22 MEDIA CULTUUR Waar komen de hits vandaan die deze dagen hoog in de Top 40 staan? Voor een groot deel uit zogeheten writing camps, waarbij in fabriekstempo aan nieuwe composities wordt geslepen. Deze krant keek mee in de studio. Cliff Richard wil meer geld van BBC als vergoeding van kosten Excuses van Ian McKellen VINCENT LUISTERT RADIO Ik ben van boven de sloten, de grote sloten, de riolen, de rivieren. Ik ben niet zo van la- lala, van traalala, van rommele, van bom- mele, van pommele, van schommele, van trom- mele, ik heb geen hosgenen, dat is het, hè, ik heb geen bierhijs-dna. Maarrr, ik zit nu te carnavalszappen tussen Omroep Brabant en L1, de regionale omroep van Limburg. Op L1 is tot het laatste biertje van dinsdagavond Radio Vasteloavend te horen. Ik sjoefel door m'n kamer met Beppie Kraft. Danse tot 't mörgeleech, ja, het is knotsgek, oet Limburg kump de meziek. En daar hebben we Fabrizio en Jacky Baggen. ,,Hakke takke, malle balle, we gaan weer carna- valle, lekker zoepe met zijn alle." We schakelen naar kebaal, lawaai, lekker veel lawaai bij een optocht. Het komt geloof ik uit Meerssen, een onverstaanbaar vrolijke verslag geefster ziet de hooglustigheden voorbijtrekken. Ze ziet een Lexitwagen, Limburg uit Nederland. Carnaval of niet, reclame en nieuws gaan ge woon door. ,,Heeft u een stoma of krijgt u bin nenkort een stoma? Kijk dan op stomaboekje.nl." „Schaamt u zich voor uw ge bit? Wilt u ook weer eens voluit kunnen la chen?" Het regionale radiopubliek vergrijst, dat hoor je wel. Je hoort ook regelmatig aanprijzin gen voor trapliften en uitvaartverzekeringen. Ik ga effe naar Omroep Brabant, ook daar gaan ze door tot aan het askruisje van woensdag. Ik hoor schreeuwende koekwauzen, ze zijn hun stem nu al kwijt, ze moeten nog twee dagen. Brabants carnaval klinkt anders dan het Lim burgse, wat zwaarder van toon. Hier niet die lichte, zangerige vrolijkheid, nee, hier De Ka potte Kachels met hun hit: Ik schöp ze terug over de Maas. Dat gaat over Bovensloters die een keer per jaar de boel in Brabant komen verzieken, door 'ons bier op te drinken en op de konten van onze vrouwen te slaan.' Het is natuurlijk wel met een dikke vette knipoog, jajaja, het is carnaval, hè? Maar later hoor ik van mensen die keilekker hebben ge host in Lampegat dat Benedensloters bij bosjes op de vlucht slaan als de Bovensloters hun stad bezetten. Tijd voor In de Tank, van Chef Soldaat, aan voerder van het Leutige Leger uit Hoeven. Het Leger strijdt voor gezelligheid, voor feest voor iedereen. Hee, iedereen, ook voor de Bovenslo ters die moeten worden teruggeschöpt? Ik sjoe fel verder door m'n kamer met Beppie Kraft, ik ben weer bij de vastelaovend. Alaaf, een bierke! Quote van de dag Dit was de pittigste bevalling van de drie, maar ik zou het nog 1000 keer doen maandag 4 maart 2019 IK Dochter voor Ellen Hoog 'Geen Oscar voor Netflix' SCHRIJVERSKAMP HITS et loopt tegen vijven op de donderdagmid dag als de stem ming in studio 7 omslaat. Die was mild en thousiast, nu regelrecht jubelend. Het liedje I Gotta Let You Go nadert zijn voltooi ing. Wanneer singer-songwriter Mar- tijn Jasper de refreinen inzingt, com municeren de andere drie compo nisten alleen nog in juichende ter men met elkaar. ,,Nice, man!'', „Gru welijk!" of gewoon ,,Heel erg vet, dit.'' Liedschrijver Niels Geusebroek: ,,Het leuke van een nieuw liedje is dat alles mogelijk is. Misschien hoor je hier nooit meer iets van. Mis schien is het een wereldhit.'' Samen met producer Leon Bolier zijn Jasper en Geusebroek (zelf in 2013 op 1 in de Top 40 met Take Your Time Girl) vanochtend rond een uur of tien begonnen met een pingeltje van songwriter Alon Dreesde op de akoestische gitaar. Daarna ging het Het liedje dat je nog neuriet als je achter je bureau gaat zitten, is meestal het goede gesmeerd. Het pingeltje werd een melodie, die melodie werd een re frein. Blij met het resultaat schreven ze er in een uurtje een tekst op, ter wijl Bolier achter zijn laptop de in strumentatie bij elkaar voegde. Daarna was het eenvoudig, vertel len ze inflashy vocabulaire: nog een verse (couplet) erbij, een bridge en de topline (volledige liedmelodie) boven de beats was gevuld. Daarna nog even aandacht voor de juiste hooks (snelle melodieuze wendingen) en een goeie drop (het invallen van de beat) en het kan zomaar zijn dat nog voor de avondmaaltijd een nieuwe wereldhit is geboren. Boetseren Het gebeurt allemaal in de weilanden rondom Nederhorst den Berg. Daar hangen in de kantine van de Bullet Sound Studio's nog foto's van Prince, die er in 1993 - hij was toen 35 - boet seerde aan een liedje dat hij The P zou noemen en waarvoor hij het manne lijk geslachtsdeel als inspiratie had genomen. Vanmiddag ligt de gemiddelde leeftijd van de muzikanten er zeker LGBT Alaa Reageren? vincent@persgroep.nl —Bettina Holwerda, vrouw van Jim Bakkum, op Insta- gram, na de geboorte van dochter Molly GO BN'ER Beschuit met muisjes voor Ellen Hoog (32) en oud-voetbal ler Kelvin de Lang. Ze kregen een dochter, Bowie Mae. 'Het gaat hartstikke goed met deze kleine trouble maker, schrijft de voormalig hockeyster op Instagram. FILM Filmregisseur Steven Spiel berg vindt dat titels van de streamingdienst Netflix niet mee mogen dingen naar een Aca demy Award. Volgens Spiel berg zou een titel als Oscar winnaar Roma niet volgens 'de regels' spelen. 3 "U 0) Kijken in de muziek fabriek Stefan Raatgever 44 —Daan Determeijer, producent Cliff Richard lijkt nog niet klaar te zijn met de BBC. Volgens The Mir ror eist hij nog eens 1,5 miljoen pond (zo'n 1,7 miljoen euro) van de Britse omroep als vergoeding voor juridische kosten die de zanger maakte in de rechtszaak tegen de BBC. Richard won die zaak vorig jaar zomer. De rechtbank gaf hem gelijk dat de BBC zijn privacy had geschonden door in 2014 beelden van een politie-inval in zijn huis live uit te zenden. De rechter bepaalde tevens dat de BBC hem ruim 235.000 euro smartengeld moest betalen en de zanger kreeg daar bovenop nog eens zo'n 956.000 euro als vergoeding voor juridische kosten. Cliff Richard bij de rechtbank in 2018. foto epa Acteur Ian McKellen (79) heeft zijn excuses aangebo den voor opmerkingen die hij maakte in de podcast Queer- AF. Hij zei dat iemand als Kevin Spacey, die verdacht wordt van seksueel misbruik, zijn slachtoffers misbruikte omdat hij zelf nog in de kast zat. 'Het was mijn bedoeling om het LGBT-publiek aan te moedigen om trots en open te zijn over hun seksualiteit. Dat heb ik alleen een beetje on handig gezegd', zegt McKel- len op Twitter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 22