Vechtende herten zorgen voor file Populatie groeit, maar overlast op Zeeuwse akkers daalt Zeeuwse vrouwen staan stil bij 100 jaar kiesrecht Beheersmaatregelen blijven hard nodig, blijkt uit een evaluatie van het in 2014 gesloten Zeeuwse Gan- zenakkoord. Sinds dat jaar wordt geprobeerd de ganzenpopulaties in toom te houden door de vogels te vangen, de eieren kapot te prikken en als het nodig is ganzen af te schieten. Het laatste gebeurt in de helft van de gevallen. In 2016 zijn 10.535 en in 2017 in totaal 7511 gan zen bejaagd. Veruit de meeste wer den afgeschoten op Schouwen- Duiveland en Zuid-Beveland. In dezelfde twee jaar zijn eieren in 1910 nesten doorgeprikt. Tot 2017 werden ruim 2500 ganzen gevan gen. De laatste twee jaar zijn om vergunningstechnische en juridi sche redenen geen ganzen gevan gen. Opmars Het aantal ganzen blijft echter toe nemen, ook van soorten die de meeste gewassen oppeuzelen zoals de grauwe gans, de brandgans en de kolgans. In 2017 werden 27.091 ganzen geteld. In 2015 waren dat er 21.389. De grauwe gans, sa men met de brandgans een veel- vraat, is sterk in opmars. Hun aan tal steeg hartje zomer van 12.345 in 2015 naar 16.740 in 2017. Vooral in de winter richten ganzen schade aan, acht keer meer dan in de zo mer. In het winterseizoen huizen meer dan 150.000 ganzen in Zee land, waarvan ruim een derde brandganzen. Dweilen Het doel van het Ganzenakkoord was de populaties terug te dringen naar een acceptabel schadeniveau. Voor de grauwe gans is de limiet 2500 broedparen en 10.000 vogels in de zomer. Voor de brandgans geldt een aantal broedparen van 700 en 2300 brandganzen in de zo mer. De provincie denkt dat de doelstelling voor de grauwe gans haalbaar is. Voor de brandgans is het nog dweilen met de kraan open. De populatie blijft sterk groeien. De grauwe gans en de brandgans zijn veelvraten en zijn sterk in opmars Hoewel ook de Canadese gans en de Nijlgans vaker neerstrijken op Zeeuwse velden, is hun aantal nog relatief beperkt en daarom wordt schade niet of slechts ten dele ver goed. Toch is het streven de schade die deze soorten aanrichten, terug te brengen tot nul. Opvallend is dat rietganzen nauwelijks groeiende gewassen opeten. Zij voeden zich met name met resten van de oogst zoals bietenblad en aardappelkriel tjes. Koppels De provincie, Natuur Landschap en de Fauna Beheer Eenheid Zee land, die het evaluatierapport heb ben opgesteld, opperen dan ook om de doelen bij te stellen. Om brand- ganzen beter te bestrijden, moet onder meer moet het beheergebied worden vergroot. Ook moet de aanpak van ganzen beter worden gestructureerd, uitgevoerd en ge rapporteerd. De drie stellen vast dat een aantal beheermaatregelen marginaal of niet gebeurt, zoals het vangen van ganzen, afschieten van koppels in het voorjaar en afschot in natuurgebieden. It I maandag 4 maart 2019 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 20 RENESSE Automobilisten op de Jan van Renesseweg in Renesse moes ten zaterdagmiddag op de rem. Er ontstond een bijzondere, kleine file, omdat een groep herten met elkaar in gevecht was. De oudere manne tjes probeerden de jongere, druis- tige mannetjes uit de groep te jagen. Dat werd luid en duidelijk aan ze kenbaar gemaakt. Dwars tegen het verkeer in. De vrouwenhertjes sloegen het, evenals de Duitse toe risten, van kleine afstand gespan nen gade. De Schouwse boswach ter William van der Mulle spreekt van een vrij unieke gebeurtenis. ,,De bronstijd is pas in september. Ruim van tevoren meten mannetjes hun krachten. Maar begin maart is wel erg vroeg. De natuur lijkt van slag." FOTO MARIEKE MANDEMAKER Minder schade door ganzen De schade die ganzen aanrich ten op Zeeuwse akkers, is sinds 2012 gehalveerd. De laatste jaren brengen ganzen voor ge middeld 650.000 euro per jaar schade toe aan landbouwge wassen. In 2012 was dat nog 1,6 miljoen euro. Tegelijkertijd blij ven ganzenpopulaties groeien. Frank Balkenende Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15