Medische centra voor ebola vernietigd Duurzaam verkeersbord van bamboe rukt op 12 NIEUWS De behandelcentra in Butembo en Katwa, 15 kilometer van elkaar, zijn zwartgeblakerd en onbruikbaar. Ze liggen in het oosten van de Demo cratische Republiek Congo. In het gebied zijn volgens de Wereld Ge zondheids Organisatie (WHO) in zeven maanden 872 gevallen van ebola geconstateerd. 553 patiënten overleden. Heidi Hochstenbach, adjunct coördinator noodsituaties voor Art sen zonder Grenzen, doet ter plaatse onderzoek naar de gebeur tenissen. Telefonisch laat ze weten de zaak hoog op te nemen, temeer daar er doodsbedreigingen zijn ge- W Lokale notabelen ontkennen vaak glashard het bestaan van ebola uit tegen blanken die zich nog in Butembo en Katwa bevinden. Dorpelingen hebben het niet op vreemdelingen. Daarbij komt dat ebola nieuw is voor de bewoners. Die begrijpen niet waarom buiten staanders komen helpen bij een ziekte die een onschuldige koorts lijkt. Het vermoeden bestaat dat de aanvallen te maken hebben met wantrouwen jegens hulporganisa ties. Ook is volgens Hochstenbach een probleem dat lokale notabelen het bestaan van ebola vaak glashard ontkennen. Het kan ook nog zijn dat politieke motieven een rol speelden bij de aanvallen, vermoedt Hochsten- bach. ,,De verkiezingen in het dis trict van Butembo moeten nog deze maand plaatsvinden. Partijen kunnen belang hebben bij chaos." Een terrein ter grootte van een paar voetbalvelden was wat er uit eindelijk restte van het archaïsche kalifaat dat in 2016 de helft van Sy rië en twee derde van Irak omvatte. De terreurbeweging IS had de con trole over een grondgebied waar meer dan 10 miljoen mensen woonden. IS regeerde er volgens streng islamitische wetgeving en hief tal van religieuze belastingen. Vandaag, morgen of overmorgen is het verzet van de allerlaatste hardliners gebroken, zeggen SDF- commandanten ter plaatse. Maar wie denkt dat de organisatie Isla mitische Staat daarmee verleden tijd is, begaat een grote vergissing. De jihadisten zijn volgens experts al ruim een jaar bezig met een exit scenario. Operationele capaciteit hevelen zij over en verstoppen zij in slapende cellen. In Irak en ook in Syrië telt Islamitische Staat boven dien nog duizenden handlangers en sympathisanten. Die zetten de strijd voorlopig voort met aansla gen en het dreigen daarmee. Sympathisanten Europese veiligheidsdiensten twijfelen er niet aan dat ook in Eu ropa de slapende cellen zijn ver sterkt. Ze kunnen geactiveerd wor den voor straatterreur, zoals eerder al in Parijs is gebeurd. Regelmatig worden terugkerende strijders en IS-sympathisanten opgepakt. Ook in Rusland en in Noord- Afrika is men op zijn hoede wan neer voormalige IS-strijders terug- keren naar hun geboorteland. Tu nesië was voor het kalifaat een hof leverancier van strijders. Hoewel er wel eens strijders zijn overgelopen, blijven er grote ver schillen tussen IS en al-Qaeda, dat nu de wind in de zeilen meent te Jihadisten zijn al ruim een jaar bezig met een exit-scenario hebben. De laatste heeft zich meer dan eens gedistantieerd van IS. Al- Qaeda heeft uit tactische overwe gingen nog geen staat willen vesti gen en vroeg IS vergeefs daarmee te wachten. De opvolgers van Osama bin Laden geven de voor keur aan spectaculaire aanslagen om de aandacht van de wereld vast te houden. De wereldschokkende gruwelmethoden - onthoofdin gen, massaverkrachting, slavernij - van IS waren zelfs al-Qaeda te veel. Anders dan al-Qaeda, dat vooral de Verenigde Staten in het vizier houdt als historische vijand, zoekt IS heel lokale slagvelden. Al-Qaeda financiert zichzelf grotendeels uit giften van rijke sponsors in de emiraten en in Saoedi-Arabië, ter wijl IS allerlei illegale activiteiten ontplooit om de strijd te bekosti gen, van vrouwenhandel tot men sensmokkel. Wel worden Saoedi- Arabië en Qatar vaak ook genoemd als oorspronkelijke geldschieters. Beide organisaties sluiten ver bonden met lokale geestverwan ten, zoals bijvoorbeeld gebeurde in Libië. IS belooft dan van alles en is daarbij minder strikt in de leer dan al-Qaeda. Zo is IS in Mali - waar Nederlandse soldaten op missie zijn - actief als concurrent van al- Qaeda, net als in Egypte en Jemen. Ook in Azië heeft IS inmiddels zijn vleugels uitgeslagen, onder meer in Indonesië en op de Filipij- nen. De organisatie kan wereld wijd terreuraanslagen plegen, en dat maakt IS nog steeds zeer ge vaarlijk. Lokale overheden zien de maatre gel als mooie manier om hun inwo ners te tonen dat ze duurzaamheid belangrijk vinden. De trend van de bamboever keersborden begon in Den Bosch, dat in 2017 enkele testexemplaren plaatste. Het stadsbestuur wilde zien of die een duurzaam alterna tief voor aluminium borden vor men. Inmiddels hebben tientallen gemeenten het bamboebord om armd, met name de laatste maan den gaat het hard. Ook Rotterdam heeft interesse. Dit jaar begint een proef, nadat de Partij voor de Dieren er in januari het college van b&w om vroeg. De Maasstad volgt daarmee Amster dam, dat sinds afgelopen oktober 650 bamboeverkeersborden heeft geplaatst, eveneens als pilot. In Am stelveen, Bloemendaal, Coevorden, IJmuiden, Rijswijk en Utrecht staan eveneens bamboeverkeers borden. In Voorschoten maken mo menteel in het centrum alle alumi nium borden plaats voor bamboe exemplaren. HR Groep, dat een groot deel van de drie miljoen verkeersborden in Nederland levert, is niet verbaasd over de groeiende populariteit. Het familiebedrijf ontwikkelde het bord samen met bamboefabrikant Moso. ,,Wij wilden duurzamer werken en zijn gaan zoeken naar andere materialen dan alumi nium," vertelt Hans Heijmans, bamboespecialist bij HR Groep. ,,Bamboe absorbeert 400 kilo gram CO2 per kubieke meter en is daarmee op het transport na kli maatneutraal", doceert Heijmans. ,,Bij de productie van aluminium uit bauxiet wordt juist 33.000 kilo gram CO2 per kubieke meter uitge stoten." En bamboe kent meer sterke punten. Het verkeersbord is ro buuster dan de aluminium variant. Doordat de bamboe geïmpregneerd wordt met een vocht- en schim- melwerend middel gaat het langer mee. ,,Eigenlijk kan een bamboe bord een kwarteeuw mee, maar het folie met het verkeersvoorschrift houdt het niet zo lang uit." Noem bamboe trouwens geen hout. ,,Bamboe is een grassoort", legt Heijmans uit. En snelgroeiend, per dag schiet het tot wel 80 centi meter de hoogte in. In vier tot vijf jaar is een bamboestengel volg roeid. ,,Bij hardhout duurt dat tien tallen jaren." Nadeel is dat bamboe borden nog 30 procent duurder zijn dan metalen borden. dinsdag 5 maart 2019 GO Het kalifaat is dood, maar IS leeft voort Rookwolken boven Baghouz, het laatste bolwerk van het kalifaat. foto afp Twee ebola-behandelcentra van Artsen zonder Grenzen in de Democratische Republiek Congo zijn de afgelopen week aangevallen. Bob van Huët Amsterdam Het is een kwestie van dagen voordat Islamitische Staat (IS) de witte vlag hijst in Baghouz of - waarschijnlijker - tot de laat- sten van de meest fanatieke ji- hadistische strijders zijn ge dood. De Syrische Democrati sche Strijdkrachten (SDF) heb ben daarmee dan het laatste stukje kalifaat veroverd, dankzij Amerikaanse luchtsteun. Bob van Huët Den Haag Tientallen steden en dorpen ver vangen hun aluminium verkeers borden door klimaatneutrale exemplaren van bamboe. David Bremmer Rotterdam Een bamboebord is beter voor het milieu dan metaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12