Burgemeester Heerlen neemt ontslag na rel 7 ZES VRAGEN OVER DE STINT Eerst moet de Stint van de weg, later mag hij toch terug keren. Eerst vraagt de fabrikant faillisse ment aan, daarna start hij een ombouw operatie voor Stints. De stand van zaken. I Het ziet ernaar uit dat de eerste Stints na de zomervakantie weer rondrijden. Zo lang heeft fabrikant Stint Urban Mobility minstens nodig om de elektrische bolderwagens aan te passen aan de strengere veilig heidseisen van minister Cora van Nieuwenhuizen. Als het aan haar ligt, krijgen de voertuigen onder meer veiligheidsgordels en een extra rem. Ook wil zij maximaal acht passagiers toestaan in de nieuwe Stint, in plaats van tien. De minister pleit tevens voor stevig toezicht op het voertuig door een jaarlijkse keuring en steek proeven bij de fabrikant. Van Nieu- wenhuizen bespreekt haar voorstel waarschijnlijk eind maart met de Tweede Kamer, van wie ze groen licht wil. De nieuwe eisen gelden dan op z'n vroegst vanaf april. Op papier wel, in de praktijk niet, zegt een woordvoerder van Stint Urban Mobility. Het ombouwen van alles bij elkaar drieduizend Stints kost veel tijd, niet in de laatste plaats door de levertijd van mate-riaal. ,,We willen eerst 100 procent duidelijk heid over de strengere eisen, voordat we de onderdelen bestellen en met de ombouw beginnen." De fabrikant is al wel begonnen met een grote te- Ze zullen lang niet allemaal klaar zijn bij het begin van het schooljaar rugroepactie. De eerste Stints staan inmiddels in de werkplaats in Put ten, waar ze uit elkaar worden ge haald. Als de eisen helder zijn én de materialen binnen, dan worden de Stints opnieuw opgebouwd naar de laatste eisen. ,,Een enorme ombouw operatie. Ze zullen lang niet allemaal klaar zijn bij de start van het nieuwe schooljaar." En dan te bedenken dat de fabrikant al faillissement had aan gevraagd, maar daar door een eigen fout én de hulp van een financier uit eindelijk toch maar vanaf zag. Kinderopvangorganisaties in heel Nederland. Zij vervoerden wekelijks ruim 50.000 kinderen met de elektri sche bolderwagen en improviseren zich suf voor alternatieven waaraan ze vaak meer geld kwijt zijn. Ook be zorgers van PostNL missen de Stint. Om die reden hopen Tweede Kamer leden, op die van de PVV na, op een snelle en veilige terugkeer van het voertuig dat sinds oktober de weg niet meer op mag. De minister ver bood de Stint na het spoorongeluk op 20 september in Oss waarbij vier kin deren omkwamen. Het verbod geldt voor de 'oude' Stint. Die was door problemen met de remmen en gashendel te onveilig voor passagiersvervoer, concludeerde onderzoeksbureau TNO eind vorig jaar. Minister Van Nieuwenhuizen voerde in oktober een voorlopig ver bod in, verlengde dat in december en maakte het definitief in februari. Voor de veiligheidseisen die Van Nieuwenhuizen nu voorstelt, zijn geen tijdrovende wetswijzigingen nodig. Dat geldt wel voor andere maatregelen zoals het verplicht stel len van een rijbewijs voor de be stuurder. De minister loopt daar wel op vooruit door het aantal passagiers terug te brengen tot acht. Voor meer passagiers hebben bestuurders een busrijbewijs nodig. Het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk in Oss en eventuele strafrechtelijke vervolging loopt nog, meldt een woordvoerder van het Openbaar Ministerie. „Het beeld dat is ontstaan, dat ik stiekem solliciteerde, is voor mij onverteerbaar. Een sollicitatie procedure is geheim en dat maakte het voor mij onmogelijk om de situatie te bespreken. Deze beper king geldt overigens voor alle kan didaten bij elke burgemeesters- vacature in dit land. Hoe had ik het anders kunnen doen?" schrijft hij in zijn mail aan de raad en college van Heerlen. De e-mail deelde hij gis teravond op Facebook. Re-integratie Krewinkel lag ook onder vuur, om dat hij solliciteerde tijdens zijn ziekteverlof. Volgens hem 'behoeft dat beeld bijstelling'. „Van meet af aan was duidelijk dat de functie van burgemeester in Kerkrade pas in zou gaan medio juni. Met betrek king tot mijn re-integratie in Heer len was duidelijk dat dit medio maart/april zou plaatsvinden, dan zou ik volledig hervatten", schrijft Krewinkel. Bij de politiek en de burgers be stond onduidelijkheid of en wan neer Krewinkel weer aan de slag zou gaan. Hij legde zijn werkzaam heden in Heerlen een jaar geleden neer, omdat zijn zoontje ernstig ziek was. Voormalig SP-boegbeeld Emile Roemer werd waarnemer in De sollicitatie lekte uit doordat overleg ook te horen was buiten de raadszaal Heerlen. De provincie meldde gis teren dat Krewinkel op 1 april weer aan de slag zou gaan. In de tussentijd hengelde Kre- winkel dus naar de job in Kerkrade, zijn geboortestad. Daar waren twaalf sollicitanten voor de burge meestersfunctie. Gouverneur Theo Bovens gaf over zes een positief ad vies. Met deze mensen ging de ver trouwenscommissie in gesprek. De commissie was vrijwel eensgezind en plaatste de Beeselse burgemees ter Petra Dassen-Housen op plek één en Ralf Krewinkel op twee. De gemeenteraad ging hier in mee. Dagblad De Limburger kreeg de informatie over de sollicitatie per toeval in handen. De bewuste raadsvergadering over de burge meesterskandidaten vond welis waar achter gesloten deuren plaats, maar via de geluidsinstallatie was in de ruimten buiten de raadszaal duidelijk te horen wat er werd be sproken. vrijdag 1 maart 2019 Van ongeluk tot ombouwen Paul Driessen Oss/Putten j Hoe lang duurt het voordat we de Stint terugzien op de weg? 2 Dan kan de Stint toch ook in april alweer de weg op? De teruggeroepen Stints worden in de werkplaats in Putten alvast gedemonteerd. FOTO RUBEN SCHIPPER - Fabrikant Stint 3 Wie zit er na het spoordrama in Oss nog op de Stint te wachten? 4 Als er een verbod geldt, waarom mag de Stint dan toch weer terug de weg op? 5 De minister komt volgend jaar met nog meer veiligheidsei sen, waarom dan pas? 6 Na het ongeluk in Oss zijn meerdere onderzoeken ge start. Hoe staat het daarmee? Ralf Krewinkel neemt ontslag als burgemeester van Heerlen. Hij was in opspraak geraakt, nadat bekend werd dat hij had gesolliciteerd naar de burge meesterspost in Kerkrade. Zijn sollicitatie leidde tot harde kri tiek van de gemeenteraad. Robyn Samsom Heerlen Ralf Krewinkel stopt als bur gemeester van Heerlen. foto hh

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7