Geheime cijfers Trekdijk openbaar AMZ 7 'Geen planschade door verbod omzetten dagcabines' STADSPARK UNIEK AANTAL AMFIBIEËN Veel bomen zijn gekapt in het Molenwaterpark. Maar de vijvers blijven nog even en er komen nieuwe waterpartijen. Er klinkt juist nu een duidelijke waarschuwing van de amfibieënwerkgroep: 'Hou nu goed rekening met de kikkers, padden en salamanders.' Stop met mopperen op de gemeente. Het wordt echt weer een mooi park Die oproep is nadruk kelijk niet gericht aan de gemeente, maar aan iedereen die denkt dat het toch niks uitmaakt wat je nu op die kaalslag doet. „Ondanks dat het lijkt of er tijdens de werkzaamhe den geen rekening met de kikkers en padden is gehouden, heeft de gemeente Middelburg er alles aan gedaan om juist die plaatsen waar de amfibieën in winterslaap zijn of waar ze hun voortplantingswa- ter hebben, intact te laten", stel len Catharina van der Slikke en Peter Sneltjes. Overwinteringslocaties De overwinteringslocaties zijn door vrijwilligers van de amfi- bieënwerkgroep van de KNNV aan de gemeente doorgegeven. De KNNV is de landelijke vereniging voor veldbiologie en voor actieve liefhebbers en beschermers van natuur. Van der Slikke woont bo vendien al tientallen jaren in de buurt en zorgt al die tijd al voor de amfibieën. ,,En daar heb ik al tijd goede hulp bij gekregen van de gemeente. Daardoor is de po pulatie van vijftig tot zestig vol wassen rugstreeppadden er nog steeds, al sinds 1953. Dat is echt uniek, zo veel van die padden in een stad." De opdracht is dan ook simpel: gooi geen stenen en andere rom mel in het water van de vijvers en slootjes in het Molenwaterpark. ,,De kikkers, padden en salaman ders in het park worden wakker uit hun winterslaap zodra de nachten warmer en vochtiger worden. Dan gaan ze op zoek gaan naar de plek waar ze zich kunnen voortplanten. Dit zijn de slootjes en waterpartijen in het park." Naadloze overgang Helaas denken veel mensen dat de vijvers toch weg gaan en dat het dus niks uitmaakt als je er troep in gooit, merkt Sneltjes op. ,,Maar dit is wel funest voor de kikkers en padden. Zolang die dit water voor hun voortplanting no dig hebben, worden de vijvers niet weggehaald. Daarna komen er tijdelijk waterschalen en uit eindelijk komen er nieuwe water partijen. Zo is er een naadloze overgang voor de dieren." Amfi bieën keren altijd terug naar hun geboortegrond, vertelt Van der Slikke. Daarom nóg een waar schuwing: de amfibieën even weghalen tot het werk klaar is, mag niet. Sneltjes: ,,Hoe goedbe doeld dat ook zou zijn, je moet ze met rust laten. Alle amfibieën zijn namelijk beschermd volgens de Wet Natuurbescherming." De rugstreeppad heeft de zwaarst denkbare bescherming. Ook de kleine watersalamander, de bruine kikker, padden en egels zijn thuis in het Molenwaterpark. ,,Wij hopen dat mensen be wuster met het park zullen om gaan, ondanks hoe het er nu bij ligt", zeggen Van der Slikke en Sneltjes. ,,En dat mensen die zich nu zorgen maken over de amfi bieën in het Molenwaterpark, niet meer ongerust zijn." En er moet Van der Slikke nog iets van het hart: ,,Stop nou eens met mopperen op de gemeente. Het park wordt uiteindelijk echt weer mooi. Laten we intussen zelf de handen uit de mouwen steken en de dieren helpen." DOMBURG De ondernemers die bij Dishoek 96 dagcabines willen omzetten in 50 strand- slaaphuisjes kunnen niet met succes planschade eisen nu de gemeente Veere niet mee wil werken aan dat plan. Wethouder Bert van Halderen (VVD, toe risme) liet dat gisteravond aan de gemeenteraad weten. De raad besliste dat er niet nog meer slaaphuisjes en dagcabines mogen komen. Enkele onderne mers dienden echter enige tijd terug een plan in om die cabines om te mogen zetten in slaap- huisjes. Volgens hen hebben ze daar recht op omdat ze het in dienden voor de raad instemde met het nieuwe beleid. In een brief aan de raadsleden lieten ze weten dat ze verwachten met succes een beroep te kunnen doen op financiële tegemoetko ming omdat ze hun plannen nu niet door kunnen zetten. Omzetverlies Na vragen van fractievoorzitter Pieter Wisse (CDA) zei Van Hal deren dat hij verwacht dat ze geen succes zullen hebben als ze via de rechter om die planschade vragen. Hij wees erop dat de on dernemers geen omzetverlies hebben door het besluit van de gemeenteraad. ,,Want er staan nu geen slaaphuisjes. Wij breken niets af, we zeggen alleen maar wat er niet mag komen." Hij her innerde de raadsleden er ook aan dat de raad in 2016 ook al be paalde dat er geen dagcabines omgezet mogen worden. In de Kustvisie, mede ondertekend door de gemeente, staat dat ook. En tot slot, aldus de wethouder, is dat omzetten ook in strijd met het bedrijfsplan van de Stichting Strandexploitatie Veere. De gemeente staat alleen nog de bouw van een beperkt aantal strandslaaphuisje voor gezond- heidstoerisme toe op het strand langs de Baaiweg tussen Dom burg en Westkapelle. MIDDELBURG Cijfers die de ge meente Middelburg altijd strikt geheim heeft gehouden, worden nu toch deels prijsgegeven. De groep inwoners en ondernemers die nadenkt over de toekomst van de Trekdijk, krijgt inzage in de ex ploitatie-opzet voor dat gebied bij Nieuw- en Sint Joosland. Het participatieteam Trekdijk had daar om gevraagd, omdat die cijfers nuttig zijn bij het zoeken naar andere ideeën dan een be drijventerrein. Zonder die gege vens zou er een plan op tafel kun nen komen dat meteen weer wordt afgeschoten omdat het fi nancieel niet haalbaar is, vreest het team. CDA, SGP, CU en VVD vonden het geen goed idee deze gegevens aan een groep burgers te geven. Dat had volgens hen niks met wantrouwen te maken, maar vooral met het beschermen van de belangen van de gemeente. In de exploitatie-opzet staan bij voorbeeld gegevens over kosten en investeringen van de gemeente en informatie van betrokken be drijven. ,,Bovendien, wat moeten ze ermee?", vroeg Willemien Treurniet van de CU zich af. ,,De boekwaarde van het gebied is be kend, dus ze weten wat het moet opleveren", voegde CDA'er Wim Kant eraan toe. Kennisniveau PvdA, LPM, GL, SP en D66 vonden het toch belangrijker burgers die zich zo intensief inzetten voor de Trekdijk zo veel mogelijk te helpen. ,,Als je met inwoners wil samen werken, moeten ze een gelijk ken nisniveau hebben", stelde Mehmet Kavsitli van de PvdA. Strategie Wethouder Chris Simons bena drukte dat het college desondanks geen volledige openbaarheid zal geven. ,,Sommige informatie zul len we vanwege het Middelburgse belang zwart maken, inclusief de strategie over de grondprijzen en de informatie over planschade." De leden van het participatieteam Trekdijk hebben uit eigen bewe ging al een geheimhoudingsver klaring getekend, waardoor ze de informatie niet verder mogen ver spreiden. Keukenhof vr 5-4, wo 24-4, do 2-5 43,-- Musical Mamma Mia! 98,-- Libelle Zomerweek Dagtocht Delft Scheveningen Beverwijkse Bazaar za 9-3 &za 12-10 36,-- Maastricht Diverse data 36,-- Musical The Lion King zo 21-4, vr 31-5, za 29-6 €98,-- vrijdag 1 maart 2019 WA 'Let op kikkers en padden' Maurits Sep Middelburg De vrijwilligers Catharina van der Slikke en Peter Sneltjes van de werkgroep houden de amfibieën goed in de gaten. foto ruben oreel -Catharina van der Slikke Beleefde sfeer van begin jaren '70 met het Flower Power thema! Een komisch liefdesverhaal met de hits van ABBA za 20-4 &za 18-5 Hét vriendinnenfeest van deze zomer! do 23-5, za 25-5, ma 27-5 Inclusief ticket €48,- (alleen vervoer 34,-) Verzorgde dag met bezoek aan de stad van Delfts blauw en de boulevard van Scheveningen di 16 april €74,-- Europa's grootste overdekte markt! Een geliefde winkelstad! Na 18 jaar nog altijd één van de populairste musicals ter wereld Tel. Meer informatie en (prijs)voorwaarden 0113-351551 vindt u op onze site: WWW.amz.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35