vrijbuiter **4 Het Openbaar Ministerie spreekt vanmiddag de strafeis uit tegen Willem Holleeder. Iedereen rekent op een levenslange gevangenisstraf. Wat moeten zijn advocaten rechtbreien om dat te voorkomen? VOORTENTENMARKT T/M 24 MAART 4 Vingerdwang bij gsm geoorloofd ANALYSE STRAFEIS NU 38 VOORTENTEN OP SHOW De politie mag bij een ver dachte gedwongen zijn duim tegen de sensor houden om een mobiele telefoon te ont grendelen. De rechtbank in Haarlem heeft in een rechts zaak over een phishing-bende geoordeeld dat de agenten rechtmatig hebben gehandeld toen zij dit deden. De ver dachte wilde zijn iPhone niet ontgrendelen, waarop de poli tie hem boeide en zijn duim tegen de sensor aan drukte. Hiermee is een beperkte in breuk op zijn lichamelijke in tegriteit gemaakt, vindt de rechtbank. Ook is deze han- delwijze niet in strijd met het beginsel dat een verdachte het recht heeft niet te worden ge dwongen om aan zijn eigen veroordeling mee te werken. Volgens de rechtbank gaat het in dit geval om het dulden van een onderzoeksmaatregel. De verdediging meende juist wel dat politie en Openbaar Ministerie buiten hun boekje zijn gegaan met de fysiek ge dwongen ontgrendeling. Ook zou hiermee het recht op een eerlijk proces zijn geschon den. De raadsman wilde dat de bestanden niet als bewijs werden gebruikt. «r-'l •**E x<*V- Als je niet gaat stemmen, moet je ook niet zeiken! Mexicaanse drank tequila beschermd Tequila krijgt Europese be scherming. De Mexicaanse sterkedrank mag alleen in Eu ropa worden verkocht als die in bepaalde delen van Mexico is gemaakt. De Europese Commissie heeft tequila op genomen in de lijst van pro ducten met beschermde geo grafische aanduiding. Op die lijst staat bijvoorbeeld ook je never. Die moet in Nederland of België zijn geproduceerd. In het register staan 31 pro ducten van buiten de EU. Bomen nog niet om Kunstgans bij ganstrekken Massagraf in Syrië ontdekt Koen Voskuil Bijna een jaar geleden barstte Astrid Hollee der in tranen uit. Ze had de rechtbank zo juist verteld dat ze ge heime opnames van haar broer had teruggevonden. Op één bandje zegt Willem Holleeder dat hij bang is dat de tot levenslang gestrafte Dino S. over hem gaat verklaren. ,,Waarom wordt u nu emotio neel?" vroeg de rechter. ,,Omdat hij nu weet dat het voor hem gewoon klaar is", snikte Astrid om het ultieme familiever- raad. Daar dacht Willem Hollee- ders anders over. Ja, er werd ge scholden en getierd op de geheime opnames. En ook de getuigenver horen met de zussen waren vaak emotioneel. ,,Jordaancabaret", noemde Holleeder het. Maar de doodsteek voor zijn proces? Dat zijn de veelbesproken opnames volgens hem zeker niet. Toch heeft Willem Holleeder, die nog tot de zomer moet wachten op een vonnis, reden tot zorg. Twee woorden kunnen voor hem het verschil uitmaken tussen een le ven achter tralies of- ooit nog - een terrasje pikken in de Wester straat: 'Osdorp eerst.' Volgens kroongetuige Peter la Serpe sprak Holleeder die woor den uit tijdens een ontmoeting op het Amsterdamse Gelderlandplein in 2005. La Serpe was daar samen met de voor liquidaties veroor deelde Jesse R. om schoenen te ko pen. Wat Holleeder met 'Osdorp eerst' bedoelde? Dat de moord op W De rechtbank moet oordelen wie te vertrouwen is in een proces dat louter uit verklaringen bestaat Kees Houtman, de door Holleeder afgeperste hasjhandelaar in Os dorp, voorrang moest krijgen, zei La Serpe. Tien dagen na de ont moeting schoot hij, samen met Jesse R., Houtman dood. Het is het meest directe bewijs dat Willem Holleeder linkt aan het opdracht geven tot moorden, de reden dat het openbaar minis terie hem de rest van zijn leven achter tralies wil zien. Al bij leven vreesde Kees Hout man door Holleeder te worden vermoord. Hij was niet de enige. Kroegbaas Thomas van der Bijl verklaarde daar uitvoerig over te gen justitie. Cor van Hout schreeuwde dronken in de kroeg dat zijn voormalige bloedgabber hem had verraden. En bankier van de onderwereld Willem Endstra vertelde het tijdens zijn achter- bankgesprekken met de politie. Ook John Mieremet werd ver moord. ,,Hij lijkt de dood als bagage met StarCamp Q samen buiten Stad ion weg 33d 3077 AP Rotterdam Gratis parkeren Meer info op www.vervat.nl kom langs en profiteer vrijdag 1 maart 2019 GO HAARLEM JERUZALEM Omstanders in de Israëlische hoofdstad Jeruzalem zien hoe een auto na extreme regenval is meegesleurd. Het noodweer veroorzaakte ook in Israëls buurlanden Jordanië en Libanon overlast. Overigens betekent de regen ook dat de waterreservoirs in de woestijngebieden weer wat worden gevuld. foto afp BRUSSEL Waterschap Limburg hangt op toiletten in haar regio posters met deze slogan op, om stemmers te lokken. HOLOCAUST De bomen die in Amsterdam moe ten plaatsmaken voor het toekom stige nationaal Na menmonument, ter herdenking aan de Holocaust, mogen voorlopig niet wor den gekapt. Dat heeft de voorzie- ningenrechter be slist. Op dit mo ment loopt er nog een bodemproce dure over de komst van het mo nument. GREVENBICHT Voor het omstre den (dode) gans trekken op carna valsdinsdag in Grevenbicht wordt vanaf dit jaar een kunstgans ge bruikt. De traditie was honderden jaren oud. DEIR EL ZOR Een massagraf met tientallen li chamen van ver moedelijk jezidi's is ontdekt in de om geving van Bag- houz, de laatste plek in Syrië die nog in handen is van Islamitische Staat. De ontdek king werd gedaan door Syrische strijdkrachten die elk moment in actie kunnen komen om Bag- houz in te nemen. Rest van leven achter tralies of een terras in de Westerstraat? Amsterdam VENTURA GOLD# CAMP £Mv.f*na Pmddicis dwt ook diverse luifels op show V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4