f In Boquete gonst het van de geruchten r Lisanne Froon 14 PIANISTA TRAIL VIJF JAAR LATER Nederlandse backpackers die Panama bezoeken hebben Kris en Lisanne in gedachten. Ze lopen de route die het tweetal ook aflegde als hommage aan de Amersfoortse vriendinnen die nu bijna vijf jaar geleden omkwamen in de jungle. HIS Kremer vrijdag 1 maart 2019 Boquete Ik wilde het dorpje niet verlaten zonder deze trail te doen. Het moest gewoon." Backpacker Thomas Loos (25) uit Leiden wandelt over het glibberige pad van de Pianista trail in het dorpje Boquete, een hotspot onder reizigers. Op 1 april 2014 liepen Kris Kremers (21) en Lisanne Froon (22) hier ook, in de fel groene en mistige jungle van Pa nama. Ze keerden nooit terug. Na een maandenlange zoektocht bleek de oorzaak van hun dood hoogstwaar schijnlijk een noodlottig ongeval. Nu, vijf jaar later, is Thomas samen met de Alkmaarse Lotte Timmer (35) en drie Zwitsers halverwege de top, zo'n twee uur wandelen. ,,Hier zijn voelt als een eerbetoon, een bewijs van respect.'' Het gros van de backpackers dat af reist naar Panama, slaat Boquete in de provincie Chiriqui niet over; het is een walhalla voor hike-liefhebbers. Maar er is de afgelopen jaren wel iets veranderd. Wie nu bij reisorganisa ties aanklopt of in de informatie boekjes in hostels leest over things to do in de omgeving, krijgt bij de Pianista trail een waarschuwing: doe deze hike altijd met een gids. Zelfs de be kendste, internationale reisgids Lonely Planet schrijft: Twee Ne derlanders stierven hier tijdens hun hike, hoe wel de oorzaak van hun overlijden nog steeds een mysterie is. Ga niet alleen op pad en breng de mensen in uw ver blijf op de hoogte van uw plannen.' Dus benaderen veel Hollanders gids Felici- ano Gonzalez voor een tour. Hij is een op Trip- Advisor en in blogs zeer gewaardeerde local, die bovendien in 2014 nauw betrokken was bij de zoektocht naar de Amersfoortse vriendin nen. ,,Ik spreek inmiddels zelfs een beetje Nederlands: wandelen'', zegt de 63-jarige Gonzalez met een trotse glimlach. Vijfjaar geleden was hij degene die de meiden opgaf als vermist, nadat ze niet kwamen opdagen bij een af spraak om met hem een vulkaan te beklimmen. Tijdens de zoektocht die hij daarna begon, werden schoenen en botten gevonden. Nu ligt voor hem op tafel een boek dat is volge schreven met bedankberichtjes van Nederlandse backpackers die met hem de Pianista - of een andere - trail hebben gelopen. Ze benaderen hem via Whatsapp. Afgelopen jaar waren het er zo'n tweehonderd. ,,Ik heb vier van dit soort boekjes. Vol. De ene backpacker wil dat ik wat vertel over de vermissing, de ander wil ge woon een mooie wandeling maken.'' i. Hier zijn voelt als een eerbetoon, een bewijs van respect. Ik ben blij dat ik het heb gedaan Medewerker Daniel Canizales van het populaire hostel Bambuda Castle krijgt ook nog altijd veel vragen over de vermissing, van Nederlanders en van buitenlanders. Voor Ilse Logchies (41) uit Amsterdam voelde het wan delen van de Pianista trail heel an ders dan andere hikes. ,,Ik dacht de hele tijd aan die meisjes en wat er kan zijn gebeurd." Om de Pianista trail veiliger te maken, zijn sinds 2014 wat dingen aangepast. Zo is de startplek een paar meter verplaatst en staat er een bord dat waar schuwt voor gladheid. Bovenop de top wordt met een - ietwat verbo gen - bord geadviseerd om niet verder te gaan dan dit uitzichtpunt. Destijds deden Kris en Lisanne dit wel en be landden ze op een jun gle trail die, na dagen lopen, eindigt in de pro vincie Bocas del Toro. Vroeger liep Gonzalez nog weleens helemaal tot Bocas, maar daar is hij mee gestopt. ,,Ik doe het niet meer. Ik wil er niet meer zo veel aan worden herinnerd. Het is vijf jaar geleden, maar het voelt als twee of drie jaar. Ik ben wel ontzet tend gelukkig met de leuke Neder landers die ik ontmoet. Morgen heb ik weer een groep van zes.'' Sinds het jaar dat de Amersfoortse vriendinnen vermist raakten, daalde het aantal Nederlandse vakantiegan gers dat Panama bezocht twee jaar GIDS September 24-1991 april 01-2014 ft OS-1992 APRIL O!- GO Kris en Lisanne zijn nog Maaike Polder Kris Kremers en Li sanne Froon kwamen om in Panama. -Thomas Loos, backpacker BOQUETE De betrok kenheid van gids Feli- ciano Gonzalez bij de verdwijning van Kris en Lisanne is niet on omstreden. Een journalist van de Amerikaanse nieuws- website Daily Beast wist in 2017 te achter halen dat de bij Neder landers populaire gids een van de verdachten was van betrokkenheid bij hun vermissing. Tot op de dag van van daag gaan in het dorp verhalen rond die af wijken van het onge luksscenario waar uit eindelijk van is uitge gaan. „Boquete is klein. Iedereen heeft zo zijn mening over wat er kan zijn ge beurd. En dat maakt backpackers ook weer nieuwsgierig", zegt medewerker van het populaire hostel Bam- buda Castle, Daniel Canizales. ,,Het is zo'n verdrietige geschiede nis'', reageert gids Gonzalez. „Maar de mensen die specule ren, kennen de jungle en de bergen niet.'' De kleine Panamees, met wit haar en lichtbruine ogen, werkt al twintig jaar als gids, maar sinds de vermissing kampt hij met depres sies. ,,Ik had zoiets nog nooit meegemaakt. Die beschuldigingen, zelfs mijn vrouw kreeg haat- berichtjes en kort daarna overleed ze.'' Hij wil niet ingaan op de verdachtmakingen of het onderzoek. ,,Ik heb nog steeds con tact met de ouders van de meiden en wil ze geenszins verdrietig maken. Ik wilde alleen helpen. Ik heb de meis jes nooit gezien.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 14