Tweede top vooral voor de bühne II 5 De insteek van de VS is nucleaire ontwapening van Noord-Korea. Sinds de top in Singapore vorig jaar hebben de Noord-Koreanen weinig gedaan om dat dichterbij te bren gen, constateerden onder meer Amerikaanse inlichtingendiensten. ,,We oordelen dat Noord-Korea zijn massavernietigingswapens zal proberen te behouden en dat het onwaarschijnlijk is dat het nucle aire wapens en productiefacili teiten volledig opgeeft'', zei inlich tingenbaas Dan Coats eerder in de Senaat. ,,Nucleaire wapens zijn essentieel voor het regime.'' De tweede ontmoeting tussen Trump en Kim is dan ook vooral een symbolische aangelegenheid. Kim kan zichzelf zo profileren als internationaal geaccepteerde staatsman, en Trump zorgt er in roerige politieke tijden thuis voor dat hij als vredesstichter op alle Amerikaanse tv's is. De VS wil wapeninspecteurs naar Noord-Korea sturen, een be langrijk nucleair complex sluiten, of op z'n minst een plan maken voor nucleaire ontwapening. Kim wil verlichting van sancties voordat hij inzicht geeft in zijn kernactivi teiten. Om een stapje te zetten kan Trump officieel het einde van de Koreaanse Oorlog uitroepen, of diplomatieke relaties deels kunnen herstellen. Zowel in als buiten het Witte Huis wordt gevreesd dat hij te veel weggeeft. Vorig jaar annu leerde hij legeroefeningen met Zuid-Korea, door velen gezien als cadeautje voor Pyongyang. Trump en Kim ontmoeten elkaar. van het gezelschap van Kim en maakt plannen om samen geschie denis te schrijven. Dat zeggen bronnen uit het Witte Huis die de inhoud van privédocumenten ano niem met The Washington Post deel den. Kim raakte een snaar bij Trump, voor wie politiek en diplo matie vooral om persoonlijke rela ties draaien. ,,Hij heeft me prach tige brieven geschreven'', zei Trump vorig jaar tijdens een bij eenkomst in West Virginia over de correspondentie. ,,We zijn verliefd geworden.'' In het Witte Huis wordt geksche rend gesproken van 'liefdesbrie ven'. Zelfs de openbaar gemaakte brief waarin Trump de eerste top aanvankelijk afblies, leest bij vlagen als het relaas van een gekwetste minnaar. De president van de Ver enigde Staten schrijft: ,,Ik keek er erg naar uit om daar met jou te zijn. Helaas denk ik dat het on gepast is om deze langgeplande ont moeting op dit moment te hebben, Genoeg met dat 'I love you'. Aan Kim Jong-un is niets om vantehouden vanwege de enorme woede en open lijke vijandigheid die je toonde in je recentste verklaring." Vandaag hebben Trump en Kim toch een tweede date, in Hanoi, waar ze verder praten over betere relaties tussen hun landen en - het einddoel van de Amerikanen - nu cleaire ontwapening van Kim. Uit buiting en marteling van Noord- Koreanen lijken vergeten. Korea- analisten vrezen dat Trump zich in de luren laat leggen door Kims vleierij en concessies zal doen. Trump koestert Kims post. Hij sommeert een medewerker gere geld om 'de brieven' voor hem te halen zodat hij ze aan gasten kan laten zien. Na vergaderingen bij de Verenigde Naties in New York haalde hij plots een brief tevoor schijn. En als de spanning in zijn Oval Office oploopt, haalt Trump een brief van Kim uit zijn binnen zak. ,,Lees dit'', zei hij tegen Chuck Schumer, de leider van de Demo craten, die in het presidentieel kan toor was om het eens te worden over een einde aan de slepende shutdown. 'Bromance' Om echt iets te bereiken moeten diplomaten aan de slag met de details van een ontwapeningsplan, waarschuwen oud-adviseurs van het Witte Huis in tij dschrift Foreign Affairs. De 'bromance' van Trump en Kim lijkt in de weg te staan. Noord-Koreaanse leiders zegden afspraken met andere Amerikanen af; Kim gaf naar verluidt in een van zijn epistels aan dat hij alleen met Trump zaken wil doen. Zijn adviseurs denken juist dat het gefleem met Kim een opening creëert voor een deal. „Ondanks vele obstakels zijn we erin geslaagd om betrekkingen maandenlang vast te houden, grotendeels dankzij de persoonlijke vastberadenheid van president Trump en zijn aan houdende bereidheid om zijn stem en het geschreven woord te gebrui ken om positieve boodschappen van vertrouwen naar voorzitter Kim te sturen'', zei Trumps Noord- Koreagezant Stephen Biegun vorige maand in een toespraak op de uni versiteit van Stanford. Maar senator Lindsey Graham, een Republikein die dicht bij Trump staat, vreest dat Kim de president bespeelt. ,,Genoeg met dat I love you. Die liefdestroep moet stoppen. Aan Kim Jong-un is niets om van te houden.'' woensdag 27 februari 2019 GO Donald Trump en Kim Jong-un dineren vandaag in Hanoi. Ook Trumps buitenlandminister Mike Pompeo en stafchef Mick Mul- vaney schuiven aan. Morgen praten de delegaties verder. Karlijn van Houwelingen Washington Kim Jong-un stapte na een lange treinreis in een limo, Donald Trump arriveerde in de Airforce One. Vorige week onder schepte de Nederlandse douane een partij wodka voor Kim. fotos AFP, REUTERS, EPA, ANP KijK op de site bij/video de onwaarschijnlijke liefdesbrieven —Senator Lindsey Graham

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5