1 23 Zware crash Pierre Gasly SCHAATSEN WK ALLROUND IN CALGARY (CAN) Schaatsen op hoogte, zoals vanaf morgen bij de WK allround in Calgary, is niet altijd een garantie voor snellere tijden. Niet elke sporter kan ermee omgaan. Langer rust voor Del Potro Interland nu al uitverkocht UITSLAGEN Afgelopen september, in de herfst van haar sportcarrière, kwam Ireen Wüst tot een bijzondere ontdekking. De vijfvoudig olym pisch kampioene heeft langer no dig om te wennen aan een verblijf op hoogte dan haar ploeggenoten, én langer dan ze zichzelf altijd gaf. Peter Kolder, haar coach bij team Talentned: ,,Je hoort altijd als com mentaar op televisie: schaatsers gaan naar hoogte, daar is minder luchtweerstand, dus het gaat hard. Maar dat hoeft helemaal niet. Je moet met alle factoren om kunnen gaan en het is best lastig.'' Calgary, op ruim 1000 meter hoogte, is zo'n plaats waar meer van die factoren spelen. De olym pische stad van 1988 is het decor van de WK allround dit week einde. Met welke aspecten krijgen schaatsers onder meer te maken? Hijgen ,,Ze hijgen als postpaarden. Die eerste dagen gaat het gewoon hard tekeer'', zegt Jac Orie. Het geluid is onmiskenbaar, de Jumbo-Visma- trainer hoort het luide ademhalen tijdens een schaatstraining op me ters afstand langs de kant. In het begin is het wennen. Kol der: ,,Dan kunnen schaatsers den ken: wat gebeurt hier dan? Ga ik binnen drie ronden al zo kapot? Dat kan onzeker maken.'' Wüst schrikt niet meer. ,,Maar het blijft een gekke gewaarwording.'' Patrick Roest, de regerend we reldkampioen, heeft in Collalbo meer last van zijn ademhaling dan nu. ,,Loop je de trap op, ben je bui ten adem als je boven bent.'' Mis schien komt het doordat het Itali aanse bergdorp honderd meter hoger ligt, of ligt het aan het feit dat hij in Calgary vaak de lift pakt? Lachend: ,,Ja. Toch heb ik het ge voel dat het daar extremer is dan hier.'' De reden voor die luidere adem haling? Kolder: ,,Door de ijle lucht vraag je meer van je longsysteem en dat is sneller actief.'' Jetlag ,,Je krijgt hier af en toe iets wat net op opvliegers lijkt", zegt Kolder. Mensen raken altijd eerst vermogen kwijt tot ze geacclimati seerd zijn Een jetlag schopt de lichaamscy clus in de war. Koelt een lijf auto matisch wat af voor het naar bed gaan, tijdsverschil ontregelt dit ritme. Kolder: ,,Dan ben je warm en koud op momenten waarop je het normaal niet bent. Grof genomen geldt: per uur tijdsverschil is een dag nodig om de verandering te verwerken. Het tijdsverschil met Calgary is acht uur. Voor zowel Wüst als het team van Orie geldt: bij aanvang van het toernooi zaterdag zijn ze minimaal twaalf dagen in het land. Jeuk In de eerste week van haar aan komst had Wüst er last van: jeuk. En dat heeft allemaal te maken met de luchtvochtigheid op hoogte. Kolder: „Op de meeste plekken is die ,y maar twintig procent. Je moet hier echt veel drin- ken. Dat je snel uitdroogt, merk je aan alles. Je nagels én je huid.'' Speciaal daarom heeft Wüst een apparaat op haar hotelkamer staan om de luchtvochtigheid te verbe teren. ,,Anders lig ik 's nachts echt zo'', zegt ze. Terwijl ze een paar keer smakt om een droge mond uit te beelden. Vermogen ,,Mensen raken altijd eerst vermo gen kwijt tot ze geacclimatiseerd zijn", zegt Orie. Hoeveel, dat ver schilt per persoon. De eerste peri ode na aankomst wordt ook niet intensief getraind, dat kan het li chaam ontregelen. ,,De blessure gevoeligheid wordt ook nog eens groter omdat je coördinatie ontre gelt is'', zegt Kolder. Roest: „Doordat je sneller rijdt op hoogte is de druk, het vermo gen op je benen groter in de bocht. Dat maakt het zwaarder.'' vrijdag 1 maart 2019 GO TENNIS De Argentijn Juan Martin del Potro (30) moet op advies van de artsen een nieuwe rustpauze in lassen om te herstellen van zijn knieblessure. Hij heeft zich afgemeld voor het toernooi in Indian Wells. Del Potro lag er vier maan den uit met een breuk in een knieschijf. Hij maakte vorige week zijn rentree in Delray Beach, maar moet nu toch weer rust nemen. VOETBAL De Johan Cruijff ArenA is al uitverkocht voor het duel Nederland- Duitsland op zondag 24 maart. Het betreft de tweede wedstrijd in de kwalificatiereeks voor het EK van 2020. De KNVB meldt dat er nog wel kaar ten beschikbaar zijn voor de eerste wedstrijd, op donderdag 21 maart tegen Wit-Rusland in De Kuip. FORMULE 1 Pierre Gasly (23, foto) is gisteren ge crasht. De Franse ploegge noot van Max Verstappen bij Red Bull vloog uit de bocht tijdens een testserie op het circuit van Barce lona. Gasly is onderzocht in het ziekenhuis, maar lijkt geen ernstige verwondin gen te hebben. Max Ver stappen komt vandaag weer in actie. Tennis ATP, Dubai (VAE) Kwartfinales Stefanos Tsitsipas (Gri,5) - Hubert Hurkacz (Pol) 7-6, 6-7, 6-1, Gaël Monfils (Fra) - Ricar- das Berankis (Lit) 6-1, 6-7, 6-2, Borna Coric (Kro,6) - Nikoloz Basilasjvili (Geo) 4-6, 6-2, 7-6, Roger Federer (Zwi,2) - Marton Fucso- vics (Hon) 7-6, 6-4 Tennis ATP, Acapulco (Mex) Achtste finales Nick Kyrgios (Aus) - Rafael Nadal (Spa,1) 3-6, 7-6, 7-6, Stan Wawrinka (Zwi) - Steve Johnson (VS,7) 7-6, 6-4, John Isner (VS,3) - Sam Querrey (VS) 6-4, 6-4, John Millman (Aus,8) - Peter Gojowczyk (Dui) 6-0, 6-2, Mackenzie McDonald (VS) - Frances Tiafoe (VS,6) 6-7, 7-5, 6-3, Cameron Norrie (GB) - Diego Schwartzman (Arg,4) 7-6, 4-6, 6-3, Alex De Minaur (Aus,5) - Feliciano López (Spa) walk over, Alexander Zverev (Dui,2) - David Ferrer (Spa) 7-6, 6-1 Hijgen als postpaarden, jeuken door droge lucht Lisette van der Geest Calgary A Ireen Wüst en Patrick Roest happen naar lucht na hun race. FOTO'S ANP, BSR/SOCCRATES - Jac Orie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23