4 AED HARTSTILSTAND Paulien van Mierlo kreeg op haar 36ste een hartstilstand in haar slaap. Dankzij het snelle ingrijpen van haar familie en een burgerhulpverlener met een AED kan ze het navertellen. ,,Als ik op de ambulance had moeten wachten, had ik het niet overleefd.'' LIFEPAK maandag 4 maart 2019 De moeder van drie jonge kinderen was al een tijdje aan het kwakkelen met haar gezondheid. ,,Ik viel regel matig flauw. De doktoren dachten in eerste instantie aan epilepsie, maar zeker wisten ze het niet. Inmiddels had ik al vier keer zo'n absence gehad, maar meestal kwam ik wel uit mezelf bij. Maar bij de vijfde keer gebeurde dat niet.'' Paulien kreeg in haar slaap een hartstilstand. Haar partner had direct in de gaten dat het mis was. ,,Hij zei naderhand ook dat ik er zo anders uitzag dan de vorige keren, helemaal grauw.'' Hij belde direct 112, waar door ook burgerhulpverleners in de buurt werden opgeroepen. ,,Dat is mijn redding geweest. Anders was ik er niet meer uitgekomen.'' Paulien heeft veel geluk gehad. Haar buurman was burgerhulpverle ner en stond binnen anderhalve mi nuut naast haar bed. Vlak daarna ar riveerden andere burgerhulpverle ners, waaronder een met een AED. Die was stomtoevallig net die week geplaatst door een bedrijf in de buurt. ,,Hij was nog niet in het sys teem opgenomen, maar een van de burgerhulpverleners wist van die nieuwe aEd. Hij heeft 'm vervolgens snel opgehaald en naar mij gebracht.'' Paulien werd in het ziekenhuis 2,5 dag in coma gehouden. ,,Daarna lie ten de artsen me langzaam bijko men." Ze herstelde volledig. ,,M'n kortetermijngeheugen had wel een flinke klap gehad, waardoor ik wel tot zeven keer aan toe vroeg: 'wat doe ik hier?''' De artsen stelden vast dat Paulien hartritmestoornissen had, en implanteerden een zogeheten ICD, een pacemaker en AED in één. ,,Als het hartritme buiten bepaalde band- Ik ben nog diezelfde optimist, maar ik leef bewuster en intenser breedtes treedt, dan grijpt eerst de pacemaker in. Is dat niet afdoende, dan dient de AED binnen een paar seconden een schok toe.'' Dat is ge lukkig nog niet gebeurd. ,,Mijn hart heeft sindsdien geen missers meer gemaakt.'' De buurman staat voor Paulien symbool voor alle hulp die ze kreeg. ,,We zijn maatjes voor het leven. Maar eigenlijk zeg ik altijd: het sys teem heeft gewerkt. Ik heb binnen een minuut de eerste hulp gekregen, waardoor ik goede kans had het te overleven. Hoe langer het duurt, hoe meer kans je hebt dat je het niet over leeft, of er met schade uitkomt.'' Zonder burgerhulpverleners of AED's in de buurt, had Paulien hier waarschijnlijk niet meer gezeten. ,,Ik was eigenlijk al aan het vertrekken naar het hiernamaals. Daarom had ik ook die grauwe kleur.'' Optimist Paulien kijkt sinds haar hartstilstand heel anders naar het leven. ,,Ik ben nog diezelfde optimist als vroeger, maar ik leef wel bewuster en inten ser. Ik vond het leven al mooi, maar nu is het nog mooier. Je kunt ook makkelijker relativeren, ik kan me over heel kleine dingen niet meer zo druk maken.'' Ze heeft samen met onder anderen haar buurman de stichting Hartslag voor Nederweert opgericht, waar mee ze zich hard maakt voor vol doende AED's en hulpverleners in haar buurt. Ook is ze zelf burger hulpverlener geworden. ,,Ik heb nog nooit hoeven te reanimeren, maar mocht het ooit wel zover komen, dan zal dat voor mezelf wel een rare ge waarwording zijn, omdat je dan des te meer beseft wat men ook voor jou heeft gedaan.'' Timmermans mikpunt in Hongaarse campagne Schoonzoon Els Borst stopt erfenis in medicijn Boren op Mars verloopt nog niet probleemloos GO 'Ik was al op weg naar het hiernamaals' Maarten van Ast Nederweert -Pauline van Mierlo Pauline van Mierlo met haar redder. FOTO KOEN VERHEIJDEN BOEDAPEST Vicevoorzitter van de Europese Commissie Frans Timmermans wordt in Hongarije het nieuwe mikpunt in de campagne voor de Europese verkiezingen. Hij is binnenkort - bepaald niet flat teus - te zien op verkiezingspos ters. Dat zei de Hongaarse pre mier Viktor Orban in een inter view met de Duitse krant Welt am Sonntag. Orban noemde bovendien Europese christen democraten die hem uit de Eu ropese Volkspartij (EVP) in het Europees Parlement willen zet ten, 'nuttige idioten' van links, die de macht binnen de EU zouden willen grijpen. Door een ontploffing hebben verschillende panden in Amsterdam Oost zondagochtend vroeg schade opgelopen. Er ging vermoedelijk een explosief af, aldus de politie. In januari was er ook al een ont ploffing bij een coffeeshop in de Linnaeusstraat. foto michel van bergen LEIDEN Chemicus Sjaak Neefjes probeert een kankermedicijn op de markt te brengen dat jaarlijks honderden kankerpatiënten kan redden. Hij laat het middel in India maken, zegt hij tegen de Volkskrant. Het geld voor de productie komt van zijn in 2014 overleden schoonmoeder, oud-minister Els Borst. ,,Els heeft veel voor kankerpatiënten gedaan, als minister, maar ook daarna'', zegt Neefjes. Het medicijn, aclaru- bicine, kan het leven van patiënten met myeloïde leukemie verlengen en hen misschien genezen. Begin deze eeuw verdween het medicijn van de markt, omdat het commer cieel niet meer interessant was. KEULEN Marslander Insight, het jongste project van de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA op de rode planeet, is begonnen met boren in het oppervlakte van Mars. Helemaal vlotjes ver loopt dat nog niet vanwege dwarsliggende stenen. De door Polen en Duitsland gefabri ceerde boormachine van de Marslander is op keien gestuit die het lastig maken om dieper te gaan. Bedoeling was zelfs tot vijf meter diep te gaan, maar vooralsnog komt de boor niet verder dan een centimeter of vijftig, bevestigt German Aero space Center.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4