de kolencentrale als die straks stil komt te liggen?" En ze zouden graag zien dat er een dis cussie komt over het gebruik van landbouwgrond voor het opwek ken van zonne-energie. ,,Terwijl er honderden daken liggen te wachten." De leste maenden kriehe me op de tillevisie aolerlei program ma's te zien die me an peeën verdinne doen dienke. Misschien za de ienkele joengere lezer nie wete wat peeën verdinnen is. As kind was dat je bieverdienste. Je zurgde dat de kleine sukerpeeplantjes, die in bosjes van een stik of vier, vuuve stoenge, op éên nae wiere wegge- trokke. Dat êne plantje wier dan een hröte sukerpee. Het was een rot- werkje. Je kroop over het land en mee drie rijen tehliek verdinde je de peeën. As je klaer was mee dat werk, hieng de boer mee een roestok over het verdinde land een roe was 3,60 bie 3,60 meter en dan kreeg je zeven centen vö iedere roe, die je verdind ao. En de boeren wi ik werkte, ebbe nooit nè boven afgerond. Trug nè de tillevisie. Di moete de boeren bie 'Boer zoekt vrouwe' ook op éên zien te kommen. Bie 'Eêl Hol land bakt' valle ze ook af, tot er éên kampioen is en de schilderstalenten moete ook net zo lang "verdind" ore tot er éên overbluuft. En ons mohe aol meekieke en de spanning zie, de emoties, liefst af en toe wat gebrul, en me kunne zelf probere mee te verdin- nen. Zelfs wedde op de overwinning van een bakker of schilder of probere te gissen wie uuteindelijk het boeren- bedrief inhaet. Ik kieke d'r ook nè, voral ook omda'k hraog wil wete oe of 't af loopt. 'Boer zoekt vrouwe' vond ik sa3i de leste keer. Toch wou ik hraog wete wie of noe echt de gelukkige wier. Ze kunne dit programma nog tot in lengte van jaeren bluve doe. Toch zou ik wè wat meer variatie wille. Wat te dienken van een pro gramma: 'Saemen de herfst in', wibie ouwere vriegezellen probere iemand te zoeken vö de herfst en de win ter..) van 't leven. Of 'Op iedere pot past een deksel'l éên 'pot' begint wi mee vuuf 'deksels') Dan kan 'ieder- eên' meedoe! Ik ouwe m'n eihen an- bevole as ze nog iemand nödig ebbe bie de organisatie! Bie dat bakken keek ik iedere keer wi verlekkerd nè de resultaten. Wat ao ik hraog iedere keer wat meege- proefd. Wekelijks wou ik bie onze Meliskerkse bakker wat meeneme vö de zondagaeven, mè ik bedwoeng m'n eihen, a was dat nie eenvoudig as je di zag wat er aol achter 't glas lag. Vö mien oefde ze overigens hin kerst trui an te trekken as ze midden in 't jaer zöies doe en dat mee kerst uut- zende. Mè goed, het is een kniesoor, die di op let. En schildere bluuf ik geweldig vinde, wan zelf kan ik di niks van. Misschien kunne ze es beginne mee: 'Eêl Nederland knutselt' Joeng en oud kan meedoe. Mè ik za me nie opgeve, wan ik komme nooit deu de selectie! Voorlopig zitte me nog goed op de zondagaeven. Alf Nederland kiekt dinsdag 5 maart 2019 GO 'Open landschap verdwijnt' Emile Calon Middelburg - Taco Tuinhof, architect Frans van der Heijde In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Frans van der Heijde in het Walchers. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. Taco Tuinhof (l) en Michaël Strenk, initiatiefnemers van het Zeeuws Architectenplatform. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37