ij r^r ir 3-<v ArUTiY 12 Een dag op stap in Madrid met cultcommentator Sierd de Vos (59), die in de Weinig Nederlanders kennen voetbalstad Madrid beter dan cultcommentator Sierd de Vos. In aanloop naar Real - Ajax morgen volgde deze krant een weekend zijn spoor in de Spaanse hoofdstad, slingerend langs barretjes, restaurants en - uiteraard - voetbalstadions. If V I 4 maandag 4 maart 2019 PLAZA DE ANGEL CARBAJO (NOORD-MADRID) Sierd de Vos baalt een beetje. Het is vrijdagavond, we zitten aan tafel in restaurant Mesón Txistu in Madrid, vlak bij stadion Santiago Bernabéu. Overal hangen foto's aan de muren van bekende voetballers, maar vol gens 'El Sierd' zitten we in het ver keerde zaaltje. De Spaanse gastheer heeft ons weggestopt in een soort zijkamertje met tl-verlichting, pal naast een tafel vol met Japanners, tot ergernis van het bezoek uit Nederland. „Eigenlijk is deze tent gewoon al te bekend on der toeristen'', verzucht De Vos. ,,Maar wist je trouwens dat de Spaanse selectie hier op 12 juli 2010 het wereldkampioenschap heeft ge vierd, bij thuiskomst uit Zuid-Afrika? En dat ze toen samen die enorme magnumfles Rioja hebben opgedron ken die boven de deur hangt?'' Ja, dat wisten we, want dat hebben we El Sierd inmiddels al vier keer ho ren vertellen. De eerste keer live op televisie, tijdens een wedstrijd van Real Madrid op Ziggo Sport. De tweede keer in de taxi van vliegveld naar hotel. De derde keer vanmiddag, toen we op straat een paar Neder landse toeristen tegenkwamen. Maar eerlijk is eerlijk: ook de vierde keer vertelt De Vos het verhaal met net zoveel kleur en ongeremd en thousiasme, alsof hij voor een vol theater op het podium staat, vastbe sloten zijn publiek te verpletteren met wéér een ongelooflijke anekdote. Het is echt zo: Sierd de Vos lijdt aan een soort Gilles de la Restauranttip. Je hoeft maar ergens in Madrid een hoekje om te lopen, of de commenta tor begint driftig te oreren over een horecagelegenheid in de verte. ,,Kijk, dat is El Parador!'' ,,Zie je dat barretje daar, dat is Bar Doplete.'' Aansluitend volgt dan een korte vertelling, een historisch feit of een ronkend verhaal, nauwkeurig door spekt met data, details en namen van vergeten voetballers. Over de favo riete hamburgertent van Fernando Torres bijvoorbeeld. Of over de hotel bar van het Mélia Victoria, want daar moet je echt een keer met je vrouw naartoe - en dat legt hij feilloos aan de kijkers uit. ,,Ik ben nu eenmaal een verhalenverteller," zegt De Vos. ,,Dat is wat ik doe. Verhalen vertellen.'' AVENIDALUIS ARAGONÉS (OOST-MADRID) Onder voetballiefhebbers heeft hij een cultstatus inmiddels. Ja ren geleden al begon De Vos zijn wedstrijdverslagen op te luisteren met lokale restauranttips, compleet met culinaire recensies over de zalm of de entrecote, niet zelden midden in een aanval. Samen met wat karakteristieke stopwoordjes ('Koekoek!') werd het zijn handelsmerk. Geregeld groeien zijn fratsen uit tot hitjes op sociale media, zoals die keer dat hij tijdens het verslag van PSV-Atlético Madrid spontaan een liedje begon te zingen over Jan Oblak, de keeper van de Spanjaarden. Of toen De Vos live op televisie een dronken raket nadeed na een doelpunt van Ivan Rakitic: 'Boemkrkgssjjjjjjjjjpmfffbraa!' ,,In het begin werd ik erom ver foeid, zeker door de zogenaamd se rieuze voetbalcollega's'', vertelt De Vos. „Ondertussen krijg ik elke week tientallen berichtjes van kijkers. Of ik nog tips heb voor een weekendje Se- villa enzo. Of hoe dat tapasbarretje bij het oude stadion van Espanyol ook alweer heet. 'Girbau', antwoord ik dan. 'En doe eigenaar Guillermo Jamot de groeten van me'.'' Het is geen grootspraak, zo blijkt na een dagje in het spoor van de com mentator. Waar je ook met De Vos door Madrid loopt, overal duikt wel ergens een Nederlandse toerist op die hem enthousiast aanspreekt, vrijwel altijd over Sierds gouden twee-een heid: voetbal en eten. Zijn fans ko men uit Veldhoven of Enschede, uit Amsterdam of uit Den Haag. ,,Ha Sierd, heb je nog een tip voor van- avond?''Of: ,,Sierd! Nou, we zijn van middag bij Don Oso geweest hoor! Lekkere hamburgers man!'' De Vos stopt dan steeds even, doet zijn jasje recht alsof hij de 'State of the Union' gaat voordragen, en trak teert zijn landgenoten vervolgens op een kakelverse wetenswaardigheid over pakweg Sergio Ramos, Luis Ara- gonés of een willekeurige chef-kok. ,,Je kunt trouwens ook even op mijn Youtube-kanaal kijken: El Sierd. Daar staan heel veel filmpjes op.'' Vervol- gens loopt De Vos weer tevreden door, zijn gehoor achterlatend in een staat van lichte euforie. PLAZA SANTA ANA (CENTRUM) Stilaan is De Vos uitgegroeid tot een onvergelijkbaar feno meen in de mediawereld van het Ne derlandse voetbal. 'Bescheidenheid Sierd(t) de Vos', doopten collega's hem al in zijn NOS-tijd, pakweg der tig jaar geleden, subtiel de draak ste kend met zijn indrukwekkende ego. ,,Bescheidenheid Sierd(t) de Vos is bedacht door Leo Driessen'', vertelt De Vos trots. ,,Die was altijd al goed met taal.''Op de burelen van Ziggo Sport noemen ze hem met milde spot 'El Rey', de koning. En zelf koos hij ooit voor 'El Sierd', een geuzen naam die precies het midden houdt Ik maak wat ik mooi vind en zeg wat ik wil tussen ironisch bedoeld en bloed serieus. Dat werkt wel vaker zo met De Vos. Je weet nooit precies of zijn onge remde ijdelheid nu puur ernst is, of toch een soort gecultiveerde gimmick. ,,Hallo, met El Sierd'', zegt El Sierd soms wanneer hij de telefoon opneemt. Of, over zichzelf in de derde persoon enkelvoud: ,,El Sierd begint een beetje honger te krijgen, jongens.'' Soms wordt hij voor clown versle ten, een aansteller die zichzelf be langrijker maakt dan de sport of de sporters die hij becommentarieert. De Vos heeft er zogezegd schijt aan. ,,Er is veel jaloezie in ons vak. Maar ik ga mijn eigen weg. Ik maak wat ik mooi vind en zeg wat ik wil.'' We zitten weer in een taxi. Naar het Plaza Santa Ana, volgens De Vos GO 'Ik ben nu eenmaal een Sjoerd Mossou Madrid - Sierd de Vos (59)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40