9 Oud-topbokser Rudi Lubbers is drie weken terug in Nederland en gaat voorlopig niet meer weg. Zijn Ria, die meer dood dan levend uit hun zwerversbusje in Bulgarije werd gehaald, is dementerend. Als ik een camper zou hebben, zou ik met Rietje op reis kunnen. Dan zou ik haar gewoon aan een touwtje bij me houden woensdag 27 februari 2019 Tonny van der Mee en Victor Schildkamp Rudi leefde van zijn AOW-uitkering, 1050 euro per maand. ,,Alles is daar drie keer goedkoper. Zo lang je geen rare dingen doet, kun je daar prima van leven. Ik was een tevreden mens. Ik kon eten en drinken, had mijn pleziertjes, kon lekker langs het strand en in het bos wandelen.'' Hij woonde op verschillende plekken. Zelfs enige tijd gescheiden van Ria, die graag bij haar zoon wilde blijven. ,,Rietje heeft alleen de kermis in haar hoofd. Ik wilde andere dingen.'' Lange tijd was er geen vuiltje aan de lucht, tot de AOW van Ria werd stopgezet. ,,Waar ze woonde, kwam geen postbode. De post werd 200 meter van haar huis onder een grote kei gelegd. Je moest elke dag zelf kijken. Dat wisten we niet. We kregen dus nooit post uit Nederland.'' Lubbers somt moeiteloos het telefoonnummer op dat hij telkens belde: 0475-368010, de Sociale Verzekeringsbank in Roermond. ,,Toen haar AOW werd ingehouden, leefden we alleen van mijn uit kering. Ik kan Rietje niet alleen laten zonder geld. Ik voel me verplicht voor haar te zorgen.'' Die belofte deed Lubbers zijn vader ooit op zijn sterfbed. Na een potje kaarten in de woonwagen, stortte zijn vader ineens in elkaar. ,,Hij is in mijn armen gestorven. Mijn vader heeft mij gevraagd of ik altijd voor Ria wilde zorgen. Ik heb geknikt. Daarom is Ria mijn hele leven bij me.'' Ria en Rudi zijn al ruim veertig jaar onafschei delijk. Soms kunnen ze niet mét elkaar, maar nog vaker kunnen ze niet zónder elkaar. Zijn liefde voor Ria verbond hem ook aan de vele zwerfhon den waar zij zich over ontfermde. Daardoor ging het begin juni vorig jaar mis in hun laatste huis in Kosharitsa. Eén dag voordat het programma Andere Tijden Sport hem daar opzocht, werden ze het huis uitgezet vanwege de overlast van hun vijftien honden. De meeste honden wer den in beslag genomen. ,,We hebben eerst een paar dagen in het busje voor de deur gestaan. De eige naar van het huis wilde ons daar weg hebben. Het busje was al kapot dus ze hebben het weggesleept naar een plek langs een landweg. Ria wilde de hondjes niet wegdoen, dus we konden geen kant op. Zij ging achterin het busje liggen, ik sliep voorin de cabine.'' De beelden van d^e plek 'in de rimboe' raakten een maand geleden heel Nederland recht in het hart. Zeker toen bleek dat de situatie van Rudi en Ria penibel werd. De deur van het busje was kapot en Ria was doodziek geworden. Knoflookpepertjes ,,Ze lag achterin het busje en wilde er niet meer uit. Ik maakte broodjes met knoflookpepertjes, to maat en een sausje om te overleven. De volgende dag lag de helft op de grond, weggemoffeld, of aan de hondjes gegeven. Maar ze maakte niet duidelijk dat ze hulp nodig had. Ik zei: Riet, dit gaat zo niet. Maar zij wilde een kacheltje kopen en na de winter weer de kermis op. Ze heeft het er nu nóg over dat ze de kermis weer op wil.'' De winter was redelijk mild. Dorpsbewoners brachten een matras en dekens. ,,Mensen zeiden: Rudi, straks slaat het weer om en dan vries je dood. Ik dacht: dat zal wel meevallen. Maar er wa ren drie dagen dat het 6 a 7 graden onder nul was. Ik had bevroren handen en voeten. Mijn voeten voelden alsof ik klompen aan had.'' Zelfs nu hij enkele weken in Nederland is, zijn z'n ledematen nog niet helemaal ontdooid. Maar de geest is nog helder en zijn geheugen ijzersterk. Hij lepelt moeiteloos namen uit het verleden op, statistieken, analyses van zijn bokswedstrijden en zelfs anekdotes van zijn voetbalcarrière in Uit hoorn. ,,Ik had een keihard schot, hoor." Nu laat hij zich noodgedwongen door Nederland omarmen, het land dat hij jarenlang ontvluchtte en vervloekte toen hij wegkwijnde in de gevange nis. De giften en hulpacties stromen nu nog steeds binnen. Om hem heen staat een team van mensen dat ervoor zorgt dat hij zijn leven op de rails houdt. Met de kersverse Stichting Rudi Lubbers After Sport wil hij zijn ervaringen delen om te voorko men dat andere topsporters afglijden. Hij wordt door journalist Charles Groenhuijsen klaarge stoomd om vijf lezingen te geven. Drank en drugs ,,Er zijn ex-topsporters die hetzelfde hebben mee gemaakt als ik. Het ergste is dat je aan de drank of drugs gaat. Die mensen wil ik leren dat je jezelf moet blijven. Denk terug aan de sport die je bedre ven hebt en wees goed voor je medemens." Als kermiszoon en profbokser heeft Lubbers de wereld rondgereisd, van Alaska tot Zuid-Afrika. Het zit in zijn genen: zwerven, leven zonder een thuis. Maar nu moet hij concessies doen. Zijn Ria houdt hem voorlopig in Nederland. ,,Dat betekent voor mij dat ik ook permanent hier moet blijven. Ik kan niet weken weggaan.'' Hardop mijmerend: ,,Als ik een camper zou heb ben, kan ik met Rietje op reis. Dan zou ik haar aan een touwtje bij me houden.'' Zoon Marco lacht: ,,Dat gaat niet gebeuren pa. Dat kin niet meer. Ria heeft professionele hulp nodig.'' Rudi zwijgt, staart voor zich uit. ,,Ik hoop in de toekomst iets te vinden waardoor ik elke dag even bij haar kan zijn en haar een keer kan meenemen. Rietje kan niet zonder mij en ik wil niet zonder haar.'' GO Zwervende bokslegende blijft vanaf nu thuis voor zijn Ria f -to Cv"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9