II II Kiik het Super voetbalweekend met Real Madrid - Barcelona en meer 21 Kenners vinden testrijden in Formule 1 truttig geworden door strengere regels Nog niet zo lang geleden kon een Formule 1-team eindeloos testen. Nu zijn de regels streng: acht dagen in Barcelona, dat is het. En vol gas gaat het ook niet meer. ZIGGO SPORT 2-3 maart live op Ziggo Sport. Kijk voor alle duels op z.ggosportnl vrijdag 1 maart 2019 Rik Spekenbrink Barcelona Nee, vroeger was niet alles beter. Hier staan geen 'grumpy old men', benadrukken Allard Kalff en Kees van de Grint. Maar van sommige veranderingen is de Formule 1 niet beter geworden. Terwijl achter hen coureurs weinigzeggende tijden klokken, leggen autosportcom mentator Kalff (56) en voormalig bandenexpert Van de Grint (67) in Barcelona uit waarom het testen in de Formule 1 nu zo veel anders gaat dan een jaar of vijftien geleden. „Voorheen was het simpel: de dinsdag voor een grand prix werd er op dat circuit getest. Er kwam een vrachtwagen met een raceauto, ie mand smeerde broodjes voor tus sen de middag en rijden maar'', zegt Kalff. Van de Grint, lang bij Bridge- stone en vertrouwensman van Mi chael Schumacher, kwam met de Duitser wel aan tachtig tot honderd testdagen per jaar. ,,En dat hoort er ook bij'', vindt Kalff. ,,Je moet kun nen rijden zo veel als je wilt.'' Dat veranderde in 2007, toen de FIA bepaalde dat een team maar 30.000 kilometer mocht testen. Een jaar later werd dat gehalveerd. Nu Pierre Gasly, de teammaat van Max Verstappen bij Red Bull, vloog gisteren bij het testen van de baan. foto bsr agency Waar het voorheen ging om pure snel heid, kijken ze nu of alles heel blijft over 300 kilometer - Kees van de Grint (67) zijn er acht testdagen in februari en vier later in het seizoen. De auto sportfederatie drukt de kosten om kleine teams tegemoet te komen. Budgetten ,,Is het nu goedkoper?'', vraagt Van de Grint. ,,Nee. De budgetten zijn verschoven naar computers en windtunnels. Je kunt niet alles ver anderen. Ajax vindt dat Chelsea te veel geld heeft, Emmen klaagt dat Ajax te rijk is. Zo is de maatschap pij.'' Kalff: ,,De rijkste teams hebben nu dure IT-systemen die kleintjes niet kunnen betalen. Vroeger werd tijdens het testen nog van alles ver wisseld. Je had de tijd, kon nog eens iets geks proberen. Werkte het niet, hup, in de prullenbak. Nu rekent de computersimulator in de winter al les uit en kijk je in februari of dat Ach, het is niet erg. Deze generatie weet inmiddels niet beter en vindt dit ook machtig mooi - Kees van de Grint (67) klopt. 'Out of the box' denken ge beurt amper nog.'' Motoren De strengere regels hebben de sport veranderd. ,,Drie verschillende mo toren per weekend is niet meer van deze tijd'', begrijpt Kalff ook wel. ,,Maar drie motoren voor een heel jaar is ook overdreven.'' Ook bij het testen is voorzichtig heid troef. Een beetje truttig, vindt Van de Grint. ,,Waar het voorheen ging om pure snelheid, kijken ze nu of alles heel blijft over 300 kilome ter. Ach, het is niet erg. Deze gene ratie weet niet beter en vindt dit ook machtig mooi.'' 'Vroeger kon je bij testrijden nog iets geks proberen'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21