4 In de aanloop naar de verkiezingen interviewt de PZC de Zeeuwse lijsttrekkers. Vandaag deel 4: Gerwi Temmink van GroenLinks. p een zonnige maan dagmorgen slentert de eenmansfractie van GroenLinks over een leeg Abdijplein. ,,We liften zeker mee op de popu lariteit van Jesse Klaver, maar ik ga er vanuit dat we op eigen kracht ook zetels kunnen winnen.'' ,,Ik hoop op vier zetels. Niet alleen vanwege het Jesse-effect, maar ook omdat we goede ideeën hebben om Zeeland klimaatneutraal te maken, om de provincie leefbaar der te maken, om landbouw en natuur te vervlechten en om de bereikbaarheid te verbeteren." ,,Die zijn er wel hoor. In de cam pagne hebben jonge partijleden flink meegewerkt. De meesten studeren nu nog. Maar, ze komen er wel degelijk aan!" ,,Jazeker, wij zouden dan graag mee willen regeren. Maar eerst moet de kiezer zich nog uitspre ken hè.'' ,,Ja, die ambitie koester ik. Gezien de enorme uitdagingen die er lig gen om de klimaatdoelen te halen, lijkt het GroenLinks noodzakelijk om een klimaatgedeputeerde aan te stellen. Wij vinden dat de be groting van de provincie niet uit sluitend over euro's moet gaan. Het beleid moet straks ook wor den getoetst aan de impact die het heeft op de CO2-uitstoot.'' ,,We hebben er onder meer voor gezorgd dat in Zeeland binnen- vaartschepen niet meer ontgassen op open water. Daardoor komen er geen benzeendampen meer vrij, wat goed is voor mens en milieu. Daarnaast hebben we een initia tiefvoorstel ingediend om de kern centrale vroeger te sluiten. Wij vinden, en daarin staan we niet meer alleen, dat de kerncentrale ook een verantwoordelijkheid van het Rijk is. Verder hebben we aan dacht gevraagd voor jongeren die op de arbeidsmarkt niet meer aan de bak komen. Via de Zeeuwseva- caturebank.nl van het netwerk De Zeeuwse Connectie is daar een apart platform voor ingericht." ,,Dat kun je nooit alleen. We moe ten dat in Zeeland met zijn allen doen. Kijk, premier Rutte zegt dat we nog tijd hebben om klimaat maatregelen te nemen. Wij den ken dat er geen tijd te verliezen is. Vanaf 2030 neemt de opwarming van de aarde progressief toe. Voor die tijd moet je dus je Co2-uitstoot fors hebben verminderd. Voor Zeeland, met zijn industrie in de havengebieden, is dat een enorme opgaaf. En let wel: 2030 is over ruim tien jaar." ,,Dat begint bij groene energie en de omschakeling naar een circu laire economie. Wat betreft ener gie zal het een mix zijn van wind, zon, getijde-energie, aardwarmte, maar ook innovatieve bronnen zo als het winnen van gas uit zeewier en biobrandstof uit algen. Als je zeewier kweekt tussen de molens van de windparken Borssele 1 tot en met 4 kun je zo'n 2 miljard ku bieke meter biogas per jaar produceren. Dat zou een energie oplossing voor de in dustrie kunnen zijn, want de energiebe hoefte van Zeeland is 1,3 miljard kuub per jaar. Daarnaast zie je nieuwe uitvin dingen. Het is de Universiteit van Leuven gelukt om met energie uit zon nepanelen waterstof te produceren. Die richting moe ten we op. Het kan ook nieuwe ba nen opleveren." ,,N ee, want ik weet niet of ik er wel in wil blijven wonen. Ik heb wel acht zonnepanelen in een burger initiatief in Zierikzee. Daarnaast rijd ik een hybride auto. Een elek- trische auto kan ik helaas niet be talen." ,,Die zorgen snap ik. Wij vinden dat de vervuiler moet betalen. Dat gebeurt nu nog niet. Voor burgers moet de energietransitie betaal baar blijven. We moeten niks op leggen, maar burgers erbij betrekken, draagvlak creeëren." ,,Wij willen af van grootschalige land bouw. Wij zien meer heil in omschakeling naar biologische en natuurinclusieve landbouw die vooral voor de regio teelt. Van het land naar de klant. Het Red de Patrijs-project op Schouwen bewijst dat landbouw en natuur elkaar versterken. De biodiversiteit neemt erdoor toe. Voor het klimaat en het landschap is ook het goed als we veel meer bomen planten en voedselbossen aanleggen." ,,Wij zien liever dat de tunnel eer der tolvrij wordt. Dat kan rond 2028. Verlaging van de tarieven lijkt nu leuk, maar de tunnel wordt er mogelijk later tolvrij door. Bovendien denken we dat la gere tarieven het autogebruik aan moedigt, wat de CO2-uitstoot ver hoogt. Dat moeten we niet wil len." PASPOORT dinsdag 5 maart 2019 GO 'Klimaatneutraal Zeeland in 2035 Frank Balkenende Middelburg O Goedemorgen meneer Tem mink! Niet alleen het weer, ook de peilingen zien er zonnig uit. Voor de Eerste Kamer staat uw partij op meer dan een verdub beling van het aantal zetels. Het Jesse-effect? U heeft een klavertje vier in han den. Hoge verwachtingen van de uitslag van de Statenverkiezin gen? Een Zeeuwse Jesse of Jessica is niet terug te vinden op ver kiesbare plaatsen op de kandi datenlijst. Het is nogal een grijze golf. Zijn er geen briljante jonge honden beschikbaar bij Groen Links? Mocht GroenLinks flink winnen, dan is de partij klaar voor colle geonderhandelingen? U bent beschikbaar als gedepu teerde, bijvoorbeeld van kli maatbeleid? Het klimaat ofwel de snelle op warming van de aarde vormt de rode draad in het verkiezings programma van GroenLinks, maar laten we eerst eens kijken wat GroenLinks de afgelopen vier jaar als kleine oppositiepar tij heeft bereikt. Wat zijn uw wa penfeiten? J Kijk op de site bij /video 12 vragen aan Gerwi Temmink V* - Kv.v.WV.^,V* - 'j f r >1* i Gerwi Temmink van GroenLinks: „Jonge partijleden komen er wel degelijk aan!" foto dirkjan gjeltema GroenLinks wil dat Zeeland de eerste klimaatneutrale provincie van Nederland wordt. In 2035 moet dat voor elkaar zijn. Hoe gaat u die monsterklus aanpak ken? Schetst u eens een klimaatneu traal Zeeland. Is uw huis al klimaatneutraal? Dat kunnen veel burgers niet. Ze zijn bang dat ze op kosten wor den gejaagd. Wie gaat al die dure klimaatmaatregelen beta len? Natuur, milieu en landbouw. Groen Links heeft er uitge sproken ideeën over. GroenLinks wil duurzaam, maar ook betaalbaar vervoer. U bent echter tegen verlaging van de tarieven voor de Westerschelde- tunnel, zoals het gros van de Statenfracties wil regelen voor de verkiezingen. Dat gaat u stemmen kosten? Woensdag vindt in de Mythe in Goes het grote Zeeuwse verkie zingsdebat plaats. Aanvang: 19.30 uur. Er zijn al meer dan 170 aanmeldingen. U kunt er gratis bij zijn als u een mailtje stuurt naar de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten: h.scholten@mid- delburg.nl. Gerwi Temmink (61) woont in Nieuwerkerk. Hij heeft een re latie. Temmink was directeur in het basisonderwijs, maar momenteel baanzoekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36