Veel gemeenten zitten op zwart zaad Boeven van 'La Casa de Papel' op pad bij carnaval 8 NIEUWS Ineens was ik haar kwijt, ik heb zes uur bij de grens op haar gewacht INTERVIEWRUDI Er wordt rekening mee gehouden dat veel meer gemeenten in de toe komst preventief onder toezicht komen te staan. Zij moeten dan verantwoording af gaan leggen voor hun uitgaves. De verslechterde financiële huis houding is volgens de onderzoekers terug te voeren op de extra taken op sociaal terrein die gemeenten sinds 2015 hebben gekregen. Zo zijn ze sinds dat jaar verantwoordelijk voor maatschappelijke ondersteuning, jeugdhulp en ondersteuning van mensen die moeilijk aan een baan kunnen komen. ,,Zowel operatio neel als financieel een monster klus", oordelen de onderzoekers over de transitie. Veel gemeenten zijn ontevreden over de hoogte van het budget dat ze hiervoor van het Rijk hebben gekregen. Ook de ver- delingssystematiek krijgt veel kri tiek, zegt BDO. Toch zijn er gemeenten die goed presteren, ondanks de extra uitga ven die ze moeten doen. De Rand stadprovincies hebben het over de gehele linie financieel beter voor el kaar dan gemeenten in andere ge bieden. Opvallend is dat gemeenten in Flevoland op alle fronten bovenge- middeld scoren. Dit is vooral te danken aan de sterke economische groei van deze regio en dan met name van Almere. In Zeeland wordt daarentegen geworsteld. Daar zorgt de leegloop van het plat teland naar de stedelijke gebieden dat de gemeenten het financieel minder goed voor elkaar hebben. Frank van der Lee van BDO vindt dat aandacht moet komen voor de effecten van leegloop. ,,Naar ver wachting nemen deze verschillen, De verschillen tussen gemeenten zullen de komende jaren door vergrijzing verder toenemen tussen gemeenten de komende ja ren verder toe, door toenemende vergrijzing in de meer afgelegen ge bieden.'' Toch zijn de financieel sterkste gemeenten niet de grootste. Ge meenten tot en met 20.000 inwo ners zitten het best bij kas. Ge meenten met 50.000 tot 250.000 in woners hebben het financieel een stuk zwaarder. Het beeld van de grootste gemeenten is wisselend. In 2017 gaven gemeenten ruim 24 miljard euro uit aan sociale za ken. Het aantal gemeenten nam overigens af. In 2017 waren er nog 388, door herindeling is het aantal verminderd tot 355. ROERMOND Ze zijn niet aan te slepen, de kostuums van de po pulaire netflixserie La Casa de Papel. Inclusief masker. De in rood getooide 'helden' gaan de komende carnaval de sier maken, blijkt uit een rondgang langs carnavalswin kels in het zuiden van Nederland. La Casa de Papel groeide vorig jaar uit tot een grote hit op Netflix. De serie gaat over een crimineel mees terbrein, De Professor, die met acht specialisten de grootste overval in de Spaanse geschiedenis wil ple gen. Met minutieuze voorbereiding slaan ze op klaarlichte dag hun slag bij de Spaanse Koninklijke Munt. Met name de jeugd ziet zich graag uitgedost als 'Netflixheld'. Daar naast blijft carnaval een bont spek takel, waarbij dit jaar ook neon erg in trek is. Veel meiden gaan met een (nep)bontjas de straat op, met er onder een petticoat ,,Meer dan andere jaren'', weet carnavalswinkel 't Mooswief in Maastricht. De kleintjes houden het op ninja's, politie- en camou flagepakjes. Ook de eenhoorn valt in de smaak. Het klinkt gek, maar Rudi Lubbers (73) mist Bulgarije. De mensen, het vrije leven, het dorpje Kos- haritsa, zijn witte Volkswagen busje. Ja, zelfs die laatste maan den, toen hij met zijn partner Ria Bartling (74) en hun vijf honden onder erbarmelijke omstandigheden in het busje bivakkeerde. „Eigenlijk mis ik het busje meer dan Kosharitsa'', zegt Lubbers. ,,De zomerdagen waren daar prachtig. De hon den hadden de ruimte. Elke dag ging ik in het dorp boodschappen doen. Ik had een winkel waar ik onbeperkt op rekening boodschappen mocht doen. Elke zestiende van de maand, als mijn AOW werd gestort, betaalde ik.'' De winterse kou van Bulgarije heeft plaatsge maakt voor een warme lentezon in het Amster damse Bos. Lubbers is enkele weken terug in Ne derland. Hij woont voorlopig bij zijn zoon Marco. ,,De laatste periode in de Bulgaarse rimboe ben ik 12 kilo kwijtgeraakt, van 90 naar 78. Maar ik voel me heerlijk.'' Hij slijt zijn dagen voornamelijk bij Ria in het Academisch Medisch Centrum (AmC) in Am sterdam. Ze herstelt van een dubbele longontste king, opgelopen in dat busje in Bulgarije. Binnen kort verhuist ze naar een wooncentrum voor de menterenden. ,,Ze herkent me nog wel. Maar soms zegt ze ook zomaar: waar is Rudi. Ik mis Rudi. Nee, jij bent Rudi niet, ik wil de échte. Maar zolang ik bij haar ben, is het goed." Met Ria gaat het sinds drie jaar geestelijk berg afwaarts. Dat werd duidelijk toen Lubbers eind 2015 Nederland voor het laatst bezocht. Hij wilde kerst en oud en nieuw vieren bij zijn zoon Marco. Hij reed in zijn busje naar Nederland, Ria reed in haar Toyota achter hem aan. ,,In Oostenrijk was ik haar ineens kwijt. Ze had de afslag naar Innsbruck genomen in plaats van München. Bij de Duitse grens heb ik zes uur ge- wacht. Ik dacht dat ze me misschien al voorbij was en ben doorgereden naar Nederland. Toen werden we gebeld. Ze was in Oostenrijk verward van de weg gehaald en opgenomen in een verzorgings huis. Daar heb ik haar opgehaald. Daarna is ze nooit meer de oude geweest.'' Klappen Het leven van Lubbers voelt als zijn heroïsche ge vecht met Mohammed Ali in 1973. Hij kreeg in Ja karta twaalf ronden klappen van de grootste bok ser aller tijden, maar bleef op de been. Na zijn bokscarrière leidde Rudi een zwervend bestaan. Hij reisde door Europa met kermisattrac ties, woonde in een daklozenpension, sliep in cara vans op parkeerplaatsen en zat - naar eigen zeggen onschuldig - ruim vier jaar in een Portugese cel op verdenking van drugssmokkel. Nederland verloor hem in 2009 uit het oog. Oud-profwielrenner Rini Wagtmans plukte hem uit een caravan op een parkeerplaats in het Lim burgse Swalmen en regelde een huisje in Meerle, net over de grens in België. ,,Ik had daar een mooie tijd. Ik was geliefd in het dorp. Mensen zagen dat ik geen uitslover, druktemaker en miljonair was.'' Na ruim een jaar werden Rudi en Ria daar uit huis gezet vanwege overlast. In 2010 vertrokken ze naar Bulgarije. Daar woont Ria's zoon, die kermis attracties in een pretpark aan de Zwarte Zee runt. woensdag 27 februari 2019 GO Nederlandse gemeenten heb ben steeds meer moeite om rond te komen. Dat stelt ac countants- en adviesbureau BDO, dat onderzoek heeft ge daan naar de huishoudboekjes van alle gemeentes. Carla van der Wal Den Haag -Frank van der Lee, BDO Populair bij carnaval: de Spaanse overvallers. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8