Meer groen moet stadsvogels in Terneuzen redden »Bouw nieuwe woningen en appartementen Westkade Sas van Gent weken gestremd 6 In Axel is eindelijk weer zicht op meer nieuwbouw. Het is iets waar de stadsraad al jaren op aandringt. r.c De stadsraad hield vorig jaar een enquête naar de behoefte aan wo ningbouw in Axel. In totaal 174 for mulieren kwamen terug. De kritiek van de deelnemers was niet mals, met name dat de stad Terneuzen wel erg voorgetrokken zou worden bij bouwprojecten. De vraag naar senioren- en levensloopbestendige woningen bleek vooral groot, maar ook naar woningen voor jonge ge zinnen. Wat veel bewoners ook niet lekker zat, is dat nieuwbouw in het gebied Buitenweg in Axel maar niet van de grond komt. Een eerste fase is er ge realiseerd, maar de rest ligt al lange tijd braak. De crisis die van 2008 tot 2014 met name de bouwsector teis terde, heeft daar alles mee te maken. Nu komt er dan toch schot in, als de voortekenen niet bedriegen. Een stedenbouwkundig plan voor de derde fase van Buitenweg is uitgewerkt. In totaal 54 woningen zijn er voorzien, onder meer le- vensloopbestendige huizen, twee onder-één kapwoningen en ook pa tiowoningen. Zij worden gasloos. sH De planning is dat op korte termijn het bestemmingsplan kan worden vastgesteld, de verkoop al half april kan beginnen en de bouw eind dit jaar. Ondertussen zitten ontwikke laars elders in Axel niet stil. Op de locatie van het voormalige restau rant Zomerlust aan de Kleine Kreek is het eerste complex met twaalf appartementen verrezen. Aanne mingsbedrijf Van der Poel ver wacht nog voor de zomer met het tweede complex met evenveel ap partementen te beginnen. Ook ver schillende van de vrije kavels naast Zomerlust zijn verkocht. En bouw bedrijf H4A heeft het voornemen tien huizen te bouwen aan de Hul- sterseweg. Senioren Het centrum van Axel wacht ook nieuwbouw. Het vroegere mossel en palinghuis Thuy aan de Tuin straat maakt plaats voor acht a tien appartementen, met name bedoeld voor senioren, liet de Westdorpse makelaar Tommy van Overmeeren eerder weten. En bij de gemeente is een plan ingediend om studio's te maken in het voormalige winkel pand van Welzorg aan de Noord straat. Het Wapen van Zeeland aan de Markt in Axel is onderwijl com pleet verbouwd om arbeidsmigran ten huisvesting te bieden. Zo krijgt de Axelse binnenstad steeds meer een woonbestemming. De stadsraad Axel lijkt al met al zijn zin te krijgen met alle plannen voor nieuwbouw. Om het vuurtje niet te laten doven, houdt de bewo nersorganisatie vanavond vanaf acht uur een politiek café in cultu reel centrum De Halle. Alle poli tieke partijen die in de Terneuzense gemeenteraad zitten, zijn hiervoor uitgenodigd. Natuurbeschermingsorganisaties als de Steltkluut willen daarmee aan de slag, maar ze kunnen niet zonder de hulp van bewoners en instanties als de gemeente, bleek maandagavond in het stadhuis van Terneuzen. Wethouder Ben van Assche nam daar de resultaten van een langjarig onderzoek naar stads- vogels in Terneuzen in ontvangst. Veel signalen staan op rood. Zo is het aantal merels de laatste jaren met vijftig tot zestig procent ge daald. Een virus overgebracht door muggen is de voornaamste oorzaak. Met de huismus en zanglijster gaat het ook slecht, wat vooral komt doordat er minder groen is in tui nen en gemeenteperken. Isolatie van woningen pakt ook negatief uit. Vogels kunnen daardoor minder gemakkelijk een broedplek vinden en zich verschuilen. Het voedsel aanbod, met name insecten, is door de verstening ook afgenomen. Jenny De Laet, die als onderzoek ster aan de Universiteit Gent is ge specialiseerd in stadsvogels, sprak maandagavond van 'een ecologi sche val'. ,,In de winter weten vo gels zich beter te redden, omdat veel mensen hen bijvoederen. In de zomer ontbreekt het echter aan in secten om de jongen eten te geven." Een oplossing is volgens haar de stad te voorzien van aaneengescha kelde stroken groen. Houtrillen Een actieplan is nodig om de stads- vogels te helpen. Er wordt onder meer gedacht aan de aanleg van 'functioneel groen' in de vorm van hagen en struiken, het maken van houtrillen, het neerzetten van drinkschalen, klimplanten langs bomen laten groeien en alternatie ven zoeken voor isolatie. IN DE REGIO Nieuw aanbod cursussen Expositie Roeland van der Kley Instrumentale bands in Porgy en Bess DIERENPARK IS NU WANDELGEBIED IWWji MIJN DORP, MIJN STAD woensdag 27 februari 2019 VL Axel kan na jaren weer wat groeien Harmen van der Werf Axel Eerste appartementen complex op de locatie van voormalig restaurant Zo- merlust. SAS VAN GENT De West kade bij kunstmestbedrijf Rosier tussen Sas van Gent en Zelzate is vanaf morgen afge sloten voor alle ver keer. De kadecon structie naast en onder de weg is in slechte staat. De komende weken wordt de constructie onderzocht. Daarna wordt bepaald wat er moet gebeuren om alles te herstellen en hoe lang dat zal duren. Autoverkeer tussen Sas van Gent en Zelzate wordt omgeleid via de Tractaat- weg. Voor fietsers en voet gangers loopt de omleiding langs de Westdam en Poel dijkstraat. Meer groen in de vorm van hagen en struiken is nodig om de sterke afname van het aantal stadsvogels te keren. Cora Verhelst Terneuzen HULST Kreatieve Vorming Hulst zit sinds vo rige maand weer in het gerenoveerde Den Dullaert. Het cursusaanbod is vernieuwd. Naast de oude vertrouwde cursussen op het gebied van kera miek, tekenen en schilderen worden nu ook de work shops bloemschik ken, beeldhouwen in speksteen en grafisch tekenen verzorgd. Voor een overzicht van alle cursussen zie: kreatievevor- ming.nl. AXEL Onder de titel Over winteren exposeert Roeland van der Kley tot medio april een aantal schilderijen en werken in Museum Het Wa renhuis in Axel. Vandaag komt Van der Kley naar Het Warenhuis om te vertellen over zijn leven en werk in het buitengebied van Hoek. In zijn kleine landhuis schildert hij in het atelier zijn boomgaard. De avond begint om 19.30 uur. Entree bedraagt 5 euro, in clusief een kopje koffie. Graag aanmelden via aanmelding @hetwarenhuis.nl. TERNEUZEN De instrumentale bands Tomorrow- band en Musica Mondo verzorgen vrijdag een optre den in Porgy en Bess. Beide bands heb ben een uiteenlo pend repertoire. Het optreden be gint om 19.30 uur en de entree is gra tis. -- HULST Het is verdwenen, het dierenparkje bij woonzorg centrum De Blaauwe Hoeve in Hulst. Nu wordt volop gewerkt aan een wandel- en pluktuin. De thermometer flirtte gisteren met de twintig graden, voor een aantal bewoners het sein het wandelgebiedje al eens uit te testen. Aanvankelijk klonk er protest tegen het slopen van het dierenpark. ,,Maar het is mooi heraangelegd", zegt een bewoner. „Vooral de vijver." Volgende maand of in april worden de appelbomen geplant en de bloemen gezaaid. Dan is de tuin helemaal af. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE AARDENBURG Vergaderka mer St Baafskerk, 12.00 uur: Gast aan tafel, samen eten; AXEL De Halle, 20.00 uur: Politiek café stadsraad Axel; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten; 't Trefpunt, 14.00 uur: Handwerken; Markt, Museum Het Waren huis, 19.30 uur: Vertelcafé 'Overwinteren' door kunste naar Roeland van der Kley; HULST De Lieve, 18.30 uur: Bridge; Tabakstraat 22, 14.00 uur: Kinderkookcafé; Museum 's Landshuis, 14.00 17.00 uur: Expositie vliegen meppers (tot 26 maart); KLOOSTERZANDE De Binnen deur, 9.45 uur: Wandelclub; Hontenissehal, 13.30 -14.45 uur: Sportbuurtwerk voor kids; KOEWACHT De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; OOSTBURG Hervormd kerk centrum, 9.00 uur: Koffieoch tend Open Kring; Ledelplein en Markt, 08.30- 16.00 uur: Weekmarkt; Ledeltheater, 20.15 uur: Boot leg Beach Boys; OSSENISSE 't Schallemaaj, 20.00 uur: Samen zingen in koor Hoge Noo(d)t; SAS VAN GENT Café Reseda, 14.00 uur: Kaarten; Westkade 114, 12.30-17.00 uur: Industrieel Museum; SINT JANSTEEN De Warande, 13.00 uur: Schieting; 18.30 20.30 uur: Inloopavond gemeente Hulst over rioolwerken; TERHOLE Dorpshuis, 13.00 uur: Gymles voor senioren; TERNEUZEN Markt, 8.00 16.00 uur: Weekmarkt; Ter Schorre, 14.00 uur: Teke nen Steunpunt Terneuzen; De Zeemeeuw, 19.30 uur: Vragenhalfuur wijkvereniging Zuidpolder; VOGELWAARDE Populieren straat 4, 13.00 uur: Gymles voor senioren; ZUIDDORPE 't Kaaike, 13.30 uur: Kaarten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 53