OM wil Syriëgangers zes jaar cel in, maar zaten ze wel bij een terreurgroep? Vanillevla zonder vanille aangepast MUSIC SB 07& EUWS 11 Taakstraf voor man die poep smeerde op vrouwen in park - LIVE TOUR 20 23 MAART 2019 IAHOY ROTTERDAM vrijdag 1 maart 2019 Het Openbaar Ministerie eist zes jaar cel tegen twee teruggekeerde Syriëgangers. Ze zaten volgens justitie bij de terreurgroep Ahrar- al-Sham. Het ministerie van Buitenlandse Zaken omschreef die groep als gematigd'. Cyril Rosman Rotterdam Plots vertrekken drie vrienden uit de Amsterdamse Vogelbuurt in 2013 naar Syrië. Hun families blij ven verbijsterd achter, nergens waren bellen gaan rinkelen dat ze radicaliseerden. ,,We gingen om de Syriërs te helpen tegen het re gime van Assad'', zeiden twee van de drie, Youssef C. (32) en Iliass J. (30) gisteren in de rechtbank Rot terdam. De derde, Ismail, is in middels overleden. Omgekomen bij een mortieraanval in Syrië. Ismail was de enige van de drie die echt op missie ging en ge vochten heeft, stelden de andere twee in de rechtbank. Youssef liep wel wacht, met een kalasjni- kov in zijn hand en ging soms mee op 'missie' om met munitie te slepen, verklaarde hij. Iliass wilde vooral de bevolking helpen. Het is de verklaring die de meeste teruggekeerde Syriëgangers geven: ze hebben niet gevochten, maar waren kok of verpleger. Assad Opmerkelijker is de groep waarbij de twee zich naar eigen zeggen hebben aangesloten: Ahrar-al- Sham. Een islamitische groepe ring die streed tegen (onder an dere) de Syrische president As sad. Die groepering werd in 2015 door het ministerie van Buiten landse Zaken als 'gematigd' be stempeld. Dat was nadat de lei- ding van de groep eind 2015 in de Saoedische hoofdstad Riyad, in het bijzijn van westerse landen, een verklaring ondertekende waarin stond dat ze democrati sche waarden onderschrijven. Het ministerie noemde ze daarop 'geen radicale organisatie'. Sterker nog: Ahrar-al-Sham lijkt ook te hebben samengewerkt met Syrische strijdgroepen die directe steun van de Nederlandse overheid kregen. Nederland wilde de strijd tegen het regime We gingen om de Syriërs te helpen tegen het regime van Assad -Teruggekeerde Syriëgangers Youssef C. en Iliass J. van Assad steunen. Het was hulp in de vorm van voertuigen, uni formen en medische pakketten. Officieel is het staatsgeheim naar wie die steun ging, maar Trouw en Nieuwsuur onthulden de namen van enkele strijdgroepen. Onder meer een groepering die onder dezelfde 'koepel' als Ahrar-al- Sham streedt. Daarnaast zijn in Syrië talloze allianties gesloten en weer verbroken tussen de vele strijdgroepen, waardoor onduide lijk is wie precies van de Neder landse steun heeft geprofiteerd. Het OM vervolgt de twee Am sterdammers toch voor lidmaat schap van een terroristische orga nisatie: ,,Wij kijken naar de juri dische kwalificatie, niet naar poli tiek." Ahrar-al-Sham is volgens het OM een jihadistische strijd groep die misdaden beging en de bevolking schrik wilde aanjagen: terreur dus. Dat geldt ook voor een tweede groep waarbij de twee zich kort zouden hebben aangesloten: Jund-al-Aqsa. Bui tenlandse Zaken heeft justitie la ten weten dat Nederland geen di recte steun aan Ahrar-al-Sham heeft gegeven. Standaardeis Justitie wil daarom dat de twee zes jaar de cel in gaan. Een eis die de standaard is geworden tegen teruggekeerde Syriëgangers waarbij niet kan worden bewezen of ze daar misdrijven hebben begaan. Advocaat Buruma van Iliass J.: ,,Dezelfde straf eisen te gen iemand die bij IS heeft geze ten als tegen iemand die bij een heel andere groep heeft gezeten, doet geen recht aan complexiteit van het Syrische conflict.'' Youssef en Iliass verloren elkaar uit het oog in Syrië, maar beiden zeggen al snel hun strijdgroepen te hebben verlaten en de laatste jaren een normaal leven te heb ben gehad: als eigenaar van een koffiehuis (Youssef) en als imker (Iliass). Ze trouwden Syrische vrouwen en kregen kinderen. Vanwege de toenemende bom bardementen vertrokken beide gezinnen naar Turkije en meld den zich bij de Nederlandse am bassade. Vorig jaar werden ze on der begeleiding van de mare chaussee naar Nederland ge bracht. Hun vrouwen en kinde ren zijn nog in Turkije. Uitspraak eind maart. AMSTERDAM De 42-jarige Gon- zalo B. is door de rechtbank schul dig bevonden aan het met poep be smeuren van vijf vrouwen in het Amsterdamse Vondelpark. Een van hen was een meisje van 14 jaar. Hij moet zich psychisch laten behan delen onder toezicht van de reclas sering. Doet hij dat niet, dan moet hij twee maanden de cel in. Ook legde de rechtbank hem een taak straf op van 150 uur en mag hij een jaar niet in of bij openbare parken in Amsterdam komen. Het Open baar Ministerie eiste eerder een taakstraf van 240 uur en zes maan den voorwaardelijke gevangenis straf voor het geval B. geen hulp zou zoeken. Volgens de aanklaagster was hij in het Amstelpark ook mas turberend achter een joggende vrouw aangegaan. De rechtbank zag hiervoor geen bewijs. B. ont kent alle beschuldigingen. DEN HAAG Friesland- Campina gaat de recep tuur en de verpakking van zijn Optimel vanillevla aanpassen, na een klacht over het ont breken van vanille in het toetje. Dat heeft een woordvoerder van het zuivelconcer gisteren la ten weten. De Reclame Code Commissie oordeelde eerder deze maand dat de verpakking mislei dend is en daarmee in strijd met de wet. Wat FrieslandCampina pre cies gaat aanpassen wil de zegsman uit 'concur- rentieoverwegingen' niet zeggen. De commissie stelde vast dat de vanillevla geen vanille bevat, ter wijl vanwege de naam en andere uitingen op de verpakking de consu ment dit wel zou mogen verwachten. De zaak werd aangespannen door voedselwaakhond food- watch. Volgens de woord voerder van Friesland- Campina is 'een aantal overwegingen' van de Reclame Code Commis sie nog niet helder. ,,Om onduidelijkheid te voor komen en helderheid te verkrijgen over moge lijke toekomstige conse quenties wil Friesland- Campina duidelijkheid krijgen over een aantal zaken. Wij zullen onze vragen voorleggen aan het College van Beroep.'' Wat er onduidelijk is, wilde hij niet zeggen. Uitspraken van de commissie zijn niet bin dend, maar voedings middelenfabrikanten geven er wel vaak gehoor aan. Volgens foodwatch gaat het om een belang rijke uitspraak. ,,Je ziet dat in toenemende mate echte, natuurlijke ingre diënten worden vervan gen door goedkopere kunstmatige aroma's. De uitspraak bevestigt nu dat dit onwettig is als dit niet duidelijk is voor de consument'', stelde de organisatie eerder. 3/4/5 dgn gerenoveerd hotel in Sauerland o.b.v. halfpension Boek uw tickets via 0900 9203 of www.11tk.nl of boek uw busarrangement via 0547 201 593 of www.oad.ni www.musicshowscotland.nl vamlle een suiker toegevoegd Parkhotel Andreasberg 2,3 of 4 overnachtingen incl. ontbijtbuffet 1 V Dagelijks 3-gangendinerbuffet V Gratis Wi-Fi, parkeren en wandelkaart^^^^^ IS Gevestigd in voormalig dorpsschool Tip: de Warsteiner Brouwerij hoteldeal dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506 vertrek 20 juni en 8 augustus va. 3999,- Ll j inclusief alle overtochten waaronder per Smyril Line i per luxe Excellent bus en incl. deskundige Oad reisleiding o.a. walvissafari, Vatnajökull Gletsjer, Dettifoss iÈ watervallen en tour 'Gouden Cirkel' Boek nu op oad.nl/ijsland, bel 0547 20 17 62 of ga naar uw reisbureau *kijk op 0ad.ni//00rwaarden O.v.v. typefouten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11