Klooster van Rilland mag uitbreiden 6 Joeri Wisse Kruiningen Om die reden legt de gemeente Reimerswaal het voorontwerpbe stemmingsplan geen vier, maar twee weken ter inzage. Volgens Sinke heeft de kerk van dominee Gerrit Bredeweg al goede afspraken kunnen maken met de buren. ,,Zo is overeengekomen dat, wanneer het een keer heel druk is, ook ge bruik kan worden gemaakt van het parkeerterrein van naastgelegen woonwinkel TMC." Voor gewone zondagen verwacht Sinke dat de kerk straks meer dan genoeg parkeerplaatsen op eigen terrein heeft. Ook voorziet Rei- merswaal geen problemen met de verkeersafwikkeling voor en na de diensten. Met een capaciteit van 384 zitplaatsen, rijden hooguit tachtig auto's van en naar de kerk. Die extra verkeersdruk kan de Zandweg goed aan. De VGG is in november 2017 op gericht, nadat een langslepende ru zie binnen de Gereformeerde Ge meente in Kruiningen uitdraaide op een scheuring. Zo'n 340 (doop)leden volgden dominee Bre- deweg, die sindsdien diensten in Ons Dorpshuis in Kruiningen houdt. Al in januari 2018 diende de VGG een principeverzoek in voor de bouw van een kerk aan de Zand weg. Te voet Ook Huib Knulst, voorzitter van de bouwcommissie van de VGG, ver wacht dat het verkeer absoluut niet voor problemen gaat zorgen. ,,Met 78 vakken zitten we al boven de parkeernorm. De meeste mensen zullen te voet of op de fiets naar de kerk komen. Bij de diensten in het dorpshuis parkeren gemiddeld zo'n tien auto's" Schuurkerk Het door de bouwcommissie zelf ontworpen kerkgebouw krijgt een klassiek uiterlijk: een zogeheten 'schuurkerk', met een vleugel. Knulst: ,,In die zijbeuk komen twee zalen." Boven de entree, aan de voorkant van het gebouw, zijn ook nog twee zalen op de eerste etage voorzien. De nok van de kerk zal een kleine dertien meter hoog wor den. Bovenop het dak komt een to rentje van vier meter hoog met een uurwerk, maar zonder luidklok. Wanneer de bouw van de kerk kan beginnen, is afhankelijk van het finale oordeel van de gemeen teraad en eventuele bezwaren en mogelijk daaropvolgende juridi sche procedures. Als die echter uit blijven, kan de spade volgens Sinke in 2020 in de grond. Knulst is opti mistischer en hoopt dit jaar al te kunnen beginnen met de bouw. Door de nieuwe vleugel gaat een klein deel van de kloostertuin ver loren. De gemeente en DJD hebben afspraken gemaakt om dat te com penseren. Ze zijn opgenomen in het voorontwerpbestemmingsplan, dat deze week ter inzage komt. Het is voor burgers de eerste mogelijkheid om te reageren op het uitbreidings plan. Na de zomer buigt ook de ge meenteraad zich er nog over. Al in mei 2017 diende DJD een verzoek in om het voormalige hotel uit te breiden van 200 naar 400 Door de nieuwe vleugel gaat een klein deel van de klooster tuin verloren plaatsen. ,,Dat is op verzoek van de gemeenteraad teruggeschroefd tot 300 arbeidsmigranten'', legt wet houder Jaap Sinke uit. ,,Dit is ook de laatste uitbreiding. Daarmee voor- komen we dat het dorp verder onder druk wordt gezet. In andere panden, zoals het voormalige gemeentehuis, wonen ook al arbeidsmigranten." Aanvankelijk werd als voor waarde voor de uitbreiding in Ril land gesteld dat DJD zou stoppen met het huisvesten van mensen in vakantiehuisjes in Yerseke. ,,Die koppeling is losgelaten", zegt Sinke. Hij vindt die wens 'niet reëel'. ,,De Jager zou dan netto maar met 60 plaatsen kunnen uitbreiden. De in vesteringskosten worden dan zo hoog, dat de uitbreiding niet meer te realiseren is." Sinke benadrukt dat de gemeente nauwelijks klachten krijgt over overlast van het Klooster. Ook over het rijgedrag van de werknemers neemt het aantal meldingen af. IN DE REGIO Queer in de stad Leerlingen ruimen op Bluesrock MIJN DORP, MIJN STAD woensdag 27 februari 2019 BE 1 jtËËaBBmmMSMfiÊiÊgrMMsSMmt ■£■■111 SsPVT'Sb''fff ffS SS i n f .ffffiifiiiffl Impressie van het kerkgebouw van de Vrije Gereformeerde Gemeente aan de Zandweg in Kruiningen. Plan kerk valt goed bij buren Bewoners van de Zandweg in Kruiningen zijn positief over de bouw van een nieuwe kerk in hun buurt. Die conclusie trekt wethouder Jaap Sinke (SGP, ruimte) nadat de plannen van de Vrije Gereformeerde Gemeente (VGG) gepresenteerd zijn aan bewoners in een straal van vijf tig tot honderd meter rond de planlocatie. De tuin met monumentale rode beuken achter het Klooster van Rilland wacht een 'kwaliteitsim puls' wanneer het gebouw wordt uitgebreid om plek te bieden aan 300 arbeidsmigranten. Dat is de gemeente Reimerswaal overeen gekomen met De Jager Detache ring (DJD). Joeri Wisse Rilland GOES In De Koperen Tuin vindt morgen de bij eenkomst 'Queer in de stad' plaats. Op deze avond is de theatervoorstelling Homonologen te zien. Zes jonge spe lers vertellen verha len over seksuele diversiteit. Ze spelen een voor stelling die ze zelf hadden willen zien toen ze als jongere worstelden met hun geaardheid of die van mensen om hen heen. Via de perso nages en hun ver halen leert de toe schouwer zichzelf, maar ook mensen uit hun omgeving beter begrijpen. Aanvang 19.00 uur, toegang is gratis. WOLPHAARTSDIJK Zo'n 70 leerlingen van de basisscho len Het Samenspel en de Johannes Calvijnschool gaan vrijdag tussen 10.00 uur en 11.45 uur in Wolphaartsdijk op ruimen. Om 11.45 uur wordt het afval verzameld op het plein bij Herberg de Griffioen en krijgen alle opruimers een hapje en een drankje. Ook ou- ders van leerlingen en dorpsbewoners zijn van harte wel kom om mee te hel pen. Meer informa tie en aanmelden bij SMWO: j.men- heere@smwo.nl, 0113-277111. ZONNEMAIRE De Zeeuwse band Superfly bezoekt zaterdag Café Bommenede in Zonnemaire. Deze bluesrock cover band speelt werk van The Rolling Stones, Canned heat en andere le- gende's. De avond begint om 20.00 uur. Gratis toegang. STAVENISSE Hoe je de Thoolse klederdracht kunt onder scheiden van de Bevelandse of Walcherse, weten ze maar al te goed. Regelmatig geeft de Stichting Streekdracht Tholen dan ook presentaties - uiteraard in dracht. Sinds gisteren hoort daar ook het traditionele Thoolse visserskostuum bij. Verkregen uit een gift van een Thoolse familie. Op de foto gedragen door Cees Verkerke, geflankeerd door zijn vrouw Corrie (links) en Adrie Moerland-Koopman. ,,Dat het speci fiek een Thoolse trui is, zie je aan het hartmotief'', legt die laatste uit. ,,De broek is gemaakt van bombazijn. Dat materi aal werd veel gebruikt voor boeren- en vissersbroeken. Niet kapot te krijgen.'' foto johan van der heijden COLIJNSPLAAT Voorstraat 45, 12.00-18.00 uur: Maritieme leestafel; GOES Inloophuis Oase, Roos- eveltlaan 87, ochtend: Inloop voor koffie en thee; Jeugdcen trum SMWO, De Spinne, 09.30-11.30 uur: Inloopspree kuur voor vragen over de com puter; 13.00-14.00 uur: Spreekuur van wijkagent in de wijkinfowinkel; Bibliotheek, 10.00-11.30 uur: Digitaal Café; Ambachtscentrum, Kattendijk- sedijk 27, 13.00-16.30 uur: Kin der-Doe-Dag met allerlei knut selwerkjes; Centrum 't West- licht, Albert Joachimkade 3, 14.00-16.00 uur: Inloop voor hulpvragen, luisterend oor en koffie en thee; De Goederen loods, 19.30 uur: Thema-avond GroenLinks 'Het kan Groener'; HANSWEERT Dorpshuis Kaj Munk, 13.30-15.00 uur: Start Digicafé na afloop van 'Heel Hansweert Luncht'; KAPELLE De Vroone, C.D. Ver- eekestraat 74, 09.00-11.30 uur: Activiteit 'Houtsnijden'; 13.00 17.00 uur: Biljarten voor senio ren; 19.15 uur: Bridgeavond; FitXperience, Vroonlandsweg 47, 09.30 uur: Indoor Cycling; 10.30 uur: Body Pump; Fruit teeltmuseum, 13.00-17.00 uur: Wisselexpositie 'Kunst uit de Kelder'; KORTGENE Dorpshuis De Stadsweide, 14.00-16.00 uur: Seniorenmiddag 'Even d'r uut' voor alle 55-plussers met kla verjassen, biljarten, sjoelen en meer; KRUININGEN Reimerswaalhal, 09.30-10.30 uur: Yoga-gym voor 55+; RILLAND De Nieuwe Vlied berg, 10.00-11.15 uur: Wande ling in groepsverband; YERSEKE Zorgcentrum Moerzicht, 10.00-11.15 uur: Wandeling in groepsverband; Kerkplein 1, 13.00-16.00 uur: Rondleidingen door Ooster- scheldemuseum; Moerzicht, 19.00-20.00 uur: Bijbellezing. STREEKDRACHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51