£3 e? Geen vragen voor de bühne Sergio Herman wil restaurant openen Welke partij past bij u? De PZC Kieswijzer helpt Leuren 16 ZEELAND PROVINCIALE STATEN NUMMER 1 GroenLinks stelde de afgelopen vier jaar verreweg de meeste schriftelijke vragen in de Provinciale Staten van Zeeland. De eenmansfractie van Gerwi Temmink deed dat 62 keer. Commentaar GroenLinks is provinciaal kampioen vragen stellen. De eenmansfractie van Gerwi Temmink stelde er 62. De 39 Statenleden stelden in de afgelopen vier jaar 321 vragen aan Gedeputeerde Staten, de regering. Dat zijn er ruim 200 minder dan in de periode van 2011-2015. Het stellen van vragen aan het dagelijks provinciebestuur is een uiterst krachtig middel. Want het stelt provinciale volksver tegenwoordigers in staat kritisch te zijn of zorgen te uiten. Nut tig als het gaat om zaken waar de provincie daadwerkelijk in vloed op heeft, zoals het busververvoer en het bouwen langs de kust. De vragen dwingen GS om tussentijds verantwoording af te leggen over keuzes en besluiten. Maar het kan ook een manier zijn om aandacht te trekken. Begrijpelijk, omdat het tegenwoordig niet makkelijk is om in de schijnwerpers te komen. Legitiem, omdat het stellen van vra gen politici zichtbaar maakt. Maar er zit een keerzijde aan. Het kunnen stellen van vragen is bedoeld als democratisch contro lemiddel, niet als marketinginstrument. Dus vragen over zaken waar de provincie niet over gaat, zoals het treinverkeer, de slui ting van nachtapotheken of tolheffing op Belgische wegen, zijn vaak voor de bühne. Het is aan GS om daar in de manier van antwoorden reke ning mee te houden. Ook media moeten dat meewegen in het besluit hoeveel aandacht ze aan vragen geven. Maar het is vooral aan partijen zelf om geen vragen te stellen om het vra genstellen. Vragen over zaken waar de provincie niet over gaat, zijn vaak voor de bühne De luxe frietzaak zit op de Sint-Ka- telijnestraat, in het hartje van Brus sel. Het is de zevende vestiging van zijn frituurketen - en met 55 plaat sen ook de grootste - na Gent, Ant werpen, Amsterdam, Utrecht, Arn hem en Den Haag. ,,Ik wil het con cept Frites Atelier uitbouwen", zegt Herman. ,,Over zes maanden ope nen we in terminal A van de lucht haven van Zaventem ons vierde Belgische frietrestaurant." ALMANAK En de topkok blijft maar nieuwe restaurants openen. ,,Eind 2019 opent Air Republic in Antwerpen", zo legt Sergio Herman zijn toe komstplannen uit. Er is al een Air Republic in Cadzand. ,,Ik ben een ondernemer gewor den en ik zit heel vaak in verve lende, oninteressante manage mentmeetings, maar eind 2020-be- Een weekend vol carnaval. Dat is een dolle boel, plezier en leu ren. Maar niet voor die twinti ger. Door het feestgedruis dat tot ver in de ochtend doorging, had hij amper kunnen slapen. Toen hij 's ochtends om elf uur de gordijnen opende, stond hij met een mond vol tanden. Be- Ik ben ondernemer en ik zit heel vaak in oninteressante meetings gin 2021 wil ik weer mijn eigen plek, in de buurt van Cadzand, waar ik zelf kan koken." neden aan de overkant van de straat stonden twee vijftigplus sers met de handjes de lucht in tegen een muur aangeleund. En kotsen maar. Liter na liter. Voor hem hoefde deze polonaise niet. Volgende jaar gaat hij met car naval lekker naar zijn moeder in dat rustige Zeeuwse dorpje. Week vol zandtransporten Agnes Jongerius bezoekt grens Lid van het Europees Parlement Agnes Jonge rius van de PvdA bezoekt donderdag het grensge bied van België en Zee land op uitnodiging van de Zeeuwse PvdA-Sta- tenfractie. De Statenfrac tie hoopt aandacht te vragen voor de uitdagin gen waar het grensge bied tegenaan loopt op gebied van zorgperso- neel en goederenvervoer. Jongerius bezoekt eerst Gentom het te hebben over de samenwerking van het Gentse zieken huis Maria Middelares en ziekenhuis ZorgSaam in Terneuzen. Hierna gaat ze naar North Sea Port. GOES Horecabeurs in de Zeelandhallen De eenmansfractie van GroenLinks met Gerwi Temmink stelde de af gelopen vier jaar de meeste schrif telijke vragen in de Provinciale Sta ten van Zeeland. Met 62 keer laat Temmink de andere fracties ruim achter zich. De PVV kwam tot 49 vragen, de PvdA tot 42. De VVD nam zelden de moeite schriftelijke vragen te stellen. Sinds de installa tie van Provinciale Staten op 26 maart 2015 deed de partij dat slechts 4 keer. Temmink is niet verbaasd over de nummer 1-positie. Als oppositie partij zet hij het middel van schrif telijke vragen graag in. ,,Er zijn meer mogelijkheden, maar dit is zonder meer een mooi instrument om aandacht te vragen voor iets wat anders blijft liggen of wat in onze ogen onderbelicht wordt." Bomenkap Hij doet het niet in de eerste plaats om publiciteit te krijgen, verzekert Temmink. Het is vooral de achter ban die hem op het spoor zet. ,,Ik ben in de eerste plaats toch volks vertegenwoordiger. Als er veel te doen is over een onderwerp, zoals de bomenkap, dan is het minste wat je als Statenlid kunt doen het stellen van vragen daarover." Als eenmansfractie stelt Tem mink alle vragen namens Groen Links, zoals Francois Babijn dat doet namens Partij voor Zeeland. Bij andere partijen varieert dat. Re gelmatig doen partijgenoten dat ge zamenlijk. Na Temmink en Babijn diende PvdA'er Ralph van Hertum de meeste vragen in: 32. Drie Sta tenleden kwamen de afgelopen vier jaar tot geen enkele schrifte lijke vraag: Nicole Heerkens (VVD), René Ruissen (VVD) en Goos Roe land (SGP). Opvallend is dat de afgelopen vier jaar veel minder vragen zijn ge steld dan in de voorgaande perio des. In totaal gaat het nu om 321 vra gen. In de periode 2011-2015 waren het er ruim 200 meer. Tussen 2007 en 2011 ging het om ongeveer 100 Een mooi instrument om aandacht te vragen voor iets wat anders blijft liggen meer. Dat was vooral te danken aan de toenmalige Statenleden Johan Robesin (Partij voor Zeeland) en Leen Harpe (GroenLinks), die gros sierden in schriftelijke vragen. Dat het aantal vragen sterk is af genomen, schrijft Temmink toe aan de verbeterde samenwerking tus sen coalitie, oppositie en Gedepu teerde Staten. Na het Sloeweg-de- bacle in 2015 is nadrukkelijk ge werkt aan een betere verstandhou ding. ,,Volgens mij is dat wel gelukt. We worden nu sneller en beter geïnformeerd. Dertig dagen Het provinciebestuur moet vragen in principe binnen dertig dagen be antwoorden, waarbij vakantiepe riodes niet worden meegerekend. VLISSINGEN De PZC heeft ook voor de verkiezingen voor Provin ciale Staten op 20 maart een Kies- wijzer om u te helpen de weg te vinden in de standpunten van de politieke partijen. In deze Kieswij- zer zetten we de belangrijkste the ma's op een rij. Zo krijgt u een beeld welke par tij het beste bij u past, zonder dat u alle partijprogramma's hoeft door te spitten. Lezers De redactie van de PZC heeft een lijst met actuele thema's samen gesteld en die voorgelegd aan le zers. Die hebben vervolgens aan gegeven welke onderwerpen zij de belangrijkste vinden, waarop deze zijn opgenomen in de Kieswijzer. De PZC Kieswijzer is anders van opzet dan u gewend bent. Een tra ditionele stemhulp bestaat uit stellingen met twee antwoordmo gelijkheden: eens of oneens. Dat levert vaak een te zwart-wit beeld op en doet geen recht aan wat u echt vindt. De Kieswijzer biedt per thema steeds vijf mogelijke oplossingen, waarmee de kans groter is dat uw smaak er wel tussen zit. Zo krijgt u goed in beeld welke partij het best aansluit bij uw mening en kunt u op 20 maart een meer afge wogen keuze maken in het stem hokje. maandag 4 maart 2019 De Zeeuwse sterrenchef Sergio Herman wil eind volgend jaar een restaurant openen bij Cad- zand, waar hij zelf weer zal koken. Dat zei hij tegen het Bel gische persbureau Belga, bij de opening van een nieuw Frites Atelier in Brussel. Bas Bareman Brussel - Sergio Herman Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Verkeersregelaars bege leiden vanochtend de eerste van de ruim 360 zandtransporten die deze week in Vlissingen nodig zijn. Het ballastzand dat het afgelopen jaar aan de Poortersweg bij de Bui tenhaven lag, moet naar het Scheldekwartier. Het zand moest de onder grond aan de Poorters- weg versneld doen inklin ken voor de aanleg van een rotonde. In de Schel- dewijk wordt het zand gebruikt om het terrein op te hogen, als buffer tussen de grondvervui- ling van de oude werf en de 'leeflaag' waar de hui zen op komen. TERNEUZEN De Zeelandhallen in Goes zijn op 18 en 19 maart het decor voor de Horecabeurs. De vak beurs van het zuidwes ten voor professionals uit de horeca, recreatie en toerisme. De ko mende editie is de 56ste en heeft een beursop- pervlakte van 10.000 vierkante meter. Bij de beurs worden par tijen betrokken met als doel: de kwaliteit van de horeca, recreatie en het toerisme op hoog ni veau te brengen en te houden. Op beide dagen is de beurs geopend van 10.00 uur tot 19.00 uur. De toegang is gratis. GroenLinks Rolf Bosboom Middelburg - Gerwi Temmink, GroenLinks

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16