DE NIEUWE NUMMER Er moet en zal gelachen worden O 9 'Als u nog live ki kt, dan k u een 24 MEDIA CULTUUI Mart Smeets (72) met pensioen? Welnee. De nestor van de sportjournalistiek gaat vrolijk door. Met commentaar geven bij de Amerikaanse basketbalcompetitie bijvoorbeeld, ook al is dat vaak 's nachts. Deze krant liep een nachtje mee in zijn spoor. ,,Het is pure liefde voor de sport." Frank Dane Radio 538 Urgentie Meligheid is troef in de vroege morgen van Radio 538, maar tussen het hoongelach door word je - misschien wel meer dan in andere ochtendshows - uitgebreid bijgepraat over het laatste nieuws. Ook de 'moeilijke' onderwerpen als het staatsbelang in KLM komen voorbij. Da nes voorganger Edwin Evers zei in deze krant zich nooit iets te hebben aangetrokken van de wensen van baas John de Mol. Dat hier enthou siast wordt verwezen naar de finale van de SBS6- kijkcijferflop DanceSing (ook van De Mol) sugge reert dat de verhoudingen nu anders liggen. Humor Er wordt veel gelachen. Héél veel. Soms is niet eens duidelijk waarom. Nieuwslezer Henk Blok krijgt de slappe lach tijdens een journaalblokje. Dane roept dat Jelte van der Goot 'iets in zijn thee heeft gedaan'. Het gehinnik gaat door, maar meer komen we niet te weten. Het zijn momen ten waarop een luisteraar zich buitengesloten voelt. Best leuk: Hennie de Haan van de pluim veesector reikt de eerste 'Hennie de Haan Cup' uit aan iemand wiens naam slaat op zijn of haar beroep. Ze vindt het een lastige opgave ('moet je er nog even op broeden, Hennie?'), maar wijst Wiel van der Wielen (expert in uitlijnen van wielen) aan als winnaar. Minder leuk: anekdotes van luisteraars over vakantie-ergernissen, in- koppertjes. Er moet en zal gelachen worden. Chemie Het mag hier en daar wat geforceerd aanvoelen, de gezelligheid spat er vanaf. Vooral het snelle hakketakken van reacties en persoonlijke anek dotes is amusant. Toch bekruipt je het gevoel dat de wat brave Hannelore Zwitserlood er een beetje bijhangt. En de namen lijken al op elkaar, maar ook qua geluid (letterlijk en figuurlijk) zijn Jelte en Jelmer Gussinklo nauwelijks van elkaar te onderscheiden. Aan chemie met gasten ont breekt het soms. Nick en Simon zijn al niet de meest sprankelende figuren, de plichtmatige vragen van Dane maken het er niet beter op. Eindoordeel De nieuwe ochtendshow van 538 loopt verras send gesmeerd, al valt er nog een hoop te win nen. Dane slikt veel van zijn sarcasme in, moge lijk om in de geest van zijn voorganger te opere ren. Daardoor mist een duidelijke persoonlijk heid aan het roer. Dat hij een minuut lang praat over Floortje zonder te zeggen dat het om Floor- tje Dessing gaat, is ook een punt van aandacht. ANGELA KIJKT DEZE WEEK GEEN TV vrijdag 1 maart 2019 De Buisonjé: duet met Sem I Een doordeweekse nacht in Haarlem, net 0.30 uur. Mart Smeets trekt de zware deur achter zich dicht en heeft even moeite om de sleutel in het slot om te draaien. Aan de over kant van de gracht baadt het Teylers Museum in het maanlicht. Het tus senliggende water van het Spaarne kent geen enkele rimpel. ,,Nog beter dan een spiegel", stelt Smeets. Waar het merendeel van Nederland slaapt, gaat hij aan het werk. Vannacht op het programma: Toronto Raptors Boston Celtics, duel tussen de num mers 2 en 5 in de Eastern Conference van de Amerikaanse basketbalcom petitie NBA. Hij staat nog niet op de stoep of de taxi rijdt al voor. Yunus, de chauffeur, komt vandaag met een busje. I De rit van Haarlem 1 naar Hilversum is 30 a 35 minuten. Voorheen reisde Smeets, niet in het bezit van een rijbewijs, veel met de trein. Toen hij tot tweemaal toe op het station werd aangevallen - gewoon, omdat hij Mart Smeets was - greep de direc tie van Ziggo Sport in. Sindsdien wordt hij 's nachts heen en weer ge- Het is bijna surrealisme. Soms komt de leegte je hier letterlijk tegemoet bracht door een taxi. Met Yunus heeft hij fijne gesprekken. Ze gaan over voetbal, maar ook over Neder land en Turkije. ,,Ik leer zoveel. Over de Turkse keuken, wie Atatürk was, het verschil tussen Istanboel en An kara. De laatste tijd gaat het veel over het geloof. Yunus heeft me een koran gegeven. Die ben ik nu aan het le zen." Yunus, van achter het stuur: ,,Ik weet nog dat u de eerste bladzijde had gelezen. 'Er is geen dwang in godsdienst', stond daarop." Smeets is ruim een uur wakker. Hij heeft 'voorgeslapen', van 21.30 tot 24.00 uur. ,,De scherpte blijft, maar fysiek pas ik me aan." Voorbereiden doet hij dan in de vooravond. Veel lezen. Online, in vakbladen of een van de honderden basketbalboeken die zijn eigen thuis bibliotheek rijk is. ,,Sinds ik niet meer van de NOS ben, 2016, ben ik terug waar het begon: basketbal. De NBA is fantastisch, ik ben zo blij dat Ziggo Sport het uitzendt." Deze week al zijn er drie wedstrijden: in de avond, de nacht en eentje die van avond overloopt in de nacht. ,,Na- tuurlijk kun je jezelf afvragen: wat bezielt een man die veertig jaar lang bij de NOS televisie heeft gemaakt in Zoekt u na het vertrek van Edwin Evers nog naar een nieuwe ochtendshow op de radio? Onze verslaggever Gudo Tienhooven luistert deze week naar de vijf populairste shows en geeft zijn oordeel. DAG 4: MUZIEK Xander de Bui sonjé (foto) heeft met zijn zoon Sem een nummer opge nomen. „Twee maanden terug wist ik niet eens dat hij zo goed kon rappen en nu hebben we samen een track gemaakt", aldus de zanger op Instagram. MUZIEK Van Dik Hout staat in Carré Van Dik Hout viert het 25- jarig jubileum met een con cert in het Ko ninklijk Theater Carré. Voor het optreden, ge pland op 26 juni, heeft de band van zanger Martin Buiten huis (foto) diverse gasten uitgenodigd. 3 ■u applaus Dennis Jansen 44 —Mart Smeets (72) 1 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 24