II 9 Keuzevrijheid is zo belangrijk, zo absoluut gemaakt, dat we niet meer zien welke prijs we daarvoor betalen ,,Als ik 's ochtends in Rotterdam langs seniorenflats rijd, zie ik allemaal auto's van verschillende aanbieders van wijkverpleging staan. Waarom is dat? Dat komt omdat we het veel te gemakkelijk hebben gemaakt om als thuiszorgaanbieder aan de slag te gaan. Jaarlijks zijn er honderden nieuwe toetreders. Tel je de zzp'ers mee dan heb je het zelfs over duizen den. En in plaats van dat een team wijkverplegers gezamenlijk zo'n hele flat bedient, moeten zij individueel voortdurend de auto in om naar het volgende adres te komen. Aan dat ge reis van hot naar her zijn zij een hele boel tijd kwijt." ,,Op de Haagse vierkante kilometer waar we nu zitten, vinden we keuze vrijheid heel belangrijk. Maar keuze vrijheid heeft een keerzijde. Zo mogen mensen kiezen voor een zorgaanbie der die geen contract heeft gekregen met een zorgverzekeraar. Ook mogen deze zorgaanbieders declaraties indie nen. Hun uurtarief is zonder contract wat lager, maar de inkomsten worden vaak gecompenseerd door meer uren te leveren. De bekostiging van de wijkverpleging gaat namelijk uit van de geleverde uren zorg. Het loont dus om meer uren te leveren dan eigenlijk nodig zijn. Die praktijk zorgt niet al leen voor meer kosten, maar zorgt ook dat we de inzet van schaars personeel niet eerlijk verdelen." ,,We moeten terug naar het gezond verstand. Minder markt, meer samen werking. Terug naar de menselijke maat. ,,Nou, laten we aan de slag gaan dan! Het is voor mensen fijn als ze hun wijkverpleegkundige kennen, het is voor mensen in de zorg fijn als ze el kaar kennen." ,,We moeten toe naar één team van wijkverpleegkundigen die de wijk en de andere zorgverleners in die wijk goed kennen. Daar wil ik de bekosti ging op aanpassen. Betalen per uur past daar niet bij. Daarbij wil ik nieuwe toetreders wettelijk verplich ten zich te melden bij de inspectie, voordat ze überhaupt door de zorg verzekeraar betaald kunnen worden. Voor grotere aanbieders zal een ver gunningsplicht komen. Zorgverzeke raars, zorgverleners en gemeenten moeten de zorg regionaler organise ren. Daarom zijn we nu per regio de film aan het maken, wat is daar nodig, nu en in de toekomst? Ik wil weten wie ik in die regio kan aanspreken." ,,Doorgeschoten marktwerking levert een ongezonde cocktail op voor de zorg. Concurrentie in de zorg is be langrijker geworden dan samenwer king. Keuzevrijheid is zo belangrijk, zo absoluut gemaakt, dat we niet meer zien welke prijs we daarvoor be talen. Het aanbod van zorg is daardoor versnipperd, en dat zorgt ook voor een verlies aan kwaliteit. Er zullen best een aantal nieuwe toetreders hun bij drage hebben geleverd, maar dat kun je lang niet van allemaal zeggen. We kunnen ons deze verspilling van menskracht niet veroorloven." ,,Bij al die discussies over zelfred zaamheid en eigen regie is veel te veel uitgegaan van de zelfbewuste, hoog opgeleide Nederlander. Ik zie scha duwkanten aan de verabsolutering van keuzevrijheid." ,,Ik zie een urgentie die iedereen onder ogen ziet en onder ogen heeft te zien. Dat geldt ook voor onze coalitiepar tijen. Ik ben ervan overtuigd dat voor deze koers draagvlak is te vinden." ,,Als je deze stap tot meer samenwer king niet zet, houd je nog maar twee mogelijkheden over: verkleinen van het pakket of de eigen betalingen op schroeven. Beide opties ondermijnen de solidariteit." ,,Laten we eerst kijken wat er aan re gionale samenwerking plaatsvindt. We doen het stap voor stap." ,,Een volledig herontwerp kost heel veel tijd en geld. Ik maak die miljar den liever op aan zorg." ,,Ik wil dat we toewerken naar regio nalisering binnen het huidige stelsel. Bovendien, als ik naar stelsels over de grens kijk, waar iedereen in de zorg op de payroll van de overheid staat, dan zijn dat geen stelsels om jaloers op te zijn." Het CDA heeft er in vorige kabinet ten mede aan bijgedragen dat er marktwerking in de zorg is geko men. Nu komt u daarvan terug. Heeft het CDA fouten gemaakt? ,,Het klopt dat op elke stoeptegel die er in dit land ligt wel een keer een CDA'er heeft gestaan, haha. Maar even serieus: het geloof in de markt als probleemoplosser is op de terug tocht. Bij alle partijen zie je dat het moment is gekomen om je af te vra gen of dit nog wel de weg is die we moeten gaan. Maar ik vind überhaupt dat een politicus bij alles wat hij doet steeds de vraag hoort te stellen of het publieke belang wordt gediend." ,,Dat is precies het punt! Als we dat blijven doen, halen we het niet." vrijdag 1 maart 2019 GO zien dat elementen van marktwer king onbedoeld tot ongewenste situa ties hebben geleid." Legt u eens uit. Waarom is dat zo? Wat moet er anders? Dat roept elke zorgminister. Hoe wilt u die omslag bereiken? Waar is het in uw ogen fout gegaan? U pakt mensen hun regie af. Aan tasting van de keuzevrijheid is vloe ken in de liberale kerk. De VVD heeft in de jaren dat zij re geert nog nooit een stap gezet die de marktwerking in de zorg terug dringt. En als dat niet zo is? Is uw voorstel voor regionalisering niet de opmaat naar regionale zorg verzekeraars? Maar zet u niet de deur open naar een stelselwijziging? Een nieuw pensioenstelsel kost ook heel veel tijd en geld en toch wil het kabinet dat heel graag. En niet moet blijven hangen in zijn ideologische gelijk?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9