II 13 Spaanse hoofdstad smakelijke anekdotes oplepelt over voetbal en horeca maandag 4 maart 2019 van de beste reportagemakers in de Nederlandse sportjournalistiek. Schier ontelbare itempjes maakte hij als razende reporter, vrijwel altijd origineel, altijd met oog voor detail. De excentrieke praatjesmaker De Vos is óók een perfectionist met een foto grafisch geheugen. Dit weekeinde was hij voor Ziggo Sport weer op pad met zijn favoriete cameraman: Ben de Graaf. Een be scheiden jongen uit Amersfoort, een regelrechte tegenpool, die steeds minzaam glimlacht wanneer El Sierd voor de 382ste keer dezelfde anekdote vertelt. De Vos: ,,We zijn samen de halve wereld over gereisd. Niemand weet zo goed wat ik wil als Ben. En de filmpjes die wij met zijn tweeën in een middag maken, daar sturen ze bij de NOS acht man voor op pad.'' ESTADIO VICENTE pp CALDERÓN m (ZUIDWEST-MADRID) viJr Zijn liefde voor Spanje en Ma drid gaat ver terug. De Vos vertrok al in 1995 van de NOS naar Filmnet, la ter Canal+, dat de uitzendrechten van veel buitenlandse competities bezat. ,,Een gouden tijd, want als commentator zaten we bij elke wed strijd live in het stadion, en dus niet in zo'n bezemkast in Hilversum'', al dus De Vos. ,,Sevilla, Barcelona, Ma drid, Valencia, La Coruna; ik ben er tientallen keren geweest in die ja ren.'' In Madrid was hij veruit het vaakst, en nog steeds komt hij er grofweg tien keer per jaar. De Vos is al jaren socio en seizoenkaarthouder van Atlético Madrid en had bovendien een tijd verkering in de Spaanse hoofdstad. ,,Ze werkte bij de receptie van het Holiday Inn, vlakbij Berna- béu'', vertelt De Vos. ,,Het was het hotel waar de scheidsrechters altijd zaten. Handig, want daardoor wist ik altijd precies hoeveel drank en vrou wen ze op de avond voor een wed strijd hadden besteld.'' Ook dat is typisch De Vos: gretig deelt hij de verhalen over zijn eigen leven. Over zijn liefdes, of over de tijd dat hij de pauze-deejay was van Her man Brood. „Sindsdien weet ik heel veel van muziek. Weet jij welk be roemd album is opgenomen tegen over het stadion van Fulham, nota bene tijdens een wedstrijd tegen Manchester United? Nou?'' Mijn vriendin werkte in een hotel. Handig, ik wist precies hoeveel drank en vrouwen de scheidsrechters hadden besteld - De Vos Een bezoek aan Madrid is met Sierd de Vos niet compleet zonder een be zoek aan Vicente Calderón, het oude stadion van Atlético, waar de sloop inmiddels is begonnen. El Sierd loopt er enigszins weemoedig rond, wij zend naar de vele gesloten restau rantjes aan de - wat een naam - Paseo de los Melancólicos. ,,Dat daar is El Chiscón de la Ribera'', zegt De Vos iets verderop. ,,Dat is het cafeetje waar supporter Margarita Luengo een bos anjers uit een vaas haalde, twaalf witte en twaalf rode. Die bos bloe men wierp ze bij een corner naar Milinko Pantic, haar favoriete speler. Het leverde meteen een goal op. Tot op de dag van vandaag liggen er an jers van Margarita bij de noordelijke cornervlag van Atlético, ook in het nieuwe stadion.'' En zo gaat het nog even door, ter wijl de drilboren en de sloophamers hun werk doen op de achtergrond. Vicente Calderon is gewijde grond, en prompt begint El Sierd alweer aan zijn volgende anekdote, terwijl we de brug over rivier de Manzanares over steken, met een prachtig uitzicht op het silhouet van het oude stadion. ,,Wist je dat Jimmy Hasselbaink ooit topscorer werd, maar Atlético dat sei zoen tóch degradeerde?'', vraagt De Vos. Ja, dat wisten we al, maar Sierd de Vos vertelt monter verder, onder tussen wijzend naar een beroemde kerk in de verte. het gezelligste plein van Madrid. ,,Zie je trouwens die vier kantoortorens daar in de verte? Daar was ooit het trainingscomplex van Real Madrid, de Ciudad Deportiva. Weet je nog dat het doel van Bernabéu kapot ging, vlak voor de halve finale in de Cham pions League van 1998, met Mario van der Ende als scheidsrechter? Toen hebben ze daar in allerijl dat re- servedoel vandaan gehaald, dankzij een stratenmaker die toevallig in de buurt was met zijn aanhangwagen. Die man is een held geworden.'' Vriend en vijand roemen zijn vak manschap als het gaat om zijn abso lute specialiteit: filmpjes maken. De Vos geldt al sinds de jaren 80 als één verhalenverteller' De Vos wijst in restaurant Mesón Txistu in Madrid een foto met zanger Julio Iglesias aan. foto edwin winkels De Vos vorige maand in Wanda Metropolitano tijdens de derby Atlético - Real. foto edwin winkels Sjoerd en Sierd heffen het glas in Mesón Txistu in Madrid boven een bord culeton. „Tientallen kijkers vragen me om tips.'' foto edwin winkels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 41