5 In de aanloop naar de verkiezingen interviewt de PZC de Zeeuwse lijsttrekkers. Vandaag deel 2: Willem Willemse van 50PLUS. Wij willen niet dat alles afgewenteld wordt op de lagere inkomens Als eenzaam keffertje maakt hij nu naar zijn gevoel nog onvol doende indruk in Provinciale Staten, maar Willem Willemse van 50PLUS hoopt dat zijn partij bij de verkiezingen drie zetels scoort. ,,En drie keffertjes hoor je wel." Het partijprogramma van 50PLUS is overzichtelijk. Nog geen drie A-viertjes. Alleen dat van Fo rum voor Democratie is korter. ,,Het is beknopt", erkent lijsttrek ker Willem Willemse. ,,Dat heb ben we expres gedaan. Dan is het makkelijk leesbaar en haken men sen niet zo snel af. Als 50PLUS hebben we geprobeerd in 50 pun ten duidelijk te maken waarvoor we staan." ,,Wel over een tolvrije tunnel. En ook over de bereikbaarheid van de gezondheidszorg. De ziekenhui zen zijn moeilijk bereikbaar met het openbaar vervoer, net als Emergis. In een provincie met een steeds oudere bevolking is dat slecht. Wij willen meer aandacht voor het openbaar vervoer." ,,De tunnel tolvrij maken kan niet op het conto van Zeeland. Als pro vincie kunnen we dat niet betalen. Dat moet door overleg met de re gering en een lobby in Den Haag. En de hoogte van het eigen risico, daar heb je als provincie inderdaad geen invloed op. Dat is meer een landelijk iets. Maar het is wel be langrijk dat het uitgevoerd wordt. Wij willen niet dat alles afgewen teld wordt op de lagere inkomens. We willen ook de AOW-leeftijd terug naar 65. Via een stem voor Provinciale Staten kunnen we op deze punten invloed uitoefenen in de Eerste Kamer. Deze verkiezin gen zijn natuurlijk heel belangrijk voor de samenstelling van de se- naat. Daarom hebben we in ons programma ook aandacht voor landelijke problemen." ,,Dat kun je zo uitleggen. Op een gegeven moment heb je belang rijke punten die je wil verwezen lijken. Als je dat wil betalen, kun je andere dingen niet. Het geld zal ergens vandaan moeten komen. Dat zal je te zijner tijd moeten on derzoeken. Waar een wil is, is een weg. Voor de aandelen van KLM is ook een behoorlijk bedrag op tafel gelegd." ,,Dat moet nog blijken. Daarover ga ik vandaag in de Staten een be toog houden, dus ik kan er nu niet al te veel van zeggen. Ik ben na tuurlijk niet tegen het verlagen van de tol in de tunnel, maar ik vind wel dat de andere oppositie partijen te snel met dat voorstel zijn meegegaan. Het is een verkie zingsstunt. Waarschijnlijk komen wij met een motie waarin expli ciet gevraagd wordt gesprekken te starten om de tol binnen afzien bare tijd van de tunnel af te halen, wat mij betreft nog binnen de ko mende Statenperiode. Het lijkt erop dat die motie voldoende steun krijgt. Dan kunnen wij wel meegaan met verlaging van de ta rieven. We willen het signaal ge ven dat we afschaffing van de tol nog belangrijker vinden." Tegelijk zeg gen jullie dat het landschap pelijke karakter van Zeeland beschermd moet wor den. Kiezen jullie eigenlijk wel? ,,We hebben in Zeeland een tekort aan banen voor hoger opgeleiden. Ik heb het aan mijn eigen zoon ge zien. Die is in Utrecht gaan stude ren. Hij zou dolgraag hier wonen en werken, maar er is gewoon geen werk voor hem. Dus moeten we wel degelijk zorgen voor werk in Zeeland. Tegelijkertijd moeten we oppassen dat het Zeeuwse landschap wordt bedreigd, bij voorbeeld door recreatie. Wij wil len zoveel mogelijk renoveren en moderniseren, maar niet uitbrei den. En als Thermphos verdwijnt, kun je op die plek weer industrie of havengerelateerde activiteiten ontwikkelen. Er is altijd een span ningsveld tussen tussen die vier of vijf thema's. Daar moet je een balans in zien te vinden." ,,Ja, je hoort steeds meer dat mensen die missen. Het zou een algemene voorziening moeten zijn, zeker in steden. We worden steeds ouder, dan heb je daar ook wat meer problemen mee. Dus zijn extra toiletten nodig. Het lijkt een klein item, maar het kan heel belangrijk zijn." ,,Zeker, maar een provincie met al- leen ouderen is niet leefbaar. Het is jammer dat 50PLUS moest wor den opgericht, omdat andere par tijen geen aandacht hadden voor ouderen. Je ziet nu dat ze dingen van ons hebben overgenomen. Dat is toch wel winst die wij hebben behaald. Wij willen de belangen van ouderen vertegenwoordigen, maar dat betekent niet dat we in Zeeland alleen maar ouderen wil len hebben. Dat zou een saaie we reld worden." PASPOORT vrijdag 1 maart 2019 GO 'Met alleen ouderen is het niet leefbaar' Ernst Jan Rozendaal Vlissingen Jullie willen het openbaar ver voer gratis maken voor ouderen, de tol in de Westerscheldetun- nel afschaffen, een volwaardig ziekenhuis terug in Vlissingen, meer politie en een verlaging van het eigen risico met 100 euro. Stel dat u gedeputeerde wordt. Hoe gaat u dat regelen? Want daar gaat de provincie toch helemaal niet over? Maar die vijf punten uit jullie ver kiezingsprogramma. Hoe gaan jullie dat bereiken? Bij elkaar op geteld kosten ze ook miljarden. 'f-iv Willem Willemse: ,,We hebben in Zeeland een tekort aan banen voor hoger opgeleiden." foto ruben oreel Maar het lijkt vooral een mooi verlanglijstje dat niet te betalen is. Met GroenLinks zijn jullie de enige partij die niet meedoet met het voorstel om de tol in de tunnel te verlagen. Als het over Zee land gaat, zeggen jullie dat landbouw, visserij, ha vens, indu strie en re creatie de pij lers zijn onder de economie. Jullie willen ook meer openbare toi letten in Zeeland. Jullie zeggen ook een partij voor jongeren te zijn, maar onder scheiden jullie je niet juist met zulke punten voor ouderen? j Kijk op de site bij /video 9 vragen aan Willem Willemse Woensdag 6 maart vindt in de Mythe in Goes het grote Zeeuwse verkiezingsdebat plaats, waarvoor zich al 170 mensen hebben aangemeld. De toegang is gratis, als u zich even aanmeldt via een mail naar de Vereniging van Zeeuwse Ge meenten: h.scholten@middel- burg.nl. Naam: Willem Willemse Leeftijd: bijna 70 Willemse is getrouwd, heeft twee zoons en vijf kleinkinde ren. Hij is gepensioneerd scheepvaartman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33