Voorheen ploegmaten, nu tegenstanders 8 201 km BAANWIELRENNEN WK IN PRUSZKÖW (POL) In het Poolse Pruszków kunnen ze het Wilhelmus na deze week dromen. Bij de WK baanwielrennen wonnen de Nederlandse renners en rensters zes keer goud. Uit een beperkt budget wordt het maximale gepeurd. GOUD VOOR ORANJE maandag 4 maart 2019 Achter het podium aan de Brugse- steenweg, waar hij zo dadelijk op zal worden geroepen als nummer 3 van de dag, tikt Niki Terpstra nog even winnaar Bob Jungels op zijn schouder. Wat volgt is een kort, maar warm onderonsje met zijn voormalige ploeggenoot, die na een indrukwekkende solo van zestien kilometer Kuurne-Brus- sel-Kuurne heeft gewonnen. Een dag eerder, in de Vlaamse openingsklassieker Omloop het Nieuwsblad, was de zege dankzij Zdenek Stybar ook al voor Quick Step. Als Terpstra zelf niet wint, dan maar een man in het blauw, want oude liefde roest niet. Ook niet nu hij in het zwart-geel rijdt en de Franse energieleverancier Direct Energie zijn dikke salaris betaalt. ,,Ik heb ook veel aan deze twee jongens te danken. Met Bob ben ik nog samen wereldkampi oen op de ploegentijdrit gewor den. Dat ze nu mijn tegenstanders zijn is natuurlijk apart en anders, maar dat wist ik toen ik de ploeg verliet.'' Voordat Terpstra naar de do pingcontrole wordt gedirigeerd, zegt hij tevreden te zijn over zijn vorm. Hij eindigt als twintigste in 'de Omloop', maar het gevoel op de fiets is goed. In Kuurne-Brus- sel-Kuurne loopt het net even wat minder. ,,Maar ik kom toch weg met een podiumplaats. Dat is wel lekker.'' Wat vaststaat: Terpstra zal het dit voorjaar nog vaak moeten op nemen tegen zijn oude ploegma ten. Exemplarisch is het moment op zaterdagmiddag, bovenop de Muur van Geraardsbergen, waar Terpstra als eerste van een groep achtervolgers bovenkomt. Met nog zestien kilometer tot de fi nish kijkt Terpstra over zijn schouder, hij wil samenwerken om het gat dicht te rijden, maar ziet de gezichten van mannen met wie hij jarenlang hotelkamers deelde en honderden liters cham pagne opdronk als er weer ge- PODIUM 200 km in 4.53.17 PODIUM KUURNE- BRUSSEL- KUURNE wonnen was. Het is de roedel klas- siekerrenners die zoals altijd de belangen verdedigt van de ploeg maat die voorop rijdt. Rekenen In dit soort heikele situaties kon Terpstra voorheen rekenen op de steun van de blauwhemden van Quick-Step. Alleen beschermen zij nu Stybar en ondervindt Terpstra aan den lijve hoe het is om tégen hen te rijden. ,,Die mannen waren stoorzenders. Daarom was de sa menwerking niet super. Dan heb je ze opeens tegen je.'' Zo werd het Vlaamse openings weekeinde een voorbode van wat Terpstra te wachten staat. In de klassiekers die nog komen gaan, is hij meer dan ooit op zichzelf aan gewezen omdat zijn Franse ploeg maten plus landgenoot Pim Ligt- hart nooit zo'n sterk verbond vor men als hij bij Quick-Step gewend was. Dat weet Terpstra donders goed en is voor hem ook geen ex cuus. Als hij weer een hoofdrol wil vertolken op de kasseien moet hij zijn oude, alweer dominante ploeg verslaan. Terpstra, met een grijns: ,,Ik had niet anders verwacht.'' De pasta is doorgekookt, elke avond opnieuw. De ka mers hebben geen aparte douche. En de stroom valt uit als je de verwarming aan zet. Je kunt het Portu gese sportinternaat waar de Nederlandse baanselec- ties vaak hun trainingskampen afwerken omschrij ven als Spartaans. Of sober. Je kunt het ook een tikje armoedig noemen. De reden dat de Nederlandse baanrenners en -ren sters er toch naartoe gaan is simpel: geld. Of beter ge zegd: een tekort eraan. Het budget van het Neder landse baanwielrennen hangt voor het grootste deel af van de toelage van sportkoepel NOC*NSF. Er zijn de afgelopen jaren heus wel een paar duiten bijgeko men, maar nog steeds moet elk dubbeltje worden omgedraaid. Geld voor windtunneltesten is er niet. Sommige renners (zoals Jan-Willem van Schip) kopen hun materiaal zelf. En het aantrekken van specialistische trainers en coaches is financieel ook nauwelijks haal baar. Andere landen, zoals Frankrijk, Duitsland en Aus tralië, hebben véél meer geld, meer coaches en betere faciliteiten. In Groot-Brittannië pompen ze naar schatting 25X keer zoveel geld in het baanwielrennen. Maar op de WK in het Poolse Pruszków is er weinig van te merken. Dag na dag klinkt het Wilhelmus. De teamsprinters pakken goud, Matthijs Büchli wint de keirin, Jan-Willem van Schip de puntenkoers, Kirsten Wild het omnium en - samen met Amy Pie ters - de koppelkoers. En op de afsluitende zondag zet Harrie Lavreysen de kroon op het werk door de individuele sprint te winnen. In de finale verslaat hij een andere Nederlander, Jeffrey Hoogland. De titels volgen elkaar zo snel op dat het soms net schaatsen lijkt. Het is de bevestiging van het succes van vorig jaar, op de WK in Apeldoorn. Ook toen re gende het Nederlandse wereldtitels. De verklaring van het succes? Deels is het simpelweg te danken aan individuele klasse en doorzettingsvermogen. Kirsten Wild en Jan-Willem van Schip volgen al jaren hun eigen weg. Maar vooral bij de Nederlandse sprinters is een cluster van talent ontstaan, waar andere landen jaloers op zijn. De sprinters zijn ge- scout, veelal in het BMX'en (voornamelijk door de vo- e De Nederlandse baanselecties weten dat het kan. Het talent is er, het geloof is er. Met dubbeltjes omdraaien kom je een heel eind GO Na acht jaar Quick-Step reed Niki Terpstra in Omloop het Nieuwsblad en Kuurne-Brussel- Kuurne zijn eerste Vlaamse klassiekers voor zijn nieuwe Franse ploeg. Tweemaal moest hij een oud-teamgenoot felicite ren: op zaterdag Zdenek Stybar, een dag later Bob Jungels. Daan Hakkenberg en Pim Bijl Ninove/Kuurne OMLOOPHET NIEUWSBLAD Mannen 1. Zdenek Stybar (Tsj/QS) 2. Greg Van Avermaet (Bel/CCC) 0.09 Win 3. Tim Wellens (Bel/Lot) z.t. 14. Dylan van Baarle (Sky) z.t. 15. Sebastian Langeveld (Edu) z.t. 20. Niki Terpstra (Dir) 0.29 Vrouwen 1. Chantal Blaak (Bls) 123 km/3.20.58 8. Marta Bastianelli (Ita/Vir) 1.09 9. Jip van den Bos (Bls) z.t. 1. Bob Jungels (Lux/QS) 2. Owain Doull (GBr/Sky) 0.12 3. Niki Terpstra (Dir) z.t. 4. Dylan Groenewegen (Jum) z.t. Het Wilhelmus Thijs Zonneveld Rotterdam/Pruszków Matthijs Büchli -keirin Roy van den Berg, Harrie Lavreysen, Jeffrey Hoogland en Matthijs Büchli amsprint mannen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36