Vakanties voor Zeeuwse minima Ondernemers denken mee over binnenstad WALCHEREN 19 SLUITING KUIPERSPOORT Creatievelingen komen al jaren naar Cultuurhuis Kuiperspoort in Middelburg om in hun vrije tijd te schilderen of te boetseren. Ze weten nog niet waar ze vanaf mei terecht kunnen. Paulien Burgemeester schildert abstract experi menteel. Elke keer is het een verrassing wat het eindresultaat is. Dat geldt ook voor haar man die momenteel werkt met jute, Oostindische inkt en verf. Het samen schilderen met een aantal mensen op de eerste verdieping van het Cultuurhuis vindt hij niet alleen leuk. ,,Maar het inspireert ook." Het zorgt voor een band en hij leert van de ande ren. ,,Het moeilijkste bij schilde ren is stoppen. Wanneer doe je dat. Daar praten wij hier over." Een verdieping lager zit zondag tijdens de open Kunstroute een groep vrouwen te werken met klei. Ineke Eegdeman maakt vooral potten en vazen. Ooit zelfs een vaas van 78 centimeter hoog. ,,Echt een hele mooie." Zij komt al zo'n dertig jaar in het Cultuurhuis om in haar vrije tijd te werken met klei en maakte daar vele vrienden en vriendinnen. Als het binnen kort echter sluit weet ze niet of ze ooit nog zulke mooie vazen kan maken. ,,Waar vind ik zo'n grote oven zoals we die nu hier hebben." Will Schipper zou het ook heel erg betreuren als het Cultuurhuis sluit. Zij komt er al meer dan twintig jaar en ontwikkelde een heel eigen stijl van kleien. ,,Ik ben niet van de potjes en pannetjes. Ik kan namelijk niet draaien", geeft ze als verklaring. Ze wijst echter naar een paar vierkante en kleu rige vormen die in de etalage van het Cultuurhuis staan, met daarop miniatuurtorens en -huizen zoals die te zien zijn in Toscane. ,,Dat is mijn werk, ik ben geïnspireerd door Italië." Als het Cultuurhuis moet sluiten gaat zij thuis door met kleien. Maar ze zal dan wel Waar vind ik zo'n grote oven zoals we die nu hier hebben heel erg het groepsgevoel missen dat is ontstaan in het gebouw aan de Kuiperspoort. Dick Schotte vindt het nog steeds onbegrijpelijk dat Middel burg zomaar stopt met het geven van steun voor de huisvesting van de vele Middelburgers die daar iets doen aan kunst en cultuur. ,,Hier zijn zo'n 150 tot 200 mensen actief. Ze volgen cursussen op het gebied van pottenbakken en keramiek, fotografie, schilderen, portretteke nen en sieraden maken." Hij her innert aan een recente uitspraak van wethouder Chris Simons. ,,Hij zei dat de gemeente zich inzet voor het zoeken naar huisvesting van de biljarters die weg moeten uit het schoolgebouw aan de Ra- vensteijnweg. En wij dan? Waarom je wel inzetten voor hen en niet voor ons?" Als het Cultuur- huis sluit, is dat volgens hem een smet op het blazoen van Middel burg. ,,Dan worden we zo'n platte landsgemeente waar bijna niets te doen is. Dan wordt dit verkocht om een iets minder groot gat te hebben op de begroting. Cultuur en cultuureducatie worden opge offerd voor een stukje budget." Hij waarschuwt dat na sluiting het niet eenvoudig is om ooit zoiets nog eens terug op te bouwen. ,,Want dan verdwijnt de sociale cohesie. Dan verdwijnen de do centen. Dan verdwijnt al het mate riaal dat we nu nog hebben." SVMZ biedt al sinds 2005 goed kope vakanties aan op Walcheren. Die zijn bedoeld voor gezinnen en ouderen die niet meer dan 110 pro cent van het bijstandsinkomen hebben. De vakantiegangers moe ten zelf een klein deel bijdragen in de kosten. De afgelopen jaren zijn daardoor al ruim duizend mensen op vakantie gegaan terwijl ze dat zonder deze hulp niet hadden ge kund. Vorig jaar maakten dertig gezin nen daarvan gebruik. In 2018 wa- Zonder de stichting is voor veel gezinnen een vakantie niet mogelijk ren er geen ouderenreizen, maar dit jaar weer wel, zegt secretaris Hennie Lipman. Voor Walcherse ouderen zijn ongeveer veertig plaatsen beschikbaar voor een reis naar Selce in Kroatië, van 20 tot en met 29 september. Om de uitstoot van CO2 te beperken, gaat de reis niet per vliegtuig maar per bus, be nadrukt SVMZ. De gezinsvakan ties gaan van 2 tot en met 9 augus tus naar het Belgische Lommel. Bevelandse gezinnen hebben de keuze uit twee weken - 6 tot en met 13 juli of 2 tot en met 9 augus tus - en twee bestemmingen: de Weerterbergen in Weert en 't Wolfsven in Mierlo. Tot nu toe hebben Borsele, Goes, Kapelle en Reimerswaal zich aan gesloten bij SVMZ. Vorig jaar maakten 87 gezinnen gebruik van het aanbod, zegt Lipman. ,,Toen deed Kapelle nog niet mee, dus ik denk dat we nu naar de honderd gezinnen gaan." Ouderenreizen bieden de Bevelandse gemeenten nog niet aan. Het extra geld is nodig om de ver beteracties uit te voeren uit het Ac tieplan dat ondernemersvereniging VOC opstelt naar aanleiding van de visie Binnenstad aan zee 2022. Die visie om de leegstand, het gebrek aan bezoek en waardering voor het Vlissingse centrum te laten kante- len kreeg donderdag in de gemeen teraad veel waardering van de raadsfracties. Waardering was er voor het feit dat de visie niet louter uit het stadhuis komt maar vanuit de Vlissingse Bedrijven Club en meedenkende Vlissingers. De visie rust op op vijf pijlers: een sterkere identiteit, een aantrekkelijkere bin nenstad, meer toeristen, onderne mers zijn ambassadeurs en de stad is thuishaven van de Vlissingers. Het budget is mager: het geld moet komen uit de gezamenlijke zak van de VOC-ondernemers, de heffing die zij betalen voor de Be- drijfs Investerings Zone. De ge meente heeft jaarlijks een binnen stadbudget van 75.000 euro. maandag 4 maart 2019 'Cultuur opgeofferd om gat te dichten' Emile Calon Middelburg - Ineke Eegdeman Minima op Walcheren en de Be- velanden kunnen ook dit jaar weer goedkoop op vakantie. Bevelandse gezinnen met een uitkering krijgen voor het tweede jaar die kans. Stichting Vakanties Minima verandert het laatste deel van de naam daarom van Walcheren in Zee land. Maurits Sep Middelburg Er komt een stichting van ge meente en ondernemers die op zoek gaat naar geld om de bin nenstad van Vlissingen te verrij ken. Door de stichtingsvorm kun nen grote en kleine fondsen om donaties worden gevraagd. Claudia Sondervan Vlissingen Femke Wijkstra geeft uitleg in het Cultuurhuis aan Ineke de Smidt (l) en Ellen Vercouteren. Rechts Jan Burgemeester. foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19