Corner Ajax was 'onterecht, maar wel volgens de regels' lijfsbehoud De Graafschap' Bronckhorst berust in lot na dreun in beker 19 len voor jou en ook de spelers? ,,Een vooruitzicht op een bekerfi nale is altijd mooi. Dat motiveert, dat voel je. Maar dat is dus niet meer zo. We zullen de motivatie moeten halen uit het feit dat we derde moeten worden. Om Euro pees voetbal te halen voor deze club. Hoe moeilijk dat ook is. Het is het enige wat wij vanaf nu moe ten doen.'' En voor jezelf? Tweemaal de ,,Het liefst wil je prijzen pakken en mooie momenten met elkaar mee maken. Dat is wat wij hebben ge daan hier de laatste jaren. Maar het is nu zoals het is. Dat is voetbal, de andere kant van de euforie die wij hier hebben gevoeld als we de prij zen wonnen. Al onze energie moe ten we nu steken in de strijd om plek drie.'' Dagen De woede van Jordy Clasie, die wist dat de bal na zijn tackle via Ajax-aanvaller Dusan Tadic over de achterlijn was gegaan, was groot. Uit de onterecht gegeven corner kopte Matthijs de Ligt raak, de opmaat naar een overtuigende 0-3 voor Ajax. Maar scheidsrech- tersbaas Dick van Egmond liet gisteren weten dat de arbitrage niets valt te verwijten. ,,Bij de tac kle van Clasie kijkt de VAR alleen naar de vraag: is dit wel of geen strafschop? Dat was niet het geval, dus kunnen ze niets anders dan bevestigen dat het spel verder gaat en er dus een corner wordt geno men." Een onterechte in dit geval, door scheidsrechter Kevin Blom Wij behandelen geen corners, zoals we ook niet bij elke inworp ingrijpen toegekend. ,,Ja, maar de regels die de FIFA heeft opgesteld, zijn dui delijk en die volgen wij", zegt Van Egmond. ,,Wij behandelen geen corners, zoals we ook niet bij elke inworp of vrije trap gaan ingrij pen. En daaruit kan ook worden gescoord." Toch zou de spelsituatie ergens kunnen wringen. Op 2 februari leek Vitesse tegen Heerenveen de wedstrijd te beslissen met een goal, maar de VAR greep in: het werd geen doelpunt voor Vitesse, maar een strafschop voor Heeren veen. In aanloop naar de goal voor Vitesse was er een Heerenveen- speler onderuit getrokken in de zestien van de Arnhemmers. Wachten Zo bezien zat er tussen de corner voor Ajax en de kopbal van De Ligt veel minder tijd. Maar dat doet dus niet ter zake. Van Eg- mond: ,,Het enige wat hier van be lang is, is of het spel niet is gestopt. Bij Vitesse - Heerenveen liep de wedstrijd door en dan moeten we even wachten met ingrijpen. Ook omdat er direct een gevaarlijke si tuatie uit ontstond. Pas na de goal van Vitesse, toen het spel dood lag, kon de VAR pas terug naar de penaly-situatie. Dat is vervolgens keurig afgehandeld." Maar wringt het in Zeist? Zo'n openingstreffer in een cruciale be kerwedstrijd uit een onterecht ge geven hoekschop, terwijl de VAR meekijkt? ,,Het is altij d jammer als er wordt gescoord uit een onte rechte hoekschop", zegt Van Eg- mond. ,,Maar het wringt niet. Dit weten wij. We laten de VAR niet bij alle spelsituaties ingrijpen, dus blijven er onterecht gegeven cor ners, vrije trappen en inworpen in het voetbal." eindelijk nog verder. Maar we gaan elkaar niet gek lopen maken. Met paniek pak je geen punten.'' Rust prediken Het lijkt dé remedie om als poten tiële degradant in de eredivisie te blijven: rust prediken. Al heeft De Graafschap heus zwarte kantjes. Zo schreef regionale krant De Gelder lander over de raad van commissa rissen, die twijfelt aan de kwalitei ten van technisch manager Peter Hofstede. Maar dat staat in geen verhouding tot wat er bij rumoer- club NAC gebeurt. Zo'n beetje ie dere eindverantwoordelijke is daar (al dan niet gedwongen) opgestapt. ,,Ook in de periode voor de win terstop, waarin we het moeilijk hadden, bleef de stemming altijd positief', vertelt De Jong. ,,Ik weet heus dat er weleens om me wordt geschamperd. Dan zegt men: 'Die Henk is gek, die speelt een spel met zijn eeuwige positivisme'. Maar geloof me, ik bén zo. Ik ge loof oprecht dat we het op deze manier met elkaar gaan redden bij De Graafschap. Want vergis je niet, we hebben potdorie aardige spelers, hoor.'' Er valt heus wel wat te zeggen voor zijn vertrouwen in de ploeg. De zwak gestarte doelman Hidde Jurjus pakt opeens punten. En met Youssef El Jebli en Charlison Ben schop, die tegen PEC zijn eerste goal maakte voor de blauw/wit ten, beschikt hij over voetballers die 'het verschil kunnen maken'. ,,We kunnen tegen ADO een be langrijke stap zetten naar handha ving'', beseft De Jong. ,,En met ons fantastische publiek komen we een heel eind. En dan maandag met z'n allen carnaval vieren, even lekker plezier maken met elkaar. Want dat is ook De Graafschap, hè. Mooi, man.'' 'Met elkaar'. Misschien is dat wel de term die de Super boeren het meest kenmerkt, stelt Powel. ,,Als een supporter zijn voetbalschoenen meeneemt naar de training, mag hij bij wijze van spreken direct meetrainen. Ik vind dat prachtig. En mede dankzij die saamhorigheid gaat De Graafschap dit seizoen in de eredivisie blij ven.'' vrijdag 1 maart 2019 op plek drie beker, eenmaal de landstitel. En in jouw laatste maanden moet je nu knokken om plek drie. Dankzij de zege op Feyen- oord kan Ajax op 5 mei voor het eerst in negen jaar de beker winnen. Tussen de fi nale van 2010 (over twee duels gewonnen van Feyen- oord) en die van dit jaar zijn dan 3286 dagen verstreken. In 2011 en 2014 was Ajax nog wel verliezend finalist, tegen FC Twente en PEC Zwolle. Pim Bijl Rotterdam De openingstreffer (0-1) in de halve finale in de beker tussen Feyenoord en Ajax viel uit een onterechte corner. Meteen werd de vraag gesteld: waarom grijpt de VAR daar niet in? „Sim pel", stelt scheidsrechtersbaas Dick van Egmond. ,,De VAR grijpt alleen in bij doelpunten, rode kaarten en strafschoppen. Die regels zijn duidelijk." - Van Egmond (oud-arbiter) Dick van Egmond, scheids rechtersbaas. FOTO ANP Charlison Benschop is niet te groot om een balle tje te trappen met de jeugd. FOTO KOEN VERHEIJ- DEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19