Kim maakt Trump even heel duidelijk wie de dans leidt 2fe, V 8 NIEUWS 1 Analyse Willen we in de toekomst genoeg handen aan het bed houden, dan moet de doorgeschoten marktwerking in de zorg op de helling, stelt minister Hugo de Jonge van Volksgezondheid. ,,Het geloof in de markt als probleemoplosser is op de terugtocht." INTERVIEW MINISTER HUGO DE JONGE Er kwam niets op papier. Geen in ventarisatie van de Noord- Koreaanse nucleaire installaties. Geen toegang tot die installaties door internationale waarnemers, laat staan iets van een serieuze af bouw van het Noord-Koreaanse arsenaal dat een flink deel van de wereld onder schot houdt. Er viel wel over te praten, vol gens ingewijden, maar alleen als Kim Jong-un zijn zin kreeg en vóóraf alle sancties van de Ver enigde Naties tegen Noord-Korea (ingesteld vanwege dat kernwa penprogramma) op goed vertrou wen zouden worden ingetrokken. Pas dan zou de dictator de ont manteling van de belangrijke nu cleaire installatie bij Yongbyon willen overwegen. En dat dan op voorwaarde dat andere elementen van het Noord-Koreaanse nucle aire wapenprogramma ongemoeid zouden worden gelaten. Dictaat Zelfs een zelfverklaarde meester- onderhandelaar als Donald Trump kon daar niets mee. Met zo'n non deal, eerder een dictaat, hoefde hij natuurlijk thuis niet aan te komen. Dus gingen de partijen onverrich ter zaken uit elkaar en werden een lunch en een gezamenlijke pers conferentie in Hanoi geschrapt. Er werd gehoopt op betere tijden. Een Nobelprijs voor de Vrede zit er dit jaar dus niet in voor Trump. Hij meende zelf eerder dat zijn inspanningen voor vrede op het Koreaanse schiereiland daarvoor wel in aanmerking kwamen. De Japanse premier Abe had hem dat ook in een brief geschreven. In Ha noi had een belangrijke stap gezet moeten worden. Maar ondanks alle uitgewisselde hartelijkheden en een liefdevolle persoonlijke vriendschap met de sympathieke Kim Jong-un (alweer volgens Trump zelf) was het hem niet ge lukt Kim zijn belangrijkste troe ven te ontfutselen. De Noord- Koreaan bleef meester over zijn raketten. ,,Soms moet je gaan'', zei Trump op zijn persconferentie. Hij liet de toelichting op het mis lukken van de top liever aan mi nister van Defensie Mike Pompeo. Net als vorig jaar, in Singapore, eindigde de top met lege handen en goede bedoelingen Belangrijk ste belofte die Trump meekreeg, is dat Kim Jong-un vooralsnog geen nieuwe kernproeven of rakettests zal houden. ,,Hij heeft dat be loofd'', aldus Trump. Zelfs dat was niet op papier gezet. Het zou heel pijnlijk voor de Amerikaanse pre sident zijn als Kim inderdaad toch weer een kernproef doet. Scoren De druk was groot voor beiden om in Hanoi een succes te scoren. Kim zit met een hongerende bevolking als gevolg van de VN-sancties, Trump heeft grote imagoschade geleden door de belastende getui genis van zijn voormalige advocaat Michael Cohen voor het Huis van Afgevaardigden. Ondanks het uitwisselen van overdreven complimenten van Trump aan het adres van Kim Jong-un (zelfs de Engelssprekende Noord-Koreaan moest erom grin niken) blijken de standpunten toch zeer ver uit elkaar te liggen. Duidelijk is de Noord-Korea niet verder wil gaan dan het (tijdelijk) stoppen van nucleaire tests. Vol gens kenners kan dat, omdat het testprogramma toch al is afgerond. Voor Kim Jong-un was de ont moeting niettemin een succes. Hij stond immers weer op het wereld toneel, werd toegejuicht door een menigte in Hanoi en thuis kan hij laten zien dat hij de dans leidt. An ders ligt dat voor Donald Trump, die op het internationale podium een flinke tegenvaller moest in casseren. Hoe dit recht te praten? Want de door hem bewonderde Kim Jong-un lijkt een slimmere strateeg dan de man die zichzelf graag tot de beste 'dealmaker' op aarde uitroept. Ja, bijna 750 miljoen euro voor een pluk aan delen in Air France- KLM is een heleboel geld. Daar zul je CDA- vicepremier Hugo de Jonge niet schamper over horen doen. Maar leg die investering naast de zorg uitgaven en je beseft pas goed wat een amper te bevatten zak geld er jaarlijks via zijn ministerie van Volksgezondheid wordt uitgegeven. ,,Voor het bedrag dat we aan KLM spenderen kunnen we ons drie dagen zorg permitteren", zegt hij. ,,Drie! Laat dat eens op je inwerken. Dit jaar is in totaal 85 miljard euro beschik baar, 5 miljard meer dan vorig jaar. Alleen al in deze kabinetsperiode komt er 16,7 miljard euro bij.'' Alsof de duvel ermee speelt, licht halverwege het interview plots de smartwatch om de pols van De Jonge op. ,,Ha, het is Wopke Hoekstra'', zegt De Jonge opgetogen. De minister van Financiën - die net als De Jonge wordt gezien als kroonprins van het CDA - krijgt terstond een appje dat hij later wordt teruggebeld. Al is het riskant om de man die verantwoor delijk is voor de centen aan het lijntje te houden, grapt De Jonge. ,,Dit gaat Elementen van markt werking hebben onbedoeld tot onge wenste situaties geleid me geld kosten bij de Voorjaarsnota.'' ,,Nou, ik durf de stelling aan dat het nooit zover komt. Want voordat het onbetaalbaar wordt, is de zorg allang onorganiseerbaar geworden." De Jonge schetst wat er volgens prognoses op Nederland afkomt: het aantal mensen met dementie gaat ver dubbelen, het aantal mensen met een chronische ziekte stijgt door. In twin tig jaar zouden de zorguitgaven moe ten verdubbelen om de toenemende zorgvraag bij te benen. ,,Maar zoveel mensen zijn er niet werkzaam in de zorg en zullen er ook niet komen'', zegt de minister. ,,Nu al werkt één op de zeven Nederlanders in de zorg, dat zou één op de vier moeten worden. Dat is niet realistisch." ,,In Nederland hebben we het zo geregeld dat je altijd toegang hebt tot goede zorg, ongeacht het bedrag dat op je bankrekening staat. Dat is een groot goed. Om te zorgen dat we de zorg toegankelijk, betaalbaar en orga- niseerbaar houden, is er dus werk aan de winkel. Dat betekent dat er minder verspilling moet zijn, minder admini stratieve lasten en meer oog voor pre ventie en innovatie. Maar we zullen de zorg ook anders moeten organise ren. We zullen onder ogen moeten vrijdag 1 maart 2019 GO l«K°| 0 MMIT 'II u L HANOI «Vi U JltfSlMM ftNOiaKfl KtfSI MMIT r» mNDI^Mo] «BSI MMIT HANOI «t: «ItfSIMA HANOI aiW'Sl'MM.,| oiir' l||| IIANOI «V: HSSIM.A President Trump laat Defensieminster Pompeo een toelichting geven op het mislukken van de top in Hanoi. foto epa Het was niet zo dat ze opstonden en de vergaderzaal uitliepen. ,,Nee, het was vriendelijk. We heb ben handen geschud'', zei de Amerikaanse president Donald Trump. Veel meer kon hij ook niet maken van een geflopte top in Hanoi met de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un. Bob van Huët Rotterdam/Hanoi 'We moeten bij de zorg terug naar het gezond verstand' Edwin van der Aa Laurens Kok Den Haag Terwijl u net aan het vertellen was dat de zorg onbetaalbaar wordt. Wat dan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8