Iran zet twee diplomaten uit, als 'vergelding' voor actie Nederland NIEUWS 15 Minister: geen invloed op eindresultaat VRIJ! FOTOGRAAF Universiteit Twente liet weten dat het nog steeds achter de veran derde versie staat. De inhoud zou overeind zijn gebleven, er zou slechts sprake zijn van 'redactio nele aanpassingen'. De Tweede Kamer heeft deze week een debat over alle bemoei enis. Dan zal de oppositie toch weer de pijlen op Schoof rich ten. Nog voor de start deed hij per soonlijk suggesties voor wie het onderzoek zou doen. Die werden Medewerkers van Schoof zetten flink druk op de onderzoekers overigens wel weggewuifd, want die zouden 'te politiek' zijn. Ook drong Schoof aan op meer aan dacht voor de 'operationele inzet', maar dat weigerden de onderzoe kers. Het mocht er niet worden 'ingefrommeld'. 'Voet bijstuk houden', staat er in een e-mail. Schoofs suggestie om 'internatio nale politieke dynamiek' erbij te betrekken, vond wel gehoor. Net als enkele suggesties voor de vra gen aan geïnterviewden. Hoewel Grapperhaus in zijn brief Schoof uit de wind probeert te houden, zei minister Sander Dekker (Rechtsbescherming) van hetzelfde departe ment al wel dat Schoof 'op onderdelen' beter 'meer afstand' had kunnen houden van het onderzoek. De bemoeienis met het onderzoek is pijn lijk, omdat het de zo veelste keer is dat ambtenaren probeer den onderzoek te beïnvloeden. Toen de hoofdconclusies in con cept op tafel lagen, had de NCTV zo veel commentaar, dat het on derzoeksinstituut van het minis terie, het WODC, waarschuwde dat het een beetje uit de hand liep. Het adviseerde de NCTV 'zich te onthouden van detailbecommen- tariëring van hoofdstuk 10, omdat het de indruk kan wekken dat de NCTV zich te veel bemoeit met het cruciale conclusiehoofdstuk'. Uit de tijdlijn blijkt toch dat er op 2 december, kort voordat de hoofdstukken werden aangepast, ook nog 'telefonisch overleg' is ge weest tussen de NCTV en het WODC, over de 'voortgang van de evaluatie'. Wie er exact belde en of dat Schoof was, staat niet vermeld. Uiteindelijk werd de tekst toch aangepast. De hoofdconclusie van de studie werd afgezwakt. Dat de crisisbeheersingsorganisatie on der Schoof 'slecht' functioneerde, werd veranderd in 'niet goed'. De Schoof, die nu baas van de AIVD is, liet in 2015 het functioneren van de Nationaal Coördinator Terroris mebestrijding en Veiligheid (NCTV) onderzoeken, waarover hij toen de leiding had. Uit open baar gemaakte documenten bleek eerder dat op deze 'onafhankelijke studie' van de Universiteit Twente druk werd uitgeoefend door me dewerkers van Schoof en hemzelf. Zo wilden ambtenaren van Schoof conclusies afgezwakt heb ben, stuurde hij zelf op de vragen die geïnterviewden werden voor gelegd en bemoeide de toenmalige NCTV-baas zich met de samen stelling van de commissie die het onderzoek begeleidde, net als met de reikwijdte van de studie en de publicatiedatum. Volgens Grapperhaus spitste de bemoeienis van Schoof zich toe op de opzet van het onderzoek en niet op het eindresultaat. Dat schrijft hij aan de Tweede Kamer. Schoof kon absoluut niet leven met kri tiek uit dat rapport. Hij was zo boos dat hij een eerdere afspraak om de onderzoekers te ontvangen liet afblazen. Uit een tijdlijn van wat er achter de schermen gebeurde, die Grap perhaus op verzoek van de Tweede Kamer heeft gestuurd, blijkt ech ter nogmaals dat medewerkers van Schoof- al dan niet met zijn me deweten - flink druk zetten op de onderzoekers uit Twente. Volgens Blok verklaarden de Iraanse autoriteiten de Neder landse diplomaten tot ongewenst persoon op 20 februari. In juni 2018 zette Nederland twee Iraanse diplomaten uit. Later bleek dat de inlichtingendienst AIVD sterke aanwijzingen had dat Iran in ons land betrokken was bij de liquidaties van twee Neder landers van Iraanse komaf. Op 8 november 2017 werd in Den Haag de leider van de Iraanse verzetsbeweging ASMLA Ahmad Mola Nissi doodgeschoten. In 2015 werd elektromonteur Ali Mota- med gedood in Almere. Hij bleek na een onthulling van Het Parool in werkelijkheid Mo hammad Reza Kolaji Samadi te zijn. Volgens de Iraanse autoritei ten was hij in 1981 betrokken bij een aanslag op het hoofdkwartier van de Islamitische Republikeinse Partij in Teheran. Nadat duidelijk werd dat Neder landse diplomaten zouden wor den uitgezet, heeft Blok de Iraanse ambassadeur op het matje geroe pen. Blok schrijft dat de ambassa deur gezegd is dat de uitzetting 'niet acceptabel is en negatief is voor de ontwikkeling van de bila terale relatie'. Toch werden de di plomaten gisteren uitgezet. ,,De twee medewerkers zijn vandaag teruggekeerd naar Neder land. Voor henzelf, hun gezin en het team dat ze achterlaten is zo'n plotseling vertrek ingrijpend. Ze worden goed opgevangen'', aldus de minister van Buitenlandse Za ken. VERLENGD t/m 8 maart dinsdag 5 maart 2019 'Schoof bemoeide zich alleen met opzet MH17-onderzoek' Minister Ferd Grapperhaus (Justitie) neemt het op voor topambtenaar Dick Schoof, die ervan wordt beschuldigd dat hij een 'onafhankelijk' onderzoek naar de afwikkeling van de MH17-ramp heeft beïnvloed. Tobias den Hartog Dick Schoof, nu baas van de AIVD, ligt onder vuur. FOTOANP Den Haag Eindelijk kan hij ze weer omhelzen, zijn nichtje en zijn ouders, na ruim vijf jaar in de gevangenis. Maar helemaal vrij is de Egyptische persfotograaf Mahmoud Abu Zeid nog niet. De ko mende vijf jaar moet hij nog in een politiecel slapen. Dat neemt hij voor lief. Overdag kan hij gaan en staan waar hij wil. Abu Zeid, beter bekend als Shawkan, werd 14 augustus 2013 opge pakt toen hij foto's maakte van de politie die met grof geweld een eind maakte aan een demonstratie van aanhangers van de afgezette president Morsi. Daarbij vielen negenhonderd doden. Zijn veroordeling leidde wereldwijd tot veel verontwaardiging. FOTO'S AP, EPA Iran heeft twee Nederlandse di plomaten uitgezet. Het kabinet roept de Nederlandse ambas sadeur in Iran nu terug voor overleg. Dat schrijft minister Stef Blok van Buitenlandse Zaken aan de Tweede Kamer. Hanneke Keultjes Den Haag excursiereizen rondreizen muziekreizen tuinenreizen wandelvakanties fietsvakanties riviercruises Boek nu op oad.nl, bel 0547 20 17 53 of ga naar uw reisbureau *kijk op oad .nl/voorwaarden O.v.v. typefouten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15