©NDERNEMER Microkrediet als banenmotor Kalo Bagijn studiogast bij radio De Ondernemer 44,' VIN DA" DHETABONNEMENT ECHT BIJ U PAST MET DE NIEUWE 87 PIEPJONGE ONDERNEMERS STAAN TE TRAPPELEN 'Starters zijn gebaat bij behandeling zoals in private banking' kpn JONKIES deondernemer.nl Qredits viert met dank aan koningin Maxima tien jaar succescijfers Bij microkredieten denk je al snel aan ontwikkelingslanden. Toch helpen kleine kredieten ook veel Nederlandse ondernemers. Zoals Qredits al tien jaar met veel succes doet: 15.000 ondernemers gefinancierd, daarmee 25.000 banen gecreëerd en 45 miljoen euro aan uitkeringen uitgespaard. Hoe? Directeur Elwin Groenevelt legt het uit. Elwin Groenevelt, oprichter en directeur van Qredits, consta teerde tijdens de kredietcrisis dat kleine ondernemers buiten de boot vielen. "Het risico voor de banken was groot en de opbrengst laag. Als een ondernemer dan toch geld kreeg, was er geen begeleiding. Ik was ervan overtuigd dat starters en kleine ondernemers veel meer gebaat waren bij een behandeling zoals in private banking. Met veel support, begeleiding en coaching." Groenevelt kreeg de kans zijn visie gestalte te geven. Qredits werd precies tien jaar geleden opgericht, mede op initiatief van toenmalig prinses Maxima vanuit de Raad voor de Microfinanciering. Met een achter gestelde lening van 15 miljoen euro van het ministerie van EZ en financiering van de operationele kosten door de grote banken, gingen Groenevelt en zijn team van vijf mensen van start. "Zo professioneel mogelijk, met een grote rol voor de website en gedigitaliseerde bedrijfsprocessen. Zonder de menselijke kant uit het oog te verliezen." In feite was Qredits de enige alternatieve finan cier van dat moment. "Banken verwezen ondernemers zelfs naar ons door. Net als het UWV en de KvK, die ondernemende uitkeringsgerechtigden op ons spoor zetten." Goede begeleiding van de on dernemers staat centraal. Dat gebeurt met allerlei handige tools en diensten, zoals online en klassikale trainingen of templates voor businessplannen. De meeste diensten zijn gratis, voor andere vraagt Qredits een kleine vergoeding. Indien gewenst krijgt de ondernemer een coach. "Dat zijn zelf ook onderne mers. Momenteel zijn er een kleine 600 vrijwillige Qredits-coaches actief. Wij zijn altijd geïnteresseerd in ondernemers die hun steentje willen bijdragen." Na tien jaar is de geldpot uitgebreid tot 250 miljoen euro. De 600 kredietverstrek kingen uit het eerste jaar zijn opgelopen tot 4.000 kredieten per jaar nu. De or ganisatie is gegroeid tot negentig mede werkers. Het maximale leenbedrag is verhoogd van 35.000 euro tien jaar geleden tot 250.000 euro nu, waarmee Qredits de doelgroep heeft verbreed naar grotere MKB'ers. Qredits is uit gegroeid tot een volwassen krediet verlener die een aanzienlijk deel van de markt bedient, ook op de Nederlandse Antillen. "We hebben daar echt een belangrijke rol in de economie." Het rendabele businessmodel trekt interna tionaal de aandacht. Daarom is Qredits International BV opgericht. Buiten landse microfinancieringsinstellingen kunnen onder licentie gebruikmaken van de software, de businessplannen en best practices van Qredits. De opgedane kennis past Qredits ook toe in het onderwijs. Groenevelt: "Wij bieden het mbo een onderwijsprogramma en gast docenten. Net zoals je Engels leert op school zou je ook iets over ondernemen moeten weten om goed mee te kunnen in de huidige samenleving." EXPLOSIEVE GROEI In de wekelijkse online radio-uitzending van De Ondernemer is CEO Kalo Bagijn van pensioen- bank Brand New Day studiogast. Bagijn is ook co-founder van BinckBank, dat hij in 2000 met Thierry Schaap startte. Presentator Robert van den Ham spreekt Kalo Bagijn op weg naar het tweede lustrum van Binck Bank over onder meer zijn dis- ruptieve aanpak van toen, met spraakmakende campagnes. Juist ook keuzes rondom bedrijfsorganisatie en -structuur, marketing en klanttevredenheid zullen aan bod komen. De online radio-uitzendingen van De Ondernemer zijn weke lijks live op dinsdag (10.00-11.00 uur) te beluisteren via New Business Radio en daarna als podcast via onder meer de website van De Ondernemer, Soundcloud, iTunes en Spotify. Dinsdag 12 maart zijn Robbert Vos en Lennart de Jong van Hagelswag de studiogasten, de week erna Jacco Vonhof, voorzit ter van MKB-Nederland. Samsung Galaxy S9 5 GB Onbeperkt bellen Elk jaar schrijven meer jongeren een eigen bedrijf in. Ze staan te trappelen om te gaan ondernemen, al is succes zelden gegarandeerd. Het grote voorbeeld voor Thijl Klerkx (24) was bijna tien jaar geleden 'internetondernemer' Ben Woldring, het brein achter talloze vergelijkings sites. "Hij had niet alleen ideeën, hij voerde ze ook uit: dat bleek dus gewoon te kunnen!" Op zijn 15e wordt Klerkx al eigen baas. Met een bakfiets bezorgt hij biologische boodschappen bij klanten in Amsterdam, die online besteld worden. "Woldring heeft laten zien dat met internet leeftijd geen rol speelt en hij heeft veel jongeren geïnspireerd." Een trend die zich de laatste jaren constant doorzet: steeds meer jongeren schrijven zich in als eigen baas bij de Kamer van Koophandel (KvK). Volgens recente cijfers van de Kamer is het aantal jongeren tussen de 19-24 jaar dat zich heeft ingeschreven, afgelopen vijf jaar gegroeid van 54.170 naar 72.338. De leeftijds categorie 25-34 jaar kent de grootste toename: van 233.581 ondernemers in 2014 naar 302.621 nu. Misschien wel de opvallendste groei zit in de jongste leeftijdsgroep: het aantal ondernemende 'jonkies' tussen 13-18 jaar is tussen 2014 en 2019 bijna verdubbeld: van 1.795 tot 3.208. Deze groep demonstreert dan ook relatief gezien de grootste toename. Vandaag viert Qredits het tienjarige bestaan met een congres in aanwezigheid van koningin Maxima, als het internatio nale boegbeeld van microfinanciering. volg ons op nffloa "Vaak begint het met een bijbaan bij Deliveroo of Thuisbezorgd, waar je een KvK-nummer voor nodig hebt", zegt Thom Uildriks (19), die denkt dat de explosieve groei bij de jongste groep vooral daaraan te danken is. "Vervolgens kun je net zo gemakkelijk een eigen idee uitwerken." Twee jaar geleden begon hij het bedrijf Boxrs4all dat onderbroeken doneert aan mensen in Tanzania. Lees het hele verhaal van Guy Hoeks voor jonge ondernemers op deondernemer.nl. mnd* KPN winkel I kpn.com/zakelijkmobiel I 0800-0403 Dit is een wekelijkse uitgave van De Ondernemer De artikelen worden geschreven door de redactie van De Ondernemer, deels in samenwerking met betalende partners. Meer praktische tips en inspirerende verhalen? Ga naar deondernemer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19