Weergoden zijn Terhole goed gezind C Waterschap doet mee aan landelijke proef met opwekken duurzame energie Verdwijnt het open landschap? Architecten in het geweer tegen volbouwen provincie zeeland 5 terhole Het was gisterochtend nagels bijten geblazen voor de organisatie van de carnavalsoptocht in Terhole. Zouden de weergoden net als in 2016 en 2017, het feest weer verstieren? De wind ging tegen de middag liggen en de regen trok weg. 'It giet oan', tot grote vreugde van Arnold van Driessche van Terhole Breed Actief. Drie van de zes grote wagens bleven wel weg; twee durfden het niet aan, de derde raakte onderweg defect. De Snotkokers met de Geen Stress-Express (foto), D'roolse Woepers en De Mutsen maakten er, met loopgroepen, toch een feest van. Nieuw Namen had gisteren minder geluk, grote wagens lieten vanwege het weer verstek gaan. Kloorianenland, Kloosterzande, heeft vanmiddag nog de optocht te goed.* zeeland 7 De waterschappen zijn volop bezig met een onderzoek naar welke bij drage zij kunnen leveren aan het Klimaatakkoord en het opwekken van duurzame energie. Zeeland moet vóór 2030 1800 megawatt aan windmolens, zonnepanelen en energie uit water erbij zien te krij gen. Ter vergelijking: op dit mo ment is 632 megawatt aan duur zame energie in de provincie opge steld. Locaties Waterschap Scheldestromen reali seert zich dat het veel terreinen heeft (dijken, wegen, oppervlakte water, installaties) die ook beschik baar kunnen worden gesteld voor de opwekking van duurzame ener gie. Zo zijn er 20 locaties in beeld waar zonnepanelen kunnen wor den geplaatst, waaronder rioolwa terzuiveringen, voormalige stort plaatsen, brede wegbermen en bo ven parkeerterreinen. Daarnaast wordt al langer ge dacht aan proeven met drijvende zonnepanelen op het water, in de spuikommen van Ritthem en Bath. Nieuw is dat nu ook wordt gekeken naar zonnepanelen op dijken. ,,Wij gaan daar bij Ritthem een proef mee uitvoeren", zegt dagelijks be stuurder Gert van Kralingen. ,,In het kader van de paragraaf innova tie proberen we een combinatie te maken van zonnepanelen en dij ken." De panelen mogen de dijk niet verzwakken. Integendeel zelfs. ,,De dijk moet er sterker van worden", zegt Van Kralingen. ,,We hebben vanaf het begin gezegd: het moet op een slimme manier gebeuren. Het is niet de bedoeling om rekken neer te zetten zoals in het weiland. De zonnepanelen moeten onderdeel worden van de dijk. We zijn nu aan het zoeken hoe we dat het beste kunnen doen." De proefprojecten worden uitge voerd onder de hoede van een con- We hebben vanaf het begin gezegd: het moet op een slimme manier gebeuren sortium van overheden en kennis instellingen. Dat gebeurt onder aanvoering van Stichting Toegepast Onderzoek Waterbeheer (STOWA), het kenniscentrum van de waterschappen. Uit een vooron derzoek bleek vorig jaar al dat onder meer binnentaluds van zeedijken die niet op het noorden liggen in aanmerking komen voor zonne- energie. Capaciteit Op de meest geschikte dijken is landelijk plaats voor 1500 hectare aan panelen. Dat is goed voor 2900 megawatt capaciteit aan zonne- energie. Het Zeeuwse waterschap heeft becijferd dat als 15 procent van zijn dijkoppervlakte wordt bedekt met zonnepanelen, Zeeland vrijwel vol doet aan zijn klimaat- en energie doelstellingen. Met de opbrengst zouden in theorie 800.000 huis houdens van energie kunnen wor den voorzien. Si I dinsdag 5 maart 2019 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Zonnepanelen op Zeeuwse dijk Waterschap Scheldestromen gaat meewerken aan een proef met zonnepanelen op dijken. Deze komen in de loop van dit jaar op de binnendijk van de Spuikom bij Ritthem. Het gaat om een van de twee landelijke proeflocaties. De andere is de Knardijk op Flevoland, bij water schap Zuiderzeeland. Rolf Bosboom Middelburg -Gert van Kralingen, bestuurder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33