3-daagse minicruise naar York of Leeds MEDIA CULTUUR 25 PbOX vrijdag 1 maart 2019 hij. Smeets kent de Air Canada Cen tre, de thuisbasis van de Raptors. Hij heeft er zelf gezeten. ,,Er gaat heel veel mis momenteel aan beide kanten", luidt zijn commentaar. Af en toe praat hij tegen Ivan, ook in de uitzending. ,,De kij kers zijn dat gewend", zegt hij De twee e-mailen elkaar ook buiten de uitzendingen. Ivan: ,,Krijg ik een e mail om kwart over drie 's nachts. 'Heb je dit gezien, of dat?' Zijn liefde voor de sport is zo groot, een echte vakman." Smeets: ,,Ivan is net zo gek als ik. We spreken dezelfde taal." Rust. ,,Een tegenval lend duel", zegt Smeets, terwijl hij naar de keuken loopt. ,,Even een wa tertje." De commentator snuit zijn neus. Hij is vermoeid. ,,Ik had net een slecht moment, een twitch (spasme, red.) in mijn hart." Ruim twee jaar geleden, in november 2016, kreeg hij een klein hartinfarct. ,,Daar slik ik nu pillen voor. Ik ben voorzichtiger gaan leven, maar dit blijven gekke tijden. En het hart slaat af en toe wat onre gelmatig. Er is weleens gezegd: ster ven in het harnas is een mooie dood. Nou, nee, daar teken ik niet voor. Ik dacht wel even aan jullie. Dood in de krant, goed voor je repoZijn lach klinkt tot in de hal van de studio. Sinds de herfst van 2012 versloeg hij al meer dan tweehonderd basketbal wedstrijden. Smeets schrijft columns, presenteert radioprogramma's, is be zig aan een nieuw boek (een roman, zegt hij lachend). Overigens, grin nikte hij eerder, heeft hij zijn finest moment al gehad: zondag werd hij genoemd in De Luizenmoeder. ,,Mijn vrouw zei: 'Hoger kun je niet', haha." Natuurlijk overlegde hij met haar voor hij aan de klus begon. ,,Ze zei: 'Als jij denkt dat je lichaam het aan kan.' Zij kent het basketbal, heeft zelf een stuk of tachtig interlands ge speeld en kijkt af en toe ook. Soms, als ik écht laat thuis ben, ontbijten we samen waarna ik ga slapen." Verbazing uit de com mentaarruimte. Er komt nog een time out, 44 seconden voor het einde. In de VS kunnen ze er nog net even een serie commercials tussen duwen. ,,Als u nog live kijkt, dan geef ik u een dik applaus", prijst Smeets de overge bleven kijkers. Vier minuten later rondt hij af. Toronto heeft gewonnen: 118-95. ,,Wij gaan aan onze nachtrust beginnen." WELKOM BIJ ZIGG Drie kwartier voor de wedstrijd. Als Smeets in het keukentje van de stu dio de koelkast opent, wordt hij verrast door een schaaltje kaas en worst. Hij tapt thee. Koekjes zijn er ook. Biokoekjes in dichte verpakking. Soms zit daar een chocolade exemplaar tussen. „Eerst waren het al lemaal chocoladekoekjes", vertelt Ivan, „maar die gin gen te snel. Gratis, hè." Smeets heeft al een goeie maaltijd op. Zijn vrouw heeft zijn lievelingseten voorge schoteld: stamppot andijvie met kaantjes. „Er is niets lek- kerders." De studio van Ziggo Sport is de eerste aan je rechterhand op het Hilversumse Mediapark. Yunus zet het busje op de verder verlaten par keerplaats. Hij heeft geen ritjes meer, tijdens het wachten kijkt hij Netflix. In de studio zijn slechts twee col lega's: regisseur David en geluids technicus Ivan. Beiden zijn verzot op basketbal. Ze hebben overal de lich ten al aangedaan. Smeets: ,,Maar je komt ook weleens in het pikdonker binnen. Tweede kerstdag, als het koud is of er een laag sneeuw ligt, is het bijna surrealisme. Soms komt de leegte je hier letterlijk tegemoet." hemelsnaam om in de nacht in een donkere, stille studio te praten over basketbal voor duizend, misschien tweeduizend mensen? Zal ik meteen ook het antwoord geven: plezier. Dit geeft mij zoveel plezier." Een avondje in het spoor van Mart Smeets, die de NBA van commentaar voorziet. foto marco okhuizen In Toronto is het 20.10 uur, zes uur vroeger als Smeets de Neder landse kijkers hartelijk welkom heet. Hij stelt de ploegen voor en vertelt dat de Toronto Raptors, 'de trots van Canada', in 1993 is opgericht. ,,Op 4 november. Het was destijds de 28ste NBA-ploeg." Ze gaan beginnen. ,,Een wedstrijd die er toe doet. Ik hoop dat de basketballers er ook zo over den ken." Het is koud in Toronto, weet Smeets zoekt 'zijn' domein op, de commentaar ruimte die twee keer zo groot is als in Amsterdam, waar Ziggo Sport eerst zat. „Daar kon je claustrofobisch worden." Voor zijn neus staan twee schermen, rechts een computer met daarop al de scheidsrechtersnamen en de videoscheidsrechter (VAR). „De Verenigde Staten hebben al zo lang een VAR. Daar lachen ze om de probleempjes in Nederland. Heel fijn dat Ivan die site alvast heeft op gezet en ook een goeie koptelefoon heeft neergelegd." Hij haalt zijn tas leeg: een boek over basketbal, pen nen en een multomap met aanteke ningen. „Die map is heilig, daar staat alles in." Consciëntieus heeft hij zich voorbereid, ook al kijkt er achter de decoder maar anderhalve man en een paardenkop. „Het gaat om het vak dat ik uitoefen en het plezier dat ik haal uit de sport die ik goed ken." En of dat nu voor duizend kijkers is, of voor twaalf miljoen, zoals die keer dat hij de Elfstedentocht versloeg, maakt niets uit. ,,Op het moment dat je die koptelefoon opzet en de wedstrijd be gonnen is, ga je voluit." Vanaf voor 2 personen Prachtige historische steden in Noord-Engeland! Wandel in York door de prachtige tuinen of breng een bezoek aan de grootste middeleeuwse kerk van Noord-Europa: York Minster. Het levendige Leeds staat daarnaast bekend als één van de beste shopbestemmingen van Europa. Hier kan je heerlijk eten drinken en een kijkje nemen op het prachtige culturele erfgoed. FERRIES Boek nu op pzc.nl/minicruise JOUW TRIP. JOUW SCHIP. *Prijzen zijn exci 1,50 transactiekosten. Bekijk de actievoorwaarden online.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 25