NIEUWS 3 Onderzoek: 60 procent slikt multivitamines waarin niet zit wat nodig is KIEVITSEI NOG NOOIT ZO VROEG Zwangere vrouwen krijgen te weinig calcium binnen. 60 procent denkt dat te compenseren met het dagelijks slikken van multivitaminepilletjes, maar dat is niet voldoende. Er zit te weinig calcium in. Hiervoor waarschuwen onderzoe kers van het Maastricht UMC+ en de Universiteit Maastricht na een studie onder 2500 zwangeren. Vrouwen in verwachting moeten dagelijks 1000 milligram calcium binnenkrijgen. Via de multivitami- nen die de meeste vrouwen slikken, krijgen ze gemiddeld slechts 124 milligram van de bewuste stof bin nen. Losse calciumtabletten bevatten wél genoeg van het mineraal, maar deze worden slechts door 2 procent van de zwangere vrouwen geslikt. Moeders in spe die te weinig cal cium binnenkrijgen, lopen het ri sico op een hoge bloeddruk wat weer kan overgaan in zwanger- schapsvergiftiging. Die complicatie is heel gevaarlijk, zegt epidemio loog Luc Smits van de Universiteit Maastricht. Jaarlijks belanden vijf duizend vrouwen hiermee in het ziekenhuis. ,,In het ergste geval kan moeder of kind overlijden. Vaker leidt zwangerschapsvergiftiging tot problemen bij de baby. Die groeit niet goed of wordt eerder geboren.'' Calciumtekort kan ook leiden tot zwakke botten bij het ongeboren kind en te laag geboortegewicht. Door dagelijks vijf glazen melk te drinken, krijgen zwangeren overi gens ook de juiste hoeveelheid cal cium binnen, maar volgens Smits zijn daar weinig vrouwen voor te porren. ,,Die zitten niet op vijf gla zen melk te wachten in de periode dat ze heel misselijk zijn.'' In plaats van een sloot melk, slikt 60 procent van de zwangeren liever elke dag multivitaminen met onder meer foliumzuur, vitamine D, ijzer, zink en - jawel -calcium. ,,Zij den ken misschien dat in die pilletjes Slle vitaminen en mineralen zitten die ze nodig hebben, maar dat geldt helaas niet voor calcium'', zegt Smits. ,,In de multivitaminen bij de drogist zit vaak maar een fractie van de benodigde hoeveelheid. Maar dat weten veel vrouwen niet. Elke verloskundige zou hier zwangeren op moeten wijzen.'' De boodschap van de fabrikanten moet ook eenduidiger, vult arts onderzoeker Jessica Willemse aan. Het meestgebruikte voedingssup plement, Davitamon Compleet Mama Omega-3 Visolie, schrijft op zijn site dat zwangere vrouwen nu 'zeker weten dat ze alles binnen krijgen'. Maar op de verpakking staat duidelijk dat er in één capsule 120 gram calcium zit. ,,Te weinig'', constateren de onderzoekers. Veilige ondergrens Daar lopen de meningen uiteen. Davitamon stelt dat de Gezond heidsraad nooit een apart advies heeft gegeven voor zwangeren om extra calcium te slikken, wat bij- In multivitaminen zit vaak een fractie van de benodigde hoeveelheid voorbeeld voor foliumzuur wel het geval is. Er geldt slechts een alge meen advies voor alle volwassenen om 950 tot 1000 milligram calcium te slikken. ,,Zodra er een apart cal- cium-advies is voor zwangeren, passen wij onze formule direct aan'', zegt een woordvoerder van Davitamon. ,,Wij kiezen nu voor een veilige ondergrens.'' Vreemd, vindt onderzoeker Smits. ,,Er zijn ook geen speciale ad viezen voor zwangeren over bij voorbeeld magnesium en vita mine C en die stopt de fabrikant ook als extraatje in zijn multivita- minen. Wees dan consequent." Fabrikanten van voedingssupple menten zijn volgens de epidemio loog überhaupt niet zo snel geneigd de hoeveelheid calcium in supple menten te verhogen. ,,Als je er 1000 milligram calcium aan toevoegt, worden de tabletten heel groot en er niet smakelijker op'', verklaart Smits. Overigens moeten zwangere vrouwen de multivitaminen ge woon blijven slikken, benadrukt hij. ,,Die zijn een prima aanvulling op hun voeding, maar zorg dat je ook voldoende calcium binnen krijgt.'' vrijdag 1 maart 2019 GO VEGELINSOORD In het Friese dorp Ve- gelinsoord is gisteren het eerste kievit sei van 2019 gevonden. Niet eerder is het eerste kievitsei zo vroeg in het jaar aangetroffen. De vondst was twee dagen eerder dan in 1998 toen het eer ste kievitsei op 2 maart in Ermelo werd gevonden, meldt de Bond Friese Vogel- Wachten (BFVW). Volgens de bond heeft de vroege vondst te maken met het zachte weer. Normaal gesproken begint het broedseizoen van de kievit pas half maart en eindigt dat in juli. Eduard van der Hoek uit het Friese Grou vond het eerste exemplaar gistermor gen in een weiland. fotosanp Toch calciumtekort bij zwangere die goed oplet Hanneke van Houwelingen Maastricht Zwangeren lopen risico bij calciumgebrek. foto stock -Luc Smits, onderzoeker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3