Middelburgs bierfestival heeft ook plek voor muziek en lekker eten Mestzak was oorzaak rotte-eierenstank 8 ZEELAND HIGHTECH LIGFIETS TERNEUZENSE LEIDT ONTWERPTEAM VAN TU Britt Krabbenborg uit Terneuzen gaat voor niets minder dan een wereldrecord. De Terneuzense studente aan de TU Delft werkt met haar team al maanden aan het ontwerp van een aerodynamische ligfiets die het wereldrecord snelfietsen moet verbreken. Het wereldrecord snelfiet sen staat nu nog op 121,8 km/uur, maar de VeloX 9 zou in theorie de 125 km/uur moeten kunnen aantikken. ,,Ik heb er alle vertrouwen in", zegt Britt Krabbenborg (21). Ze is teamleider van het Human Power Team van de Technische Universiteit Delft en de Vrije Universiteit Am sterdam. Deze week hebben ze het ontwerp van hun nieuwste hightech fiets gepresenteerd: de Ve- loX 9. Sinds september is Krabbenborg fulltime met het studentenproject bezig. ,,Ik heb gesolliciteerd en werd aangenomen. Ik ben teamleider en dat betekent dat ik ervoor moet zor gen dat de doelen die vooraf worden gesteld, gehaald worden. Ik leid de vergadering, regel faciliteiten en houd ook mede de deadlines in de gaten." De piek voor de Terneuzense ligt in september tijdens de World Human Powered Speed Challenge in Nevada (VS) waar teams van over de hele we reld op afkomen. Het team van de TU Delft houdt de Nederlandse eer hoog tijdens het wereldkampioenschap. ,,We zijn titelverdediger, dus willen weer de snelste zijn. Maar we willen ook het wereldrecord aanvallen. Onze fiets is zo gebouwd dat-ie een snelheid van 125 km/uur kan halen, Het feit dat mens en techniek samenkomen, trekt me aan in dit project maar we zijn van veel factoren afhan kelijk. De weersomstandigheden, maar natuurlijk ook van de fietsers. Ook die zitten op de TU en zijn al volop in training." De race vindt plaats op een bijna kaarsrechte weg van tien kilometer lang in Nevada. Na een lange aanloop moet de VeloX 9 na een kilometer of zes a zeven de topsnelheid halen. ,,Het feit dat mens en techniek sa menkomen, trekt me aan in dit pro ject", vertelt Krabbenborg die zelf werktuigbouwkunde studeert en in het vierde jaar zit. Ze zat eerder op het Zelderust College waar ze al vrij snel wist dat ze de techniek in wilde. Dat ze nu mee mag doen aan dit pro ject ziet de Terneuzense als een hele uitdaging. ,,De fiets wordt ook hele maal vanaf nul opgebouwd. In totaal hebben we tussen de veertien en achttien pogingen om het wereldre cord te verbreken. Ik heb er alle ver trouwen in dat dat gaat lukken." Het kampioenschap begint zondag 8 september en duurt tot zaterdag 14 september. Het Nederlandse team bestaat uit zestien deelnemers die aan het project werken. Het bierfestival wordt op vrijdag 24 en zaterdag 25 mei gehouden. De organiserende stichting Bier in Zeeland houdt in de kern vast aan de formule van de voorgaande vier jaren: het presenteren van Zeeuws bier. Vrijwel alle Zeeuwse brou- wers zullen present zijn. Maar ook kloosterbieren van elders nemen een belangrijke plek in in het aan bod. Het festival heeft wat primeurtjes in petto: onder meer de Stadsbrou- werij Middelburg, brouwerij Baard aap uit Middelburg en brouwerij Rodanum uit Aardenburg zullen in mei nieuwe bieren presenteren. Op culinair gebied werd eerder al bekend gemaakt dat sterrenchef Edwin Vinke van de Kromme Wa tergang op het festival zal zorgen voor een driegangen-foodpairing arrangement. Deelnemers kunnen bij elke gang een passend biertje uitzoeken. Daarnaast werkt Bier in Zeeland samen met wetenschap- pers van de HZ University of App lied Sciences aan een project 'Bier uit Zee', waarbij wordt geprobeerd gist uit zeewater te winnen. Uiter aard met de bedoeling daar uitein delijk bier van te brouwen. De HZ zal op het festival aanwezig zijn met een presentatie over hun zilte pro jecten. Ook wordt het festival dit jaar aangekleed met live-muziek van tien Zeeuwse bandjes en ook het carillon wordt ingeschakeld: vanaf een week van tevoren laat beiaar dier Janno den Engelsman elk uur het Zeeuws Bierlied over Middel burg klinken. MIDDELBURG Een mestbassin aan de A58 ter hoogte van Arne- muiden was de oorzaak van de stank die dinsdag over de A58 hing van Vlissingen tot Kruinin- gen. Dat zegt woordvoerder Hans Dullaert van de Regionale Uitvoe ringsdienst (RUD). Bijde RUD kwamen zeven meldingen binnen via het meld punt voor milieuklachten van de provincie. Dat is ongebruikelijk veel, gaf de RUD aan. Op social media lieten honderden mensen weten last te hebben gehad van de lucht, die omschreven werd als rotte-eierenstank. Volgens Dullaert werd die ver oorzaakt door mest die de geur van ammoniak en zwavel ver spreidde. ,,Er ligt daar een groot bassin waarin drijfmest gepompt werd. Daardoor ontsnapte lucht uit het bassin; dat was de geur." Het warme en windstille weer de den de rest, geeft hij aan. Woensdagmorgen werd de geur bij Goes nog waargenomen. Dul- laert: ,,Er wordt nu contact opge nomen met de ondernemer die verantwoordelijk is voor de mest- silo." Op social media stonden ook reacties van mensen die betoog den dat op het platteland mest- geur normaal is. ,,Dat is zo, maar er zijn grenzen", aldus Dullaert. Het is niet bekend om wat voor mest het gaat. vrijdag 1 maart 2019 GO Britt gaat voor wereldrecord Maurice Steketee Terneuzen - Britt Krabbenborg, student TU Het Middelburgs Abdij Bier Fes tival tapt dit jaar tijdens de lus trumeditie ook eens uit een ander vaatje. De hoofdrol blijft voor het bier, maar ook op muzi kaal en culinair vlak valt er wat te beleven in de de Middel burgse abdij. Cris Sohier Middelburg Meer informatie: abdijbierfestival.nl. M Het Human Power Team van de TU Delft, met in de middelste rij (in witte blouse en blauw jasje) Britt Krabbenborg. foto BAS DE MEIJER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36