'Generaal pardon' op werkvloer Jumbo 7 Boete op dragen teenslippers Wiebes heeft de mensen totaal belazerd maandag 4 maart 2019 PROFIEL MINISTER Of het nu gaat om de energierekening, het gasdossier of de dividendbelasting, VVD-minister Eric Wiebes doet telkens grootse uitspraken, waarop hij later terug moet komen. Van genie tot brokkenpiloot. Dinsdagavond 12 februari, het Torentje in Den Haag. In de werkkamer van premier Rutte zitten zes scho lieren om te praten over het kli maatprobleem. Ook minister Eric Wiebes van Economische Zaken en Klimaat (EZK) is aanwezig. Die zit wat dromerig met zijn glas te draaien, valt klimaatspijbelaar Stijn Warmenhoven op. ,,Op het bureau lag iets, dat pakte hij op en ging hij bekijken. Dat was wel een beetje raar.'' De scholieren voelen zich niet serieus genomen. Dat gevoel be kruipt meer mensen die met VVD'er Wiebes te maken krijgen. De inwoners van Groningen sprongen vorig jaar een gat in de lucht, toen de minister bekend maakte te stoppen met de gaswin ning. Nu, bijna een jaar later, we ten veel Groningers niet of hun huis wordt versterkt, terwijl de gaswinning pas over elf jaar stopt en het risico op aardbevingen er nog altijd is. 'Dolblij' ,,Over het gasbesluit was iedereen dolblij, eindelijk zette een minis ter een grote stap'', zegt SP-Ka- merlid Sandra Beckerman. ,,Maar toen Wiebes de versterkingsope ratie plotseling stopzette, groeide bij Groningers het onbehagen. Al les wijst erop dat hij een simpele rekensom heeft gemaakt: het is goedkoper de gaswinning af te bouwen dan door te gaan met de zeer kostbare versterking van hui zen.'' Dat is kwalijk, vindt Beckerman. ,,Op basis van een computermodel van de NAM wordt bepaald welke woningen onveilig zijn en ver sterkt moeten worden. Maar dat model houdt de minister geheim. Zo wordt het wantrouwen steeds meer gevoed.'' Wiebes (55) werd in 2014 in Den Haag binnengehaald als geniale wonderboy uit Amsterdam, waar hij een succesvol wethouder was. 'Zeer intelligent', 'lenig van geest' en 'een goudvinkje' waren kwali ficaties die hem in de media wer den toegedicht. Hij mocht aan de slag als opvolger van VVD'er Frans Weekers, die weg moest en een spoor van ellende bij de Belasting dienst achterliet. Staatssecretaris Wiebes zou wel even orde op za ken stellen. Vertrekregeling Maar na een paar jaar bleken de problemen bij de Belastingdienst onder Wiebes' leiding alleen maar groter geworden. Door slechte be sluiten aan de top faalde de mo dernisering van de ict, zo oor deelde de Algemene Rekenkamer in 2017. Ook tuigde Wiebes een vertrekregeling op die zo royaal bleek, dat te veel ambtenaren bij de Belastingdienst vertrokken. Dat kostte bakken met geld. ,,Het was een doodlopende straat'', zei Wiebes later daarover. ,,We zijn gekeerd, maar het is nogal smal. We zijn nog lang niet op de snelweg.'' Dat was zacht uit gedrukt, vinden betrokkenen. De verbazing was dan ook groot toen Rutte in zijn derde kabinet Wie bes promoveerde tot minister van EZK, een prestigieuze post met het ingewikkelde klimaatdossier als kers op de taart. Als 'originele denker' is hij daar op zijn plaats, was de gedachte. Volgende week komen de door rekeningen van het voorlopige Klimaatakkoord naar buiten. Wie bes moet dan redden wat er te red den valt, want door zijn toedoen is een van de rekenmeesters van de regering - het Planbureau voor de Leefomgeving - in een slecht dag licht komen te staan. Hij schoof het planbureau vorige maand de schuld in de schoenen van de fout met de energierekening. Tot in de cember hield het kabinet stug vol dat het met de stijging van de energienota wel zou meevallen, maar daar klopte niets van. Op eigen houtje ,,Het was niet onze fout, Wiebes liet het gebeuren'', zegt een bron bij het planbureau. Het waren ambtenaren van Wiebes die op ei gen houtje gingen rekenen met oude cijfers van het planbureau en daardoor de stijging van de ener gienota verkeerd voorspelden. ,,Ramingen kunnen ernaast zit ten'', reageerde Wiebes. Door de blunder rijst bij de op positie de vraag of Wiebes de uit voering van het klimaatdossier wel in goede banen kan leiden. ,,Hij heeft de mensen totaal bela zerd'', zegt PVV-Kamerlid Alexan der Kops. ,,Gesjoemel met cijfers, en de mensen thuis maar betalen. Deze minister is een oplichter.'' Vorig jaar lag Wiebes al onder vuur in een ander hoofdpijndos sier van Rutte III, de afschaffing van de dividendbelasting. Wiebes ontkende stellig iets te weten van memo's over nut en noodzaak van die maatregel. Later kwamen me mo's boven tafel die hij nota bene zelf had geschreven. Betrokkenen zien steeds het zelfde patroon bij de politicus: eerst komt hij met grote woorden en doet hij beloftes - 'ik los het op', 'de gaskraan gaat dicht' -, waarna problemen ontstaan en hij op zijn woorden moet terugkomen. 'Als een spin spant hij zijn web om er vervolgens zelf in verstrikt te ra ken', zo klinkt het in Den Haag. Ondanks alles wordt Wiebes binnen zijn eigen VVD nog altijd gesteund. ,,Hij heeft meer opge pakt dan menig ander'', zegt VVD- Kamerlid Dilan Yesilgöz. ,,Dat is beter dan op je lauweren rusten en zo alle kritiek vermijden. Vanaf de zijlijn roepen is niet zijn ding.'' Volgens zijn partijgenote neemt Wiebes 'verantwoordelijkheid en gaat hij er vol voor'. ,,En waar ge hakt wordt, vallen soms spaan ders.'' Distributiemedewerkers die de arbeidsvoorwaardenregeling (avr) alsnog steunen, krijgen met terugwerkende kracht gemiste loonsverhogingen uitbetaald. Jumbo en de vakbonden kon den het in 2017 niet eens worden over de loonsverhoging. Daarom besloot Jumbo na maanden van acties en ruzies de vakbonden te passeren en rechtstreeks met de ondernemingsraden te onder handelen over nieuwe arbeids voorwaarden. De avr was daar van het resultaat. Werknemers kregen de keuze of ze met de af spraken akkoord gingen. Een 'nee' betekent echter: geen loonsverhoging. Ruim 83 procent van de drie duizend logistieke medewerkers is akkoord, maar een deel staat niet achter de regeling. De cen trale ondernemingsraad (cor) en de or Supply Chain stellen dat het moeilijk is voor collega's een advies van de vakbonden naast zich neer te leggen. ,,De mede werkers zaten klem tussen Jumbo en de vakbonden. Daarom hebben we besloten een generaal-pardonregeling in te stellen'', aldus woordvoerders van de ondernemingsraden. Ton van Veen, financieel top man van Jumbo, meldt dat de Raad van Bestuur het voorstel van de raden steunt. ROM E Op wandelpaden van de Italiaanse toeristi sche regio Cinque Terre wordt het dragen van teenslippers verboden. Volgens Italiaanse media heeft het nationale park in de Ligurische regio aange kondigd dat iedereen die geen goed schoeisel draagt, een boete kan verwachten van 50 tot 2500 euro. De reden hiervoor zijn de vele verwondingen die toeris ten oplopen door onge schikt schoeisel op de moeilijk begaanbare wan delpaden tussen de schil derachtige dorpjes. De ge wonden moeten vaak met een helikopter uit het park worden gehaald, zegt park directeur Patrizio Scarpel- lini. ,,Toeristen onder schatten de wandelingen.'' Wiebes raakt verstrikt in eigen web Peter Winterman Den Haag II -Alexander Kops, PVV A Als originele denker zou Eric Wiebes op zijn plek zijn als mi nister van EZK. foto anp De ondernemingsraden en di rectie van supermarktketen Jumbo proberen met een 'ge- neraal-pardonregeling' de rust te laten terugkeren op de werkvloer van de distributie centra. Sanne Schelfaut Veghel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7