II 14 ZEELAND JACQUELINE DRIJBER STRALINGSZIEKTE Hoofdpijn, steken en misselijkheid. Sinds twee jaar heeft Jacqueline Drijber daar last van. Volgens haar komt dat door straling. Ze 'vlucht' daarom naar Spanje. Drijber geeft toe dat het geen ge makkelijke beslissing was. ,,Ik ben ook moeder, het is een enorme stap om mijn tweeling, beide meiden zijn 24, achter te laten. Net als Nederland, het is een fijn land waar je wortels liggen. Maar ook een stralingsland, geen enkel ander land heeft zo'n hoge concentratie van zendmasten. Er is voor mij geen ontkomen aan.'' Drijber noemt de aanstaande in voering van het 5G-netwerk ook als reden om te emigreren. ,,Als je er goed over nadenkt, is het vreemd dat het hele land wordt volgestouwd met dit soort technologie zonder te onderzoeken wat de gezondheidsef fecten zijn. Ik denk dat als de stra lingsbelasting door 5G nog meer toe neemt er een groot risico wordt ge nomen met de gezondheid van de hele bevolking. Door zendmasten, wifi-netwerken en zogenaamd slimme toepassingen op bushokjes, lantaarnpalen en noem maar op. Ik zie het als het invoeren van pestici den en tabak. Toen toegejuicht, ter- wijl we nu allemaal weten dat het slecht is. Dat zal straks ook straling gelden. Nu nog een boodschap die bijna niemand wil horen.'' De Dodewaardse is bekend met de kritiek, ook op de site van deze krant, waar haar ziekte door lezers als aan stellerij, onzin en een verzinsel werd omschreven. ,,Dat kan ik me voor stellen, zeker van de gewone lezer. Ze weten er mogelijk te weinig van of willen het misschien niet weten. Ik stoor me wel aan de overheid en we tenschappers die hier hun ogen voor sluiten, terwijl onderzoek al lang heeft aangetoond dat straling invloed kan hebben op onze gezondheid. Mensen met EHS hebben daar eerder last van. Maar het lijkt soms alsof je hier vecht tegen een onzichtbare draak. Daarom ga ik naar Spanje, om dat ik op een stralingsvrije plek in de bergen, me weer bezig kan houden met de ups en downs van het gewone dagelijkse leven in een biologische leefgemeenschap. Daar verheug ik me nu al op.'' Jacqueline Drijber (57) uit Dodewaard emigreert binnenkort naar een bio logische leefgemeenschap in de bergen van Spaans Baskenland. Een plek waar ze kan werken zonder last te hebben van wifi en mobiele telefoons. Drijber heeft last van Electro Hyper Sensibi lity (EHS) en wordt ziek van straling. ,,Ik wil niet langer opgesloten zitten in mijn woning." Volgens de stichting EHS heeft tus sen de 2 en 4 procent van de Neder landse bevolking last van EHS, een aandoening die in Nederland niet als ziekte is erkend. In het geval van Drijber gaat het om felle hoofdpijn, steken in het gezicht en lippen, mis selijkheid en een algemeen gevoel van malaise. Een ziektebeeld dat in 2017 plotseling de kop opstak. ,,Ik ben iemand met een minder sterk im muunsysteem. Ik was altijd al gevoe lig voor gassen die komen van verse verf, lijm, parfum. In 2017 werd ik niet lekker in de achterkamer waar de router en het basisstation van de tele foon stonden. Eerst dacht ik nog dat het weer met gassen te maken had die misschien vrijkwamen uit de bat terij van de telefoon of de router. Maar dat was volgens KPN niet mo gelijk. Een medewerker zei wel dat een router niet in de woonkamer hoorde te staan, vanwege de stra ling.'' Geen zweverig type Voor Drijber, die zelfstandig tekst schrijver is en een analytische inslag heeft, was het moeilijk om te accep teren dat ze mogelijk last van straling had. ,,Ik ben geen zweverig type, maar houd van feiten. Meten is we ten, dus daar ben ik mee begonnen." Drijber haalt een meter tevoor schijn waarmee stralingsniveau ge meten kan worden. In de woon- en achterkamer blijft de meter in de vei lige groene stand. In de keuken, aan de voorzijde van de woning, slaat hij al uit naar oranje en buiten in de voortuin naar diep rood. ,,Er staat hier achter die woningen aan de overkant een mobiele zendmast. Die heeft in 2017 een upgrade gehad, waarmee het stralingsniveau flink is gestegen. Dat was ook de periode dat mijn klachten begonnen, dat kan geen toeval zijn. En ik weet inmid dels, als EHS zich eenmaal manifes teert, kom je er heel moeilijk weer van af.'' De woning van Drijber in Odewaard is inmiddels een veilige haven. Belang rijke ramen en muren zijn voorzien van een gaas, geweven van roestvrij staal. ,,Dat houdt de straling tegen." Haar eigen mobiele telefoon ging de deur uit en de draadloze dect-te- lefoon is vervangen door een ouder wetse telefoon met een kabel. Ook de computer is met een kabel op het in ternet aangesloten en niet meer via een router met wifi door de lucht. Gevangenis ,,Sinds die tijd gaat het beter, maar mijn huis is nu wel een soort gevan genis geworden. Zodra ik buiten kom, krijg ik klachten. Ik ga nog maar twee keer per maand bood schappen doen, met een mutsje dat aan de binnenkant bekleed is met geweven rvs en een poncho waar dat ook in zit. Ik kan niet meer naar mu sea, de kroeg of even op een terrasje zitten. Zodra er iemand met een mo bieltje in mijn buurt komt, word ik ziek. Maar het meeste mis ik het sal- sadansen. Dat deed ik twee keer per week, maar ook daar is wifi en zijn er mobiele telefoons. Het zorgt voor een flink sociaal isolement. Gelukkig komen er wel familie en vrienden op bezoek, die weten dat ze hun mo bieltje dan uit moeten zetten.'' Drijber besloot niet bij de pakken neer te gaan zitten. ,,Dat past niet bij me, er moest een plan van aanpak komen. Maar toen werd wel duide lijk dat aan die straling ontkomen in Nederland ondoenlijk is. Daarom ben ik verder weg gaan zoeken en vond in Spanje een aantal biologi sche woongemeenschappen die ik heb benaderd. Ik spreek goed Spaans en houd van de cultuur. Maar een stralingsvrije gemeenschap vinden die rekening wilde houden met mijn aandoening, viel niet mee. Ik ben in december een maand op proef ge weest in een biologische leefge meenschap in Baskenland. Dat be viel van beide kanten goed, in april ga ik er definitief naar toe.'' Ik wil niet langer opgesloten zitten in mijn woning vrijdag 1 maart 2019 VL Op de vlucht voor de wifi en mobiele telefoons Lex Halsema Dodewaard Jacqueline Drijber in haar keuken, voorzien van antistralingsmate- riaal. foto raphaël drent —Jacqueline Drijber

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 55