Stijging Heerlen op ranglijst 'schrikbarend' MISDAADMETER 8 In het Twentse Dinkelland, de veiligste gemeente van ons land, gebeurt nooit wat. Maar als er wél iets gebeurt, is het vaak iets raars. I' Zakkenrollers dol op carnaval I Wijkagent Marcel Nijland krijgt een filmpje via Whats- App. Een kennis heeft een verdacht Citroënbusje gespot voor zijn deur. Het is niet de Duitse kentekenplaat die hem achterdochtig maakt - 'die zien we hier zo vaak aan de grens' - nee, het is de bestuurder die eerst zónder snor voorbij rijdt. En later mét snor. Boeven met een plaksnor! Ja, ze be staan écht, grinnikt Nijland, die toe- HOOG IN DE TOP 10 vallig zelf de bijnaam 'Bromsnor' ge niet. Bij het natrekken van het kente ken bleek de bestuurder een oude bekende van de politie. De man was eerder al eens betrokken geweest bij een hennepplantage. Consternatie in het vredige Dinkelland, waar vorig jaar slechts drie autokraken plaats vonden en bij één pechvogel de zak ken werden gerold. De Twentse gemeente van dik 26.000 inwoners - aan het einde van de Ai de snelweg af- kent amper cri minelen. Hier komt vooral bezoek van bleke toeristen uit het westen en potige Duitsers met fietshelmen. Maar als er dan iets gebeurt, valt er wel wat te vertellen. Zo werd Oot- marsum, met zijn vakwerkhuizen en galerietjes het mooiste stadje van Dinkelland, afgelopen jaar de dupe van Jan en Jolanda. Dit beruchte echtpaar trok een jaar lang door het land, zonder hun hotelrekeningen, etentjes en e-bikes te betalen. Gaby Oude Brunink van het Twents Gas- tenhoes ziet de oplichters nog zitten op haar terras, in het zonnetje. ,,Ze zwaaiden nog naar me. 'Tot van avond, dahaag', riep ik. 's Avonds dacht ik: verrek ik heb ze de hele dag niet meer gezien. Hun kamer bleek nog bewoond. Ze hadden hun tan denborstel en nachthempje achter- gelaten. Tja, van het geld dat ze uit spaarden, konden ze gemakkelijk een nieuw weekendtasje scoren.'' De 'ho telpiraten', die inmiddels vastzitten, hebben nog een openstaande reke ning van 1400 euro. ,,Daar kunnen we wel naar fluiten. Van een kale kip kan je niet plukken.'' Maar wie je het ook vraagt in het stadje, niemand heeft sindsdien zijn vertrouwen in de mensheid verloren. Fietssleuteltjes bungelen zorgeloos in het slot, achterdeuren staan open en eigenaar van een kledingzaak laat zijn winkel onbewaakt achter. ,,Ach, het is maar voor tien minuutjes'', klinkt het zonnig. Inbraken Tuurlijk, ook Dinkelland krijgt mel dingen over drugsgebruik, stalking, zelfmoord of verwarde personen, maar de inbraakcijfers zijn uitzon derlijk laag. In heel 2018 werd in zes tien huizen en negen schuurtjes in gebroken. ,,We hebben het geluk dat onze dorpskernen niet aan de snel weg liggen. Dat maakt het voor in brekers lastiger om ongezien weg te komen", schetst agent Nijland. Dat bleek maar weer toen vorig jaar maart de politie vier Roemeense in brekers insloot, die de gokkast van een café in Weerselo hadden geplun derd. Onderweg gooiden ze de buit uit het raam, waardoor de politie ruim een uur nodig had om alle muntjes terug te vinden in het don ker. Dit alles dankzij een tip van een ge- maandag 4 maart 2019 Dinsdag Maaltijdbezorger Martien (17) werd twee keer met een mes overvallen, politie wil maatregelen. Woensdag Miljardenbusiness van de cokehandel: als je alle lijntjes achter elkaar legt, kun je 2,5 keer de wereld rond. GO Oppassen als je carnaval viert: feestgangers in met name Brabant zijn een geliefd doelwit voor zakkenrol lers. Over heel 2018 werden gemiddeld per maand 67 mensen gerold in Eindhoven, maar in februari waren dat er 117. In Breda waren het er gemiddeld 17 per maand, maar in februari bijna drie keer zo veel (49). n Dinkelland wordt de verdachte met nepsnor zo gespot Hanneke van Houwelingen Dinkelland Wijkagent Marcel Nijland uit Ootmarsum kent na veertig dienst jaren 'vreselijk veel mensen'. En ze ken nen hem. Ze weten hem altijd te vinden, ook tijdens verjaar dagen. FOTO ERIC BRINKHORST Voor het eerst staan vier Limburgse gemeenten in de top tien van de Misdaadmeter. Het gaat om Heerlen (4), Maas tricht (5), Sittard-Geleen (7) en Roermond (9). Deels is de verklaring te vinden in de stijging van het aantal woninginbra ken. Landelijk daalde dit met 13 procent, maar in Limburg nam het met 1,5 procent toe. In de vier steden werd in 2018 in to taal 1501 keer ingebroken. Ook kent Limburg veel auto-inbraken. De moei lijkheid van deze provincie zit hem, volgens de poli tie, in de ligging. Limburg heeft te maken met twee buurlanden in plaats van één. Dieven kunnen daar door sneller wegkomen met hun buit. De opvallendste stijger onder Limburgse steden is Heerlen, dat van plek negen naar vier ging. Heerlen kampte vorig jaar met een toename van overvallen en mishande lingen. Fractievoorzitter Roel Leers van de Heer- lense oppositiepartij Hart- Leers moet even bijko men. Deze week had ei genlijk in het teken van carnaval moeten staan, maar de burgemeester trad af en Heerlen is on veiliger dan gedacht. Hij noemt de hoge plek op de ranglijst 'schrikbarend'. Drugsoverlast ,,Voor de buitenwereld lijkt er niks aan de hand in Heerlen. Het centrum is door operatie Hartslag verlost van de enorme drugsoverlast, maar de problematiek heeft zich verplaatst naar de wijken rondom het centrum." Er wordt volgens Leers veel te veel geld geïnves teerd in 'gekkigheden', zoals graffitimuren en an dere straatkunst. ,,Maar als je toeristen naar onze stad wilt trekken, breng dan eerst de veiligheid op orde door meer inzet van politie en betere begelei ding van ex-verslaafden en ex-gedetineerden. Alaaf!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8