Dansen voor de Bas Stichting in Brogum II Reparatie is in zicht voor ontplofte mossel Bruinisse 7 BEZWAAR TEGEN FIETSPAD Het wandelpad langs de Zeepeduinen houdt de gemoederen al ruim 20 jaar bezig. Tot verdriet en woede van omwonenden en wandelaars. Jo Stoel pakt de arm van haar buurman vast. ,,Hoor je dat, die aalschovers? Zo mooi!" Op een honderdtal meters achter het hek van het ver boden natuurgebied dompelen de vogels zich bij het vennetje onder in de vroege voorjaarszon. Het groepje bewoners van Burgh moet even een stap opzij doen voor een naderende mountainbiker. Voor zichtig, zo moet gezegd in dit ge val, passeert hij de wandelaars. ,,Dat is het dus'', wijst Roger Meij de sportieveling na. ,,Je wilt niet weten hoeveel fietsers dage lijks over dit pad rijden.'' ,,Terwijl er'', valt Stoel hem bij, ,,aan begin en eind toch écht een bordje voetpad staat." Meij: ,,En dat wordt dus nog veel erger wan neer de gemeente hier een offici eel fietspad naast zou leggen." Hessel de Jong schudt zijn hoofd. ,,Hoe willen ze dat gaan doen? Het is al zo smal! Je komt hoe dan ook in elkaars vaarwater. Maar waarom is dat nodig? Er zijn al genoeg fietspaden en een pracht van een mountainbikeparcours even verderop in de Boswachterij." Autoluw Daarmee raakt De Jong de kern van het bezwaar van omwonen den en wandelaars tegen de plan nen van de gemeente. ,,Steek dat geld in het veiliger maken van de Hogeweg voor fietsers", zegt Meij. ,,Maak die route autoluw. Daar wil je ze toch ook hebben, tussen de winkels en horeca? Veel beter voor Burgh-Haamstede!" Hij hamert op de noodzakelijke diversiteit van recreatieve voorzieningen. ,,Dit duinpad is een uniek wandelge bied, dat al meer dan 150 jaar be staat. Hoeveel van dit soort paden hebben we hier nou nog? Dit is van grote toegevoegde waarde, voor bewoners én toeristen." Het plan voor een fietspad langs de buitenrand van de Zeepedui- nen is niet uit de lucht komen val len. Meer dan twintig jaar geleden dacht het toenmalige gemeente bestuur daarmee een mooie re creatieve verbindingsroute tussen Het is al zo smal! Je komt hoe dan ook in eikaars vaarwater de Moolweg en de Adriaan van der Weijdeweg te hebben gevonden. De in Burgh geboren en getogen Jo Stoel kwam in verzet, schreef brieven tot aan koningin Beatrix aan toe en organiseerde de tegen stand middels een breed gedragen handtekeningenactie. De Raad van State stak na jaren procederen een stokje voor de aanleg van een fietspad, omdat dit in strijd was met het bestemmingsplan. Rotvaart Maar in de praktijk wordt op het wandelpad dagelijks gefietst. Stoel vertelt geëmotioneerd hoe ze laatst met haar hondje Yara omver werd gereden, doordat ze schrok en moest uitwijken. ,,Het ergste is, ze fietsen in een rotvaart door! Ie mand die achterop kwam, hielp me opstaan. Maar wie draait er op voor de kosten als mijn rollator ka pot is, ofYara een pootje breekt? Juist! Laat die oude mensen en moeders met kinderwagens hier toch rustig lopen. Ik ben zo boos dat ze daar niks aan doen!" ,,Integendeel'', zegt Meij. De ge meente paste onlangs het bestem mingsplan aan en wil die praktijk nu legaliseren. ,,Een klein regeltje in de krant, meer was het niet waarin dat werd aangekondigd." De Stichting Natuurbescherming Kop van Schouwen en Zeeperand kwam direct in actie en tekende bezwaar aan tegen de goedkeuring door Provinciale Staten. De kwestie ligt inmiddels op nieuw bij de rechtbank en is 15 fe bruari behandeld. De 'groep Meij' bereidt ondertussen een charme offensief voor richting gemeente raad, dorpsraad en heemkundige vereniging Stad en Lande. Burgh-Haamstede presenteert in maart dorpsvisie wordt al maandenlang verwach tingsvol naar uitgekeken en nu is het zover. Bureau KuiperCompagnons presenteert woensdag 6 en maandag 18 maart de voorlopige dorpsvisie Burgh-Haamstede in Grand Hotel Ter Duin. Onder begeleiding van dit bureau heb ben gemeente, dorpsraad en on dernemersvereniging toekomst plannen gemaakt voor Burgh- Haamstede. Een lastige klus om dat het om een uitgestrekt ge bied gaat met vijf verschillende kernen. Tijdens de infoavonden wor den de plannen toegelicht. Aan vang: 19.30 uur. BRUINISSE De gemoles teerde mossel aan de haven in Bruinisse wordt over drie maanden gerepareerd. Een ge specialiseerd bedrijf brengt een nieuwe laag polyester aan. Het kunstwerk werd in de cember opgeblazen met een vuurwerkbom en staat er sindsdien treurig bij op de Noorddijk. ,,Het ziet er niet uit'', zegt Nico de Danschutter namens de dorpsraad. ,,We hebben nooit kunnen achter halen wie ervoor verantwoor delijk was. We hebben geen tips gekregen en we hebben ook geen vermoeden." De gemeente heeft een gespe cialiseerd bedrijf ingeschakeld om het mosselmonument in ere te herstellen. ,,Ze maken het weer helemaal zoals het was. We hebben nog gevraagd of het niet eerder kan, maar dat was niet mogelijk. De reparatie hangt samen met de buiten temperatuur. Vandaar dat ze pas in mei komen." De dorpsraad zal blij zijn als het zover is, aldus De Dan- schutter. ,,De toeristen komen weer, dus we willen dat het er weer fatsoenlijk bij staat. We zien ze graag, de mensen die poseren bij de mossel." Marcel Modde Zierikzee De derde editie van het discofeest der herkenning 'Back to the good old days' in Brogum staat zaterdag (21.00 uur) in het teken van de Bas Stichting. Van elke 15 euro voor het toegangskaartje gaat 5 euro naar het goede doel, vertelt organisator en dj Ko Willemse. Willemse en de dj's Kostas, Ed win van de Velde en René Buijsse draaien hits uit de jaren '70, '80 en '90. De nadruk komt dit keer te lig gen op het laatste decennium uit de vorige eeuw. Met de voorgaande edities was er vooral veel aanloop uit de generaties die met de hits uit die periode zijn opgegroeid. Dus ligt het voor de hand om daar op in te spelen, vertelt Willemse. Tussen door is er livemuziek van zanger entertainer Frank Polak. De Bruë- naar is de snel rijzende ster in zijn genre. Hij pendelt inmiddels heen en weer naar Tenerife, Duitsland, Oostenrijk en voor dit jaar staat zelfs een tournee naar de Verenigde Staten in de planning. Onderzoek De Bas Stichting werd in 2011 opge richt door de ouders van Bas van den Ouden (9) uit Zierikzee. Hij overleed aan een zeldzame chroni sche ontstekingsziekte. De stich ting zamelt geld in voor onderzoek. woensdag 27 februari 2019 'Zeepeduinen is uniek wandelgebied' Marcel Modde Burgh-Haamstede Jo Stoel vertelt aan Roger Meij (l), Nico van Esch (m) en Hessel de Jong (r) hoe ze onlangs op het wandelpad aan de rand van de Zeepeduinen omver werd gereden door een fietser. foto ernesta verburg -Hessel de Jong BURGH-HAAMSTEDE Er

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50